Black Panther: Wakanda Forever İncelemesi

Sürekli genişleyen Marvel Sinematik Evreni'nde Marvel Studios sadece çok sayıda yeni karakter sunmakla kalmadı. Dünyanın mitolojilerini daha çok keşfederken birçok da medeniyet tanıttı.

Thor filmlerinden ve Moon Knight dizisinden İskandinav, Mısır ve Yunan tanrılarına farklı bir bakış sunan MCU, Galaksinin Koruyucuları ile bizleri daha özel yerlere götürdü ama belki de Marvel Sinematik Evreni'nde ziyaret ettiğimiz en ünlü kurgusal yer, içinde yaşadığımız dünya oldu.

Elbette bu yer ilk Black Panther filmi ile tüm MCU hayranları için bir ev adı haline gelen teknolojik olarak gelişmiş tüm ihtişamıyla bir Afrika ülkesi Wakanda oldu.

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminden sonra Kara Panter'in T'Challa rolünü Chadwick Boseman dışında biri tarafından oynandığını hayal edecek tek bir Marvel hayranı olmamıştır. Boseman izleyicilere Kral T'Challa'nın eksiksiz MCU versiyonunu sundu ve Black Panther'de nefesimizi kesen Wakanda kültürünün oluşmasına yardımcı oldu. Oyuncunun beklenmeyen ölümü sadece MCU hayranlarını değil tüm dünyayı yasa boğdu.

Wakanda Forever, Chadwick Boseman'ı birçok yönden onurlandıran bir film oldu. Yeniden tasarlanarak onun ölümüyle ilgili düzenlemeler yapıldı.

MCU yapımlarından sahneleri yansıtan klasik Marvel Studios açılışı değiştirilerek sadece Kral T'Challa'nın sahnelerine yer verildi ve filmde müzik yerine sessizlik vardı.

Black Panther: Wakanda Forever, ağabeyini kaybetmenin acısından kurtulamayan Shuri'ye odaklandı. Wakanda geleneğinden gittikçe uzaklaşan Shuri, Wakanda'nın yok edilmesiyle karşı karşıya gelince zekası sayesinde yeni Black Panther oldu ve filmin sonunda öfkesinden de kederinden de kurtularak şefkat ve fedakarlığı seçti. Chadwick Boseman'ın Kahramanların Savaşı'nda yaşadığını yansıtan bir yolculuk hatırlatıldı.

Filmin mesajı açıktı: T'Challa ve Boseman artık bizimle değil ama çalışmaları yaşamaya devam edecek ve dünyaya yaptıkları olumlu değişiklikler her zaman uğruna savaşmaya değer olacak.

Black Panther: Wakanda Forever inceleme
Wakanda Forever

Dört yıl sonra Wakanda'ya T'Challa rolünü canlandıran Chadwick Boseman'ı onurlandıran ve Black Panther'in mirasını yeni bir kahramanla devam ettiren Black Panther: Wakanda Forever ile geri döndük. Film, Wakanda'nın hikayesini sürdürmenin yanı sıra MCU'nun tamamen yeni bir yüzünü de tanıttı: Namor.

Namor
Namor

Talokanil, çizgi romanlarda Atlantisliler olarak anılsa da Aquaman ile karşılaştırmaktan ve filmdeki yeni Mezoamerikan esinli rolleriyle daha tutarlı kalmak için muhtemelen değiştirildi. Çok güçlüler ve çizgi romanlarda bazen dünyanın en güçlü kahramanlarına ve bazen de en büyük düşmanlarına yardım eden karmaşık bir geçmişleri var. Black Panther: Wakanda Forever'da Talokanlar ikincisidir ve tanıtıldıkları andan itibaren kendilerini MCU'da güçlü ve yeni bir tehdit olarak sergilediler.

Talokanil, eskiden dünyada yaşayan bir halktı ama çiçek hastalığı onları yok etmek üzereyken kurtuluşları olarak ataları tarafından bir bitkiye yönlendirildiler. Bitki ile su altında nefes almaya başladılar ama bu bir ayrıcalık değil bir zorunluluktu ve karadaki yaşamlarını terk etmek zorunda kaldılar.

Su içinde ve dışında ciltlerinde gözle görünebilir bir farklılık var. Okyanustan çıktıklarında renkleri mavi, okyanusun içinde cilt tonlarındalar. Geliştirdikleri solunum cihazı sayesinde karada savaşabiliyorlar ve bu cihaz diğer insanlar için suyun altında ters çalışıyor. Ayrıca Vibranyumları var hatta bir Vibranyum güneşine sahipler.

Talokanlar deniz kızı efsanelerindekine benzer bir çeşit hipnoz kullanarak düşmanlarını suya çekebilme özelliğine de sahipler ama bu pek deniz kızlarının şarkısına benzeyen bir sesle değil.

Katil balinalar ve kambur balinalar gibi binekleri savaşmak için ya da günlük yaşantılarında kullandıkları da görülüyor.

Liderleri Namor diğerlerinden biraz farklı çünkü o mutant statüsünde yine de gücünü koruyabilmesi için suyla bir şekilde buluşması gerekiyor. Sivri kulakları var ve ayak bileklerinde hızlıca uçmasını sağlayan bir çeşit minik kanatlara sahip.

MCU'nun yeni yüzünü ve halkını tanıtan film, T'Challa oyuncusu Chadwick Boseman'ı çoğu yerde anarak MCU hayranlarının genel olarak beğenisine sahip sadece daha iyi olabileceği yerler tartışmaya açık olsa da olası bir Black Panther 3'ün sinyallerini de veriyor.
Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

4 Yorumlar

 1. Sivri kulaklı Namor'u filmin fragmanında görmüş merak etmiş ama araştırmamıştım. Burada karşıma çıkmasına, bahsetmiş olmanıza çok sevindim. Suyun dışında cihazlarla yaşanmasına Aquaman filminde rastlamıştım galiba. Aquaman'ın ikincisi Deep'in eşi yüzünden tartışmalara konu oldu ve sanırım bu yüzden gecikti...
  Chadwick Boseman'a saygı duruşu yapılması çok yerinde olmuş, zira Black Panther filmine duygusal olarak bağlananlar için ikinci filmde olmaması büyük bir eksiklik hissettirirdi. :)

  YanıtlaSil
 2. Katil balinaları binek olarak kullanmak. İlginçmiş.

  YanıtlaSil
 3. Tanıtım için teşekkürler.

  YanıtlaSil