Aşırıcılar İncelemesi: Studio Ghibli'den İzlenmesi Gereken Bir Animasyon Filmi

Ülkemizde Aşırıcılar, Japonya'da Aşırıcı Arrietty ve Kuzey Amerika'da Arrietty'nin Gizli Dünyası (The Secret World of Arrietty) olarak bilinen animasyon filmi, arkadaşlığı temel alan bir Studio Ghibli yapımı.

Studio Ghibli'nin bu animasyon filmi bir İngiliz yazar olan Mary Norton'un The Borrowers (Borçlular) adlı kitabına dayanmaktadır. 1952 yılında yayınlanan kitap bir çocuk fantastik romanıdır. Carnegie Madalyası'na sahip kitabın birkaç uyarlaması sinema ve televizyon için yapılmıştır.

Carnegie Madalyası, çocuklar için yazılmış en iyi yapıtı belirleme amacıyla Birleşik Krallık'ta her yıl verilen bir ödüldür.

Aşırıcılar incelemesi

2010 yılında gösterime giren film, Japon gişesinde en yüksek hasılat yapan film oldu ve dünyada hatırı sayılır derecede ilgi gördü.

Studio Ghibli, kitaba bir noktaya kadar bağlı kalabilse de kendi büyüsünü ortaya çıkarmaktan çekinmemiş ve çocuklar için üretilen bu fantezi romanı her yaşa uygun hale getirmiş. Aşırıcılar, romandan filme Japon manga ve anime sanatçısı Hayao Miyazaki tarafından uyarlanmıştır.

Hayao Miyazaki, Isao Takahata ile birlikte animasyon stüdyosunun kurucularından biridir.

Film, Japon Akademisi Ödülleri töreninde yılın animasyonu ödülünü kazanmıştır.

Aşırıcılar film incelemesi

Hayao Miyazaki'nin imzası bulunan animelerin başarısı duygularla hayal gücünün iç içe geçmesiyle doğrudan alakalıdır. Başarılı manga ve anime sanatçısı bu iç içe geçme durumunda korkuyu, aşkı ve çoğu zaman gizem unsurlarını öyle iyi kullanıyor ki izleyenlerin akıllarında adeta bir iz bırakıyor. 

Filmin konusu tamamen Miyazaki'ye ait olmasa da, uyarladığı romandan farklı olarak, onun izleri açıkça görülebiliyor.

Miyazaki'nin tarzına Mary Norton'un romanı ne kadar uysa da bu film onun fantastikliğinin daha ayakları yere basan bir hali.

Filmin çok katmanlı bir yönü yok, açılışıyla izleyenleri nereye götüreceği az da olsa belli oluyor. Başrolleri iki çocuk paylaşıyor, biri insan diğeri de küçük bir insan ve ikisi de birer çocuk. Küçük insanlar olarak bahsedilen Aşırıcıların boyu hemen hemen on santimetre.

Aşırıcılar, insanların dünyasında yaşamaya çalışan küçük insanların öyküsünü anlatıyor. Film, insanların kendilerinden küçük canlılara nasıl bencillik ettiklerini de gözler önüne sererek gerçek hayattan kesitlere de yer veriyor. Studio Ghibli her zaman mesaj vermeyi sevmiştir ve bu animasyon filme de vermek istediği mesajları yerleştirmiştir.

Aşırıcılar kendi yaşam koşullarını yaratamadıkları için insanlara muhtaçlar ve insanlardan yiyecek gibi temel malzemeleri aşırmak zorundalar. Bir çeşit hırsızlıktan bahsediyor olsak bile o boydaki insanlar buna muhtaçlar. İnsanların evlerinin altlarında, döşemelerin içlerinde, havalandırma bölgelerinde kendilerine uygun yaşam koşulları oluşturduklarını görüyoruz.

Filmde izlediğimiz aşırıcı ailesi 3 kişiden oluşuyor. Arrietty ailenin kız çocuğu. Arrietty'in annesi pek evinden çıkmayan, evini seven ve insanlardan olabildiğince uzak duran biri izlenimi veriyor ama o ev sevilmez mi?

Arrietty'nin babası aşırma görevini üstleniyor ve kızının bir gün ailesiz yaşamak zorunda kalacağını bildiğinden ona aşırmayı nasıl yapacağını ve insanların evini, olası tehlikeleri gösteriyor.

Aşırıcıların evi her detayına kadar düşünülmüş, on santimetrelik insanlar için şirin eşyalarla donatılmış, izleyenlere adeta görsel bir şölen sunuyor. Arrietty'nin odası daha da güzel, gerçek bir bahçe gibi... Burada film, aşırıcıların insanlardan daha zevkli olduğunu vurguluyor biraz sanki ama ilerleyen dakikalarda görünen oyuncaklar için özel dizayn edilmiş bir ev var ki o da harika gerçekten. O ev aslında aşırıcılar için özel olarak önceki kuşaklardan biri tarafından yurtdışında yaptırılmış ama aşırıcılar insanlara güvenmedikleri ve tek amaçları insanlara görünmemek olduğu için bu ev hep boş kalmış...

Filmde diğer ana karakterimiz Sho. Arrietty ve Sho'nun aralarında gelişen arkadaşlık da izlemeye değer. Sho aslında hasta bir çocuk ve ameliyattan önce sakince dinlenmesi için bu eve getiriliyor ve eve giriş sahnesinde evin kedisi Arrietty'i yakalamaya çalışırken bir karga tarafından püskürtülüyor. Ancak karga onu kendisi için istediği ve kediye kaptırmaya niyetli olmadığı gibi bir durum da söz konusu.

Kediden kurtulan aşırıcı kız yaşadığı yere dönerken Sho onu görüyor ve hikaye başlıyor.

Sadece aşırıcıların evi için bile izlenir ama ilettiği duygularla izleyenleri sarmayı başaran bir yapım. Keşke taşınmak zorunda kalmasalardı ya da daha fazla macerasını izleyebilseydik aşırıcıların bu filmde.

Studio Ghibli'nin büyüsünü ve olağanüstü animelerini tanımak isteyenler için Aşırıcılar harika seçimlerden biridir. Prenses Kaguya Masalı hakkındaki yazıyı da okuyabilirsiniz.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. Başlığı ilk görünce, abartma manasında anladım. Ama sonradan tahmin edebildim.

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel. Duygu Emanet kesin izlemiştir. Emeğine sağlık Ozan 👍🤚😊

  YanıtlaSil
 3. Aşırıcıları izleyipte o minik eve hayran olmayan yoktur sanırım. Fotoğraflarını da paylaşmışsınız. Detaylı hallerini tekrar görmek beni mutlu etti :) Miyazaki'nin yanlış hatırlamıyorsam uçma ile ilgili hayatında bir kesit var. Filmlerine de yansımış bu. Ayakları yese basan film tanımını okuyunca aklıma geldi. Aşırıcılar animasyonun ayakları hakikaten bayağı bir yere basıyor bu anlamda. :)

  YanıtlaSil
 4. çok severim tabisideki :)

  YanıtlaSil