Ateş ve Kan'da Aemond Targaryen

House of the Dragon'un birinci sezon finaliyle Aemond Targaryen, dizide en karmaşık karakterlerden biri haline geldi demek çok da yanlış olmaz sanırım.

Aemond'un karanlık bir tarafı hep var, şiddeti fazlasıyla seviyor gibi ve bir vahşiden çok daha fazla vahşi olduğunu gösteren eylemlere sahip.

Aemond Targaryen, kitapta anlatılan kötü eylemlerin çoğundan sorumludur. Westeros'taki en canavarca olaylarda adı geçer ve tam bir savaş çığırtkanı olmakla ünlüdür. George R. R. Martin'in yazdığı Fire & Blood kitabında, dizide olduğundan daha az karmaşık bir karakterdir aslında ama gelecek sezon gerçek yüzünü biraz daha fazla izleyebiliriz.

  • Aemond, Strongları kelimenin tam anlamıyla katletmiştir.

Biraz hatırlayacak olursak Harwin Strong, Rhaenyra Targaryen'in çocuklarının babası ama Strong hanesi Aegon'un taht iddiasını destekleyerek Yeşiller ile iş birliği yaptı. Bir erken savaş sırasında Stronglar, Harrenhal'da kaybedince Aemond bunun bir aldatmaca olduğunu düşünüyor ve onları hainlikle suçluyor. Harrenhal'ı geri alan Aemond, Larys (dizideki solucan) hariç Stronglara büyük bir acı yaşatıyor.

Yeşillere karşı işlemedikleri bir suç için Aemond tarafından bulunan her Strong bireyi yok oluyor.

  • Aemond'un en kötü eylemlerinden bir diğeri Aegon'u yasadışı bir şekilde kral yapmak ve bir savaş başlatmak istemesidir.

Ejderhaların Dansı, Alicent ve müttefiklerinin Aegon'u Demir Taht'a oturtmak için komplo kurmaları nedeniyle gerçekleşmiştir.

  • Aemond, Lucerys Velaryon'u öldürdü.

House of the Dragon, Lucerys'in ölümünü çok farklı bir şekilde izleyicilere sundu.

Dizide Aemond, Lucerys ile Fırtına Burnu'nda karşılaştığında arkadaş canlısı olmaktan çokça uzak bir şekilde Lucerys'in gözünü çıkarmasını istiyor. Onu korkutmak için dev ejderhası Vhagar ile onu kovalıyor. Panikleyen Arrax, Vhagar'ı yakmaya çalışınca Lucerys ve ejderhasının ölümü Vhagar'ın suçu gibi görünmeye başlıyor.

Sanki Aemond bunu yapmak istememiş gibi ve gözle görülür bir şok içinde.

Ateş ve Kan kitabında Aemond Targaryen

Ancak Fire & Blood kitabında Luke olarak da bilinen Lucerys ile bir kavga başlatmaya çalışmasından kurtulan Lucerys'in peşine onu öldürmek için düşüyor. Vhagar'a ölüm emrini veren de yine Aemond, bu şekilde Siyahlar ve Yeşiller arasındaki düşmanlığı başka bir boyuta getiriyor.

  • Aemond, Rhaenys Targaryen'i savaşta öldürdü.

Dizi buraları nasıl işler göreceğiz ama kitapta Rhaenys'in ölümünde Aemond rol alıyor.

Ejderhaların Dansı, birçok Targaryen'in ejderha sırtında birbirleriyle savaştıklarından dolayı bu isme sahiptir. Ejderhalar arasındaki erken bir çatışmada Rhaenys, Meleys'i Siyahların yardımına uçurur ama Aegon ve Aemond onu pusuya düşürür. Aemond'un yaptığı birçok akraba katliamından sadece biridir Rhaenys'in ölümü.

Aegon, Ejderhaların Dansı'nın büyük bir bölümünde yaralıdır ve onun yerine hükmeden isim Aemond'dur. Rhaenys ile yaptıkları karşılaşma Aegon'u fena yakar. Savaşın devam etmesi Aemond'un sorumluluğuna geçer ve bu da onu bir nevi süper kötü yapar.

Aemond, yeğenleriyle birlikte büyümesine rağmen onlarla hiç iyi anlaşamadı ve içinde onlara karşı hep bir düşmanlık besledi. Aemond, Vhagar'ı talep ettiğinde Joffrey Velaryon onun sözünü kesti ve bu Aemond'u çıldırtarak çocuğa tokat atmasına sebep oldu. Tabii sonunda gözünden olduğu bir kavga başladı. Yeni yürümeye başlamış bir çocuğu, yeğenini, tokatlamak onun ne kadar da kötü olabileceğinin işaretini veriyordu gerçekten.

  • Lucerys'i sadece öldürmekle kalmayan Aemond, cesed yıkanırken Lucerys'in gözlerini çıkardı.

Aemond, savaşın ikinci yarısını mümkün olan en vahşi şekilde savaşarak geçirmiştir. Diğer ejderhalar ve ordularla savaşmak yerine sivilleri öldürmeye kendini adamıştır. O kadar çok yıkıma ve kötü anıya sebep olur ki en sonunda Rhaenyra onu avlaması için Daemon'u gönderir.

Ateş ve Kan, tarihe tanıklığıyla sevilen bir kitaptır.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

1 Yorumlar