Aldatmak İncelemesi: Uzun Soluklu Bir Dizi Olacağa Benziyor

Aldatmak, 2022 kış sezonunda başlayan yapımcılığını TIMS&B yapımın üstlendiği henüz 9 bölüm yayınlanan seyirciyi perşembe akşamları ekrana kilitleyen ATV ekranlarında yayınlanan Türk yerli dizisidir.

Aldatmak dizi incelemesi
Aldatmak

Başrollerinde Vahide Perçin, Ercan Kesal, Mustafa Uğurlu, Yusuf Çim, Feyza Sevil Güngör gibi isimlerin yer aldığı dizi başladığı günden beri seyirci tarafından kabul görmüş çok yönlü bir dizi aslında. Her bir karakter insanın çıkarı için neler yapabileceğini çok net gözler önüne seriyor.

Her ne kadar dizi bir adamın karısını aldatma hikayesiyle başlasa da sonrasında Güzide'nin (Vahide Perçin) aslında çocukları tarafından da bambaşka bahanelerle aldatıldığını görüyoruz. Kocasının kendisini aldatmasıyla ona rest çeken Güzide'nin, çocukların kendisine söylediği yalanları öğrendikçe her ne kadar "dominant anne" yapısını gösterse de sonraki süreçte okları kendi içine yönelttiğini, dönüştüğünü görebiliyoruz.

Güzide'nin oğlu Ozan (Yusuf Çim) kolay yoldan para kazanmak isteyen hırslı bir çocuktur. Bu uğurda başına türlü belalar açtığını ve bu belaları gizlemek için ailesine yalanlar söylediğini görüyoruz. Ozan ile annesi arasındaki hikaye 8. bölüm itibariyle evrildi diyebiliriz. Bu hem Ozan'ın annesine dürüst davranması hem de Güzide'nin Ozan'a karşı affedici tavır sergilemesiyle gelişen bir durum oldu.

Güzide'nin kızı Oylum (Feyza Sevil Güngör) annesinin ona çizmiş olduğu kariyer planından çok daha başka bir hayat istemekte; ailesi onu tıp okuyor ve doktor olacak diye bilirken o dansçı olmak istemektedir. Özellikle gizlice yurt dışına çıkmak için planlar yaparken annesine başka babasına başka yalanlar söylemektedir.

Aslında bu noktada dizi çocukların büyüdüğü aile yapısından kaynaklı olarak geçirdikleri psikolojik süreçleri de çok güzel ortaya koymuş. Benim bu dizideki sevdiğim en güzel yansa "aldatmak" konusunu sadece kadın-erkek ilişkileri ile sınırlı tutmayıp aile-çocuk hatta insan ilişkilerine kadar indirgemiş olması. Öyle ki Yeşim'in (Asena Girişken) bile en yakın arkadaşı tarafından aldatıldığını görüyoruz.

Güzide rolünü Vahide Perçin'in layıkıyla bizlere sunmasına da ayrı bir parantez açmak gerekir. Belki de bu rolü Türkiye'de bu denli gerçekçi ortaya dökebilecek çok az oyuncu vardır. Vahide Perçin yüzünü çok güzel kullanan bir oyuncu. Tek bir bölüm içinde bile Güzide'nin sertliğini, kırgınlığını, naifliğini, yer yer yalnızlığını, öfkesini fakat bir o kadar da affediciliğini görebiliyoruz. Öyle ki 50'li yaşlarına gelmiş bir kadının utangaçlığını bile bizlere veriyor Güzide.

Dizide her karakterin birden fazla hikayesi olduğu gibi karakterler arasında da birden fazla hikaye bulmak mümkün. Bu hikayelerden birisi de Güzide ve Sezai (Ercan Kesal) arasında olan yarım kalmış bir aşk hikayesinden tezahür eden sohbetler, kitap alışverişleri, çekingenlik, söylenenler ve söylenemeyenler...

Ercan Kesal'ın oyunculuğu o kadar yalın ki onu izlerken gerçekten bir televizyon dizisi değil de gerçek hayattan bir adamın diyaloglarını izliyor gibi oluyor insan.

Dizi başarılı bir oyuncu kadrosu oluşturmuş kendine; öyle ki ekranlardaki ömrü uzun soluklu olacağa benziyor.
Yazan: Rukiye Çanak

"Yazmak benim için bir tavır. Dünyalaşmaya karşı ruhumda manifesto var."

Yorum Gönder

16 Yorumlar

 1. Yanıtlar
  1. Özellikle Vahide Perçin ve Ercan Kesal'ın varlığı çok iyi olmuş yapım için.

   Sil
 2. Diziyi ilk bölümünden itibaren ben de takip ediyorum. Aldatmak dediğin gibi çok yönlü, sadece eşler arasında değil. Bu yönüyle de güzel bir dizi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, klişe olmaktan sıyrılmış böylelikle.

   Sil
 3. Diziyi ilk 3 bölüm izledim ama çok sevemedim, oyuncular iyi, konu da güzel aslında:) Bana pek geçmedi diyelim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yaklaşımınız teşekkür ederim.:)

   Sil
 4. vahide hanım ne iyi oyuncu ama yaa :)

  YanıtlaSil
 5. Aldatmak dizisinin bir bölümüne rastladım, Ercan Kesal, Vahide Perçin ve Mustafa Uğurlu'yu izledim yarım saat kadar. Vahide Perçin'i severim. Dizide baktığı davayla ilgili bir kumpas hazırlığı sezince ve Mustafa Uğurlu kendisine yalan söyleyen o genç kadına elinde çiçekle geri dönünce aptallığına kızıp bıraktım diziyi. Ama Ercan Kesal'ın rolü hoşuma gitti. Yazdıklarınızdan anladığım, dizi de çok fazla yalancı var. Bırakmakla iyi yapmışım galiba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kumpas hazırlığı derken kızının davasını mı kastettiniz acaba? Evet dizi de kişiler arasında çok fazla yalan sarmalı ve kandırmaca var tabi en nihayetinde. Gerçek hayatta da bu kadar mıyız yoksa maskeliyor muyuz kendimizi bende de soru işareti bıraktı bu durum açıkcası.

   Sil
  2. Hakim hanım bir velayet davasına bakıyor. Davayı bıraksam mı diye düşünüyor sonra arkadaşı vardı yanında onu bırakmaması için ikna ediyor. Diğer tarafta davacı kadın, hakim hanım için bir karar çıkarak başına çorap örecekti... Hakimin başını yakacaklar diye gerildim bu kısımda. Buralarını izledim sadece. Gerçek hayatta mahkemede bekleyen davaların sayısına bakarsak hayatını dürüst olarak devam ettirmeyen çok kişi vardır diye düşünüyorum. Bunlar fark edilenler tabi... :)

   Sil
  3. Redd-i hakim kararı çıktı. Bu kanuni bir hak, hakimin tarafsızlığını yitirdiğini iddia edersen talepte bulunursun tabi hemen çıkmaz. Dizi de hemen çıktı sanırım:):):) da bundan Güzide'ye bir şey olmaz.

   Sil
 6. Diziyi izlemedim ama Vahide Perçin benim için bir kıstastır. Kadının başarısız dizisi yok. O varsa en az üç sezon garanti.

  YanıtlaSil
 7. Kendini gerçekten izletmeyi başarıyor.

  YanıtlaSil
 8. Standart Türk dizisi malesef, sarmadı:)

  YanıtlaSil