Ahmet Ümit'in Yeni Heyecanı: Bir Aşk Masalı

Ahmet Ümit'in yeni kitabı "Bir Aşk Masalı" yayınlandı. Okurlarının heyecanla beklediği bu kitap büyük bir ilgiyle karşılandı.

Bir Aşk Masalı, beş ülkenin beş prensinin bir gece rüyalarında gördüğü ve çok etkilenip aşık oldukları kızı aramak için yollara düşmesiyle başlıyor.

Kitapta beş ülkenin prensi yollara düşüp büyük zorlukları aşıp rüyalarında gördükleri kızı ülkelerinin kraliçesi yapmak istiyorlar. Bu yolculukta çoğu şeyin üstesinden gelip savaşlar veriyorlar ancak rüyalarındaki kızı bulamıyorlar. En sonunda ise bir aşıktan beklenmeyecek kaba bir tavır sergileyen ve aşkın kaba olana yakışmayacağını, asıl olanın özgürlük olduğunu unutan prensler beklemedikleri bir sonla karşı karşıya kalıyorlar.

Bir Aşk Masalı
Ahmet Ümit ve Selin Şentürk

Kitabın tanıtımı için yapılan söyleşi ve imza gününde Ahmet Ümit sevginin kısıtlayıcı olmadığını, gerçek aşığın sevgilisine vereceği en güzel şeyin özgürlük olduğunu ifade etti. Aynı zamanda kadın cinayetlerine değinerek kitabın çıkış noktasının artan kadın cinayetleri olduğunu, sevginin ölümcül değil yaşatan olması gerektiğini şiddetle savundu.

Kitabında da aşkın kaba kuvvete dayanmadığını bu durumda yapılan evliliklerin hastalıklı olduğuna değindi. Bu durumda sevmek için hür olmak gerektiği ve aşkın hükmedilecek bir şey olmadığı kitabın temel dayanağını oluşturuyor diyebiliriz.

Geniş bir okur kitlesine sahip olan yazarın kimi okurları bu eserini büyük bir vefa örneği göstererek sahiplendi ve çok beğendiklerini belirttiler. Ancak bir kısmı ise Ahmet Ümit'in kendi tarzının dışına çıkmasından hoşnut olmadılar. Başkomiser Nevzat hikayelerine ve sürükleyici bir yazım tarzına alışkın olan okurlar kitabı yarım bıraktıklarını ve Ahmet Ümit tarzına uygun olmadığını ifade ettiler.

Yetişkinler için masal denmesine rağmen kitabın dilinin sürekli kendini tekrar etmesi ve okurun bir sonraki sayfayı rahatlıkla tahmin edebilmesi Ahmet Ümit'te alışıldık bir durum olmadığı için pek hoş karşılanmadı. Kitabın daha çok çocuklara uygun olduğunu savunan bir kesiminde olması dikkat çekti.

Ancak Ahmet Ümit etkileyici kalemiyle, Başkomiser Nevzat'ı bir tanıdığımız gibi hissettiren, heyecanlarına ortak olduğumuz, Komiser Ali'yi, Evgenia'yı, Zeynep'i oldukça benimseyen bir okur kitlesi yarattı. Aynı zamanda bu özellikleriyle edebiyatımızda kendine sağlam bir yer bulmuş yazarımız olduğu için hemen yeni eserleri sorulmaya başlandı. Okurların en büyük ilgisinin Başkomiser Nevzatın maceralarına olduğunu bilen yazar aynı zamanda büyük bir müjde verdi. Bir sonraki kitabında Nevzat'ın, karısının ve kızının katillerini bulacağını söyleyen yazar büyük bir sevinçle karşılaştı.

Yazar kitabını henüz yazmaya başladı mı bilinmez ama okurların şimdiden bu masal kitabını bir kenara bırakıp yeni kitapların heyecanına düştüğünü söyleyebiliriz. Aynı zamanda yazar planları arasında İstanbul'un işgal yıllarında gerçekleşecek bir cinayetin çözülmesi üzerine bir kitap yazmak olduğunu da belirtti.

Kitaplarını yazarken yeni yerler gezmeyi, oralarda uzun süre yaşamayı sevdiğini de söyleyen yazar, kalan yaşamının verimli geçmesi için elinden geleni yapacağını da okurlarına iletti. Ahmet Ümit'in her eserini heyecanla bekleyen ve ona sonsuz güvenleri olan okurlarının her fırsatta ona olan hayranlıklarını dile getirip, desteklerini asla esirgemediklerini de ifade etmeliyiz.
Yazan: Selin Şentürk

Zamanın ne içinde ne de dışında, geniş bir anın parçalanmaz akışında olan bir yazar. Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Medya ve İletişim mezunu. Çok okuyor, çok yorumluyor.

Yorum Gönder

19 Yorumlar

 1. Komiser Nevzat’ın da eğer bir aksilik olmazsa dizisi çekilecekmiş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi ara bende öyle duymuştum ama son gelişmeler ne oldu takip edemedim :D

   Sil
 2. Ahmet Ümit biraz nefes alıp farklı bir konuda yazmak istemiş olabilir. Kadın cinayetleri konusuna değinmesi ayrıca olumlu. Kitap tanıtımına katılmanıza sevindim, heyecan verici olmalı :) Paylaşım için çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir anlatım olmuş. :)

  YanıtlaSil
 4. 10 gün önce Bkm Kitap'ta imza günü vardı:) Kitabı merak ediyorum ben de:)))

  YanıtlaSil
 5. hep rastlıyorum ona imza günlerinde popüler biri o :)

  YanıtlaSil
 6. Aynı tarz yazmaktan sıkılmış olmalı. Güçlü bir kalemi var fakat yeni kitabın konusu beni pek sarmadı. Belki farklı alanlara odaklanmalı. Bir de ısmarlama kitapları sevmiyorum. Şimdi kadın cinayetleri gündemde diye o konuda bir kitap yazayım demek hoş değil. Yazar seçeceği konuda özgür olmalı, herhangi bir konuda da istediği mesajları verebilir bence. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 7. Çok merak ediyorum.... 😇

  YanıtlaSil
 8. Ahmet Ümit'ten iki kitap okudum bana yetti. Cinayet bölümünü değil ikincil hikayelerini sevmiştim hep. Keyifli okumalar:)

  YanıtlaSil
 9. Geçtiğimiz günlerde kitapla ilgili olarak Oksijen Gazetesine verdiği ropörtajı keyifle okudum. Tarzına alışkın bir okur kitlesi için risk aldı belki ama ben merak ediyorum şahsen. Emeğine sağlık Ozan :))

  YanıtlaSil
 10. İnanır mısınız kitaplarını okumadım, neden bilinmez. En yakın zamanda bu tabuyu kırmam gerekiyor sanırım ya da ne bilim zamana bırakayım en iyisi :)

  Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence İstanbul Hatırası sizin için güzel bir başlangıç olabilir. Ahmet Ümit kalemine hayran kalacağınız bir kitap olacaktır.

   Sil
 11. Normalde tarzını beğenmeyenler sevebilir belki.

  YanıtlaSil
 12. Normalde çok okuyamıyorum kitaplarını ama bu kitabı merak ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başlangıç için bu kitabı önermem maalesef. Ahmet Ümit kalemini yanlış tanımış olursunuz.

   Sil
 13. Bu yazarın kitaplarını seviyorum.Dili de çok akıcı gerçekten.

  YanıtlaSil