Elif Şafak'tan Aşkı Sorgulatan Roman: Aşk

Aşk nedir? Sadece bir kadının bir adama ya da bir adamın bir kadına hissettiği şey midir aşk? Bu kitapta bambaşka bir aşkla tanışacaksınız. Kitabın girişiyle beraber içine düşeceğiniz aşk arayışı ve bu arayış yolu kitabın sonunda sizi bambaşka bir yere bırakacak.

Elif Şafak Aşk kitap incelemesi
Elif Şafak - Aşk

Kitabımızın karakterlerinden Ella, evli ve üç çocuk annesi bir kadındır. Eşiyle mantık evliliği yapmıştır. Kızının genç yaşta aşık olduğu biriyle evlenmesine karşı çıkar. Onun bu durumunu çok romantik bulur ve insanın aşık olduğu kişiyle değil mantığına uyan bir kişiyle evlenmesi gerektiğini savunur.

Ella’nın bu tavrı ise bir yayınevinde asistan asistanı olarak işe girmesi ve okuyup bir rapor yazması için görevlendirildiği  "Aşk Şeriatı" romanını okumasıyla değişir.

Şems-i Tebrizi ve Mevlana’nın hikayesine değinen bu roman Ella’yı oldukça etkiler ve romanın yazarına bir mail atar. İşte Ella’nın hayatı burada değişecektir. Romantik diyerek eleştirdiği durumun tam içine düşen Ella kendi hayatını sorgulamaya başlar.

Romanda Ella’nın kendi hayatının aşkını bulmasının yanında Şems ve Mevlana’nın hikayesi de okuyucuya sunulmuş. Şems ve Mevlana hakkında çeşitli rivayetler olsa da Elif Şafak bu iki şahsiyeti çok etkileyici bir şekilde tanıtmış, aralarındaki güzel ilişkiyi bize yansıtmıştır.

Şems kitapta hepimizin bildiği ve saygı duyduğu Mevlana’nın önünde eğildiği kişi olarak karşımıza çıkar.

Şems her cümlesiyle, olaylara karşı duruşu ve verdiği cevaplarla herkesi kendini sorgulatmaya, düşüncelerini yeniden gözden geçirmeye iter. Kitap boyunca verdiği kırk kural okuyucuya yol gösterir. Her geçen sayfa Şems’i daha iyi anlamamıza yol açar.

Şems kelime anlamıyla güneş demektir. Kitap boyunca da okuyucu için bir güneş gibi olayları aydınlatır, perdenin arkasındakileri gösterir.

Mevlana’da ilk gördüğü anda Şems’in ne kadar kıymetli bir şahsiyet olduğunu anlamıştır. Çevresindeki herkes Mevlana’nın karşısına çıkan bir dervişe bu kadar ilgi göstermesine şaşırır ve anlayamazlar. 
Hatta Şems, Mevlana’nın  itibarının sarsılması için elinden geleni yapar. Mevlana ise asla sesini çıkarmaz ve ona boyun eğer. Koskoca Mevlana’nın bu tavırları onun destekçileri için inanılmaz bir şeydir. Ancak Şems bize dünyevi şeylerden arınmanın gerekliliğini gösterir. Hırs, kibir, itibar, makam gibi şeylerin geçiciliğini, insan hayatına yön veren unsurlar olmaması gerektiğini aşılar.

Şems’e göre başkalarının düşüncesine göre hareket etmek, onların isteklerine uygun yaşamak kabul gören bir şey değildir. Kişi kendini tanımalı ve ona göre hareket etmelidir. Şems aşkı dünyada aramaz. Çok sevdiği Mevlana’dan yine onun için vazgeçebilir.

İşte Şems ve Mevlana, Ella’ya gerçek aşkı öğretir. Okuduğu kitabın yazarı Aziz Zahara ona kendi Sufilik yolunu anlatır. Ella’nın yaşadıkları ve Şems ile Mevlana hikayesi kitapta paralel olarak verilir. Ella kendisini uzun yıllardır içinde bulunduğu kozasından çıkmak isterken bulur.

Aşkın kuralları, zamanı, yolu yoktur der yazar. İnsan yeter ki kendine yönelsin. Kendini tanısın ve ne istediğini bilsin. Cesaretle isteğinin, arzusunun peşinden gitsin. Aşkın insanın karşısına ne zaman, nerede, nasıl çıkacağı hiç belli olmaz.

Elif Şafak’ın Aşk’ı Sufiliği öğrenirken okuyucuyu aydınlatacak, herkese kendi içindeki aşkı gösterecek etkileyici bir rehber olacaktır.

Yazımızı Şems’in kırk kuralından biriyle sonlandıralım.

Otuz Sekizinci Kural: Yaşadığım hayatı değiştirmeye, kendimi dönüştürmeye hazır mıyım diye sormak için geç değil. Kaç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün.

Tek bir gün bile öncekinin tıpatıp tekrarıysa, yazık. Her an her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yaşama doğmak için ölmeden önce ölmeli.
Yazan: Selin Şentürk

Zamanın ne içinde ne de dışında, geniş bir anın parçalanmaz akışında olan bir yazar. Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Medya ve İletişim mezunu. Çok okuyor, çok yorumluyor.

Yorum Gönder

7 Yorumlar

 1. Yıllar önce kitabı okumuştum. Özetini şimdi okuyunca kitabın detaylarını hatırladım. Siz de çok güzel özet sunmuşsunuz. Keyifle okudum. Kaleminize, yüreğinize sağlık olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağ olun. Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. Hiç okumadığım bir yazar, nedense bana uzak geliyor. Ayrıntılı yazmışsınız, emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde okuduğum ilk kitabıydı ama çok zevk aldım. Tavsiye ederim.

   Sil
 3. İlk başta hikayelerin paralel gitmesi garip gelmişti bana. Sonradan alıştım. Gerçekten çok güzel bir kitaptı. Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Yazardan okuduğum ilk kitaptı sanırım. Çok sevmiştim. Bazıları çok eleştiriyor ama bence güzel bir roman.

  YanıtlaSil
 5. Yıllar önce okuduğum her maddesini tek tek ajandama yazdığım bir kitaptı.Yeniden hatırlamış oldum :)

  YanıtlaSil