1899 İncelemesi: Dizi Çalıntı mı?

1899 dizisi çalıntı mı
1899

Bilim kurgu / gerilim dizisi Dark'ın yaratıcıları, Netflix orijinal dizisi 1899 için bir araya gelerek korku ve gizem unsurlarını ikiye katladıkları yeni dizi ile izleyicileri heyecanlandırmayı başarıyor.

Oldukça beğenilen dizi Dark'ın yaratıcıları Jantje Friese ve Baran bo Odar, açık denizlerde büyüleyici bir hikaye örmek için uluslararası bir oyuncu kadrosunu bir araya getirmiş. Tarihsel dram, doğaüstü tınılar ve cinayet gizemi ile psikolojik korkuyu harmanladıkları yeni dizileri, 1899, korku öğelerini barut fıçıları gibi patlatmadan önce kilit oyuncularını ve aralarındaki çatışmaları tanıtmak için ustalıkla zaman ayırıyor. İzleyicilerin dikkatini perçinleyen dizi, anlatısını sağlıklı derecede korku ve gerilim ile besliyor.

1899 dizisi; Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni bir başlangıç yapmak isteyen insanlarla, Londra'dan New York'a gitmekte olan bir buharlı gemide, sosyal statülerine göre iki gruba ayrılmış yolcuları etrafında şekilleniyor.

Etkili bir ilk bölümü olan dizi hızını artırarak devam ederken 5. bölüme kadar yaşanan olaylar hakkında açık bir bilgi vermiyor. Ancak 5. bölümden sonra yaşanan doğaüstü olayları, yolcuların garip davranışlarını anlamaya başlayan izleyici ilerleyen bölümlerde de temponun düşmemesini olumlu karşılıyor.

Atlantik Okyanusu'nun ortasında mürettebata ve yolculara ne olduğunu çözmeye çalışan seyirci, aynı şirkete ait aylar önce kaybolan bir gemiden gelme ihtimali olan bir sinyalle bir başka geminin ekranlara gelmesini ve olayların gelişmesini merakla takip ediyor.

1899, kişiler arası gerilimi başka bir düzeye çıkararak akla gelebilecek birkaç filmden (2017 yapımı Doğu Ekspresinde Cinayet veya 2022 yapımı Nil'de Ölüm gibi) açıkça ayrılıyor. Seyircinin dikkatini çeken ilk şeylerden biri gerçeküstü ve ölümcül olayları açıkça göstermeden oyuncu kadrosunun gergin ve birbirine güvensiz oluşu; sanki herkes bir şeylerden, birilerinden kaçıyor.

Bölümler ilerledikçe oyuncuların performanslarında gözle görülür bir artış yaşanırken çoğu karakterin arka planı açıklığa kavuşuyor ve bu da diziyi daha ilginç hale getiriyor.

Döşeme tahtalarının her gıcırtısından gemi motorlarının uğultusuna kadar ses tasarımı dizinin verdiği gerilim düzeyini etkilerken sürükleyici atmosferi izleyicinin merakını yükseltiyor. 1899, başlamasından itibaren ürkütücü ama merak ettiren bir dizi ve tuhaf bir korku hissettiriyor. Dizi ilerledikçe daha da derinleşen hikaye izleyiciyi devam etmeye teşvik ediyor.

1899 çalıntı mı?

1899 dizisi ile Black Silence çizgi romanı arasındaki benzerlikler
Dizi ile çizgi roman arasındaki benzerlikler

Yayınlandıktan birkaç gün sonra Black Silence adlı çizgi romandan çalıntı olduğu iddia edilen dizi, sevenlerini üzdü açıkçası ama resmi süreç henüz tamamlanmadı.

Sadece Black Silence'ın yazarı Mary Cagnin değil, birçok eleştirmen dizinin çizgi romandan birçok anlatı öğesi çaldığı konusunda hemfikir.

# Bir çizgi roman hayranı olarak, aslı Portekizce olan çizgi romanın İngilizce çevirisini bularak gerçekten mi bu dizi çalıntı, çalıntıysa kesinlikle bir çizgi romandandır düşünceleri içinde Black Silence'ı incelediğimde gerçekten de büyük benzerlikler hatta aynılıklar mevcut ancak bahsettiğim gibi yasal süreç devam etmekte intihal suçlamasında.

# Dizide gördüğümüz piramit, yolcuların gözlerindeki simge, açıklanamayan ölümler, nereden geldiği bilinmeyen sesler, diziyi şekillendiren bir tür doktor, birçok ulustan karakterler ve kapanıştaki uzay sahnesi tamamen Mary Cagnin'in çizgi romanında anlatılıyor.

Diziden intihal suçlamasına cevap:

Dizi ve çizgi roman arasında açıkça görülen benzerliklere, Baran bo Odar; çizgi romanı bilmediğini ve çizgi romanın sahibinin suçlamaları geri çekeceğini umduğunu söyledi. Henüz başka resmi bir açıklama yok.

Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

7 Yorumlar

 1. intihal zor zanaat, umarım çalınmamıştır, gerçi diziyi izlemedim ama anlattıklarınızdan tesadüf olamayacak kadar ya da anıştırmaktan öte benzerliklerden bahsedildiğini çıkarsıyorum. Hayırlısı bakalım:)

  YanıtlaSil
 2. Çalıntıda olsa güzel diziye benziyor.

  YanıtlaSil
 3. Çalıntı mı bilemiyorum? Ama çok merak ediyorum, severim bu tür konuları, izlemeyi düşünüyorum:)))

  YanıtlaSil
 4. Bu kadar tesadüf olamaz gibi geldi. Bakalım nasıl sonuçlanacak? Diziyi duymamıştım.

  YanıtlaSil
 5. Dizi bayağı beğenildi. En azından benim gördüğüm yorumlar genellikle olumluydu. Henüz izlemeyi düşünmüyorum ama ilerleyen yıllarda izleyebilirim. Yeni sezon beklemek hoşuma gitmiyor. Tamamen bitmiş dizileri izliyorum :-)

  YanıtlaSil
 6. ben çok beğendim açıkçası
  bu tip senaryoları hep sevmişimdir
  benim bu ilgim daha David Lİnch'e Visitors'a ve İkiz Tepelere dayanıyor TRT zamanlarına :)))

  YanıtlaSil
 7. Dizinin ilk bölümleri çok cazip gelmişti merakla izledim, ortalardan sonra rutinleşti ve bitireyim artık diye izledim. Çalıntı konusu ise tuz biber oldu. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil