The Sandman 1. Sezon İncelemesi

Sandman dizi incelemesi
The Sandman

Neil Gaiman'ın ikonik çizgi romanının uzun süredir beklenen uyarlaması, The Sandman, en sevilen fantastik korku hikayelerini izleyici ile başarılı bir şekilde buluşturuyor.


Çizgi romanlarını okumadıysanız bile Netflix'in Sandman uyarlaması, diziyi hala izlemeyenleri içine çekecek kapasitede. İzleyenler için bir iyi haber: 2. sezon da geliyor!

The Sandman dizisinin 1. sezonu; zengin bir korku ve fanteziler aleminde, doğaüstü varlıklarla dolu, modern dünyada mitolojinin ve büyünün lezzetli ve karanlık bir birleşimi adeta.

1. sezon, yıldızlardan oluşan bir kadroya ve yüksek prodüksiyon değerlerine sahip. Gerçeklik ve yaşayan rüyalar dünyasında geçen dizi, Neil Gaiman'ın fantastik korku masalının iddialı bir yeniden anlatımı ve modernizasyonu.

Dizi, çizgi romanlara sadık bir şekilde uyarlanmış, hikayeleri güncellemiş ve akıcı hale getirmiş. Çizgi romanlara aşina olmayan izleyiciler için daha erişilebilir hale getirilen dizi, Sandman'in diziden önceki hayranlarına da birçok baş selamı vermiş.

The Sandman, 20. yüzyılın başlarında bir tarikat tarafından hapsedilen Düşlerin Efendisi Morpheus'u takip eden çizgi romandan uyarlanıyor. Bir asırdan uzun bir süre sonra özgürlüğüne kavuşan Morpheus zayıf düşmüş, krallığı parçalanmıştır. Daha da kötüsü kabuslar Dünya'da başıboş dolaşmaktadır. Etki alanını yeniden inşa etmeye ve gücünü geri almaya kararlı olan Morpheus harika hikayelerde bir sürü düşmanla karşı karşıya gelir.

İlk sezonun kapsadığı hikaye miktarı göz önüne alındığında dizi şaşırtıcı derecede hızlı ilerliyor.

Tom Sturridge, Morpheus'u canlandırıyor ve performansı oldukça iyi. Lucifer rolünü Gwendoline Christie oynuyor, Johanna Constantine rolünde Jenna Coleman harika bir seçim olmuş. Jenna'nın kendinden emin duruşu rolün havasıyla birleşerek karakterin gizlediği iç hüznü çok iyi yansıtıyor. Corinthian'ı canlandıran Boyd Holbrook, güneş gözlüğünün altında barınan cani rolüyle gerilimi olumlu bir şekilde artırıyor.

Çizgi romanlara sadık kalınan dizi biraz genişletildi ve 21. yüzyıla getirildi. 1989'da başlayan çizgi romanın uyarlaması 2022 yılında geçiyor. Neil Gaiman ve yazar arkadaşları bu uyarlamada kaynak materyalin ruhunu canlı tutmaktan ve iyi korunmuş bir hale getirmekten çok daha fazlasını yapmışlar. Öyle ki hem çizgi roman okurları hem de çizgi romanı okumadan izleyenler, The Sandman'i genel olarak beğeniyorlar.

Orijinal Sandman çok katmanlı ve kolay anlaşılabilecek bir eser değil. Ancak dizinin yaratıcıları diziyi açma hissiyatı hissetmiş olmalılar ki açıklayıcı bir seslendirme izleyenlere eşlik ediyor.

The Sandman'in 1. sezonu merak uyandırıcı bir şekilde sıradan olanı efsanevi ile karıştırıyor. Hikaye; gözler önüne serilmiş bir seri katil, ağzı bozuk okült sorun çözücüler, büyücüler, tarikatlar ve gerçek bir Lucifer ile karışık bir dünyada geçiyor.

Rüya aleminden Cehenneme kadar dizinin dünyaları ayrıntılarıyla o kadar zengin ki daha önemsiz karakterler bile en ufak bir diyalog veya bir anlık görünüm ile izleyicide daha büyük, esrarengiz bir evren duygusu çizmekte.

Tanrısal efsanevi figürü ve gerçeği değiştiren yakutları gibi ne kadar çok fantastik bir evrene ait de olsa, The Sandman'in özü Morpheus'un karşılaştığı insanların insanlığıdır.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

7 Yorumlar

 1. Seri katil, ağzı bozuk okült sorun çözücüler, büyücüler, tarikatlar ve gerçek bir Lucifer. Ortam baya şenlikli :)

  YanıtlaSil
 2. Sinirlerim bozulmuştu cafe sahnesinde. Herkes birbirini öldürünce... Çizgi romanlarına bakmadım ama diziyi izledim, ikinci sezon da güzel habermiş :)

  YanıtlaSil
 3. bunu biri çok övdü ama kim övdü hatırlamıyorum yine de izler miyim emin değilim :)

  YanıtlaSil
 4. 2 saat önce kitap sitelerine bakarken bu kitabı incelemiş olmam ve şimdi de yazının karşıma çıkması tesadüf mü?:)))
  Yazarın Yıldız Tozu kitabı da aklımda uzun zamandır:) Diziyi izler miyim bilmiyorum ama aklımda olsun:)))

  YanıtlaSil
 5. Sandman'i Spider Man filmlerinde görmüştüm galiba hangi serideydi şu an anımsayamadım. Fragmanı izleyince bana başka bir yerde gördüğüm Sandman'i hatırlattı. Ay'a Sihirli Yolculuk animasyonunda dünyayı gözetliyor ve uyumayan bir çocuk var mı diye bakıyordu. Düşlerle ilgisi var yani.
  Dizi ilgimi çekti, şu an alıyorum, teşekkür ediyorum. :)

  YanıtlaSil
 6. Ben bunun ilk sezonunun ilk bölümünü izlemiştim ve hala orda kalmışım :)

  YanıtlaSil
 7. çizgi romanlarında okudum, bunu da izliycem aklımda :) ne çok dizi var yaaa :)

  YanıtlaSil