Şah ve Sultan: İskender Pala'nın Yılın En Çok Satan Kitabı

İskender Pala, eserleri hem çok satan popüler bir yazarımız hem de edebiyat üzerine çalışmaları olan bir profesördür. Divan Edebiyatı üzerine uzmanlaşmış bu konuda pek çok kitap, makale ve tez çalışması yapmıştır.

Şah ve Sultan kitap incelemesi
Şah ve Sultan

İskender Pala'nın herhangi bir  kitabını elinize aldığınızda o edebi havayı, yazarın oldukça bilgili kalemini iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Bu da çoğu okuyucuya hem okuduğu kitaptan keyif almasını hem de yeni bilgiler edinmesini sağlıyor.

Şah ve Sultan kitabı da bunun en güzel örneklerinden biri. 2010 yılında yayınlanan kitap 2010 yılının en çok satan kitabı olmuştur. Tarihi kitaplar okumak çoğu okuyucunun gözünde büyür. Anlamanın zorluğu ve fazla tarihi detaylar okuyucuyu korkutur. Ancak Şah ve Sultan kitabı bir tarihi kitap olmasına rağmen akıcı ve yormayan anlatımıyla, verdiği bilgilerle okuyucunun beğenisini kazanmış. Okurun bir sonraki sayfayı hızla ve merakla çevirmesine sebep olmuştur.

Kitapta Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail arasında meşhur rekabet ve dönemin Sünni-Şii çatışmaları konu edilmiştir. İki tarafında birbirleri arasındaki çatışmalar ve savaş anlatılmış. Bunların arasında bile İskender Pala aşkı işlemeyi başarmıştır. Şah'ın evlendiği güzeller güzeli Taçlı, Şah ona aşık olmasına rağmen Şah'ı sevmemektedir. Şah ona olan sevgisinden çocuğunun annesi Gülizar Begüm'ü bile görmez ancak Taçlı Şah'ın yüzüne bile bakmaz.

Tarihe ve tarihi kişilikleri bambaşka bir bakış açısıyla ele alan yazar, bu kişilikler hakkında verdiği bilgilerle de okuyucuyu etkilemeyi başarır. Özellikle Yavuz Sultan Selim ve babası 2. Bayezid arasında geçen bir çatışma çok dikkati çeker.

Yavuz Sultan Selim oldukça başarılı bir şehzadedir ancak babası onu desteklemez.  O da babasının tahttan inmesi gerektiğini düşünür. Babasının karşısına dikilip tahtı ister. Öfkesine kapılıp babasını eliyle göğsünden iter ve tahtı ondan alır. 2. Bayezid bunun üzerine; "İlahi oğul! Beni berbat edip tahtımdan ettin. Dilerim Allah'tan sen de genç yaşında şir-i pençeler elinde gidesin" der.

Yavuz Sultan Selim tahta çıktıktan 8 yıl sonra 1520'de Edirne'ye giderken sırtında çıkan çıbandan ötürü rahatsızlanır. Ciddiye almayıp çıbanı sıktırır. Ancak bu ızdırabını arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Durumu kötüleşen Sultan, oğlu Süleyman'ı tahta çıkmak üzere İstanbul'a çağırır. Sonra da hekim Ahi Çelebi'ye sorar. "Bre Ahi!.. Nedir bu illet, doğru söyle, zinhar saklama!" "Devasızdır hünkarım. Adına şir-pençe derler."  cevabını alır.

Şir-pençe aslan pençesi demekmiş. Yavuz Sultan Selim bunu uzun yıllar aslan pençesi veya pençesi aslan gibi olan biri olarak düşünmüş. Bir çıban olarak karşısına çıkacağını düşünmemiş. 8 yıl süren durmadan çabaladığı saltanatına baba ahına uğrayarak veda etmiş.

Bu hikaye pek çok tarihçi tarafından eleştirilmiş, Yavuz Sultan Selim'in babasına asla böyle davranmayacağını savunmuşlardır. Hatta kitabın bazı yerlerinin Yavuz Sultan Selim'in mizacına uygun olmadığını ifade etmişlerdir.

Ama ne olursa olsun bu kitabın kıymetinden bir şey götürmemiş. Kitap hala çok okunuyor ve okuyucu tarafından beğeniliyor. Bende kesinlikle tavsiye ediyorum. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Yazan: Selin Şentürk

Zamanın ne içinde ne de dışında, geniş bir anın parçalanmaz akışında olan bir yazar. Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Medya ve İletişim mezunu. Çok okuyor, çok yorumluyor.

Yorum Gönder

18 Yorumlar

 1. Yarıda bırakmıştım kitabı. Aslan pençesi olayını da senden öğrendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın içinde daha farklı güzel noktalar var aslında. Yazıdan sonra devam edersiniz belki :)

   Sil
 2. Bu kitabı okuyalı 2 sene filan oluyor.
  Güzel anlatım olmuş kalemine sağlık :D

  YanıtlaSil
 3. Yazarı hiç okumadım, çok güzel anlatmışsınız, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 4. Elimde olan bir kitap okunma sırasını bekliyor, Yazar'ın Babilde ölüm İstanbulda Aşk romanını okumuştum daha önce, yavuz Sultan selim ve şah İsmail arasında geçen olayları hep merak etmişimdir. Kalemine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önceliği hak ettiğini düşünüyorum. Şimdiden iyi okumalar sana :)

   Sil
 5. Yazardan bir kitap okumuştum, anlatımı güzeldi. Bunu da merak ettim. Yavuz Sultan Selim için 8 yıla 80 yıl sığdıran padişah denir, bayağı etkin biriydi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten öyle. Kitaptan sonra da hayran kalmamak elde değil.

   Sil
 6. Kitabı merak ettim, not aldım:))) Tarihi anlatan kitapları severim:)))

  YanıtlaSil
 7. bu yazardan bir tane roman okudum, okuyabilirim yine :)

  YanıtlaSil
 8. Bu kitap yıllardır elimde okunmayı bekliyor. Bir arkadaşım sıkıcı dediği için okumaya cesaret edemiyorum. Popüler bir kitap olduğunu biliyorum ama yılın en çok satan kitabı olduğunu bilmiyordum.

  YanıtlaSil
 9. Bence bir şans verebilirsin :)

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar Ahmet Ozan Kardeşim.
  Kitap gerçekten ilginçmiş. Bilgilendirme ve paylaşım için teşekkür ederim. Emeğinize ve gönlünüze sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey, çok teşekkür ederiz yorumunuz için. Selin'in emeğine sağlık. Saygılarımızla :)

   Sil