İnsanları Okumak - New York Times Bestseller

Sadece meslek hayatınıza değil sosyal yaşamınıza da dokunan "İnsanları Okumak" adlı kitap adeta bir devrim yaratarak okurun insanları analiz etmesine olanak sağlıyor.

İnsanları Okumak
İnsanları Okumak

Kendinden "kahin" olarak bahsettirmiş Doktor Jo-Ellan Dimitrius ile Wendy Patrick Mazzarella'nın birlikte yazdığı kitap 456 sayfadan ve 15 bölümden oluşuyor. Ayrıca her bölüm sonunda özet niteliğinde hap bölümler de mevcut.

Hemen hemen her meslek, insan yaşamına etki edebilecek potansiyeldedir. Özellikle polislik, avukatlık gibi meslekler bireylerin hayatına daha çok etki edebiliyor. Bu tür mesleklerde yapılan tek hata karşı tarafın yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Bunun için de insanların bu tür kitapları okuması gerektiğini düşünmekteyim, bu tür kitapları okuyarak birey kendini geliştirebilir.

İnsanları anlamak adına yazılan bu tür kitaplar herkes tarafından okunmalıdır. Ayrıca bazı ülkelerde insanları anlamak adına dersler dahi verilmektedir. Bu tür eğitim ve kitaplar sayesinde alınan bilgilerle karşımızdaki insanın hayatını dahi kurtarabiliriz.

Mesela bir doktorun karşısındaki hastasının hareketlerinden bazı şeyleri anlaması ve ona göre davranmasını örnek verebiliriz. Yani bu tür eğitimler kesinlikle alınmalıdır. Kişisel gelişim kitabı olan bu kitapta beden dilinin önemi vurgulanmaktadır.

Okuduktan sonra adeta saplantılı bir şekilde insanları okumaya çalışıyorsunuz. Kitap ilk başta insanları okumanın zorluklarına hazırlanmakla başlıyor. Yani ilk olarak sizleri insanları okuma mücadelesine hazırlıyor. Kitap şu cümlelerle başlıyor:

İşaretleri görmediğime inanamıyorum. Hemen şuracıkta önünde duruyorlardı. Nasıl bu kadar kör olabilirim?

Bazı kilit noktalara da değinen bu kitap dedikoduyu; mutsuz, güvensiz, bayağı ve yönlendirici bir insanın aracı olarak görmektedir. Övünmenin, yersiz övünmenin insanda açık bir kibrin işaretini ve samimiyetsizliği yansıttığından bahsetmektedir.

Kitap insanları dış görünüşlerine göre yargılamamak gerektiğini, her davranışın ve sözün bir sebebinin olduğunu anlatmaktadır. New York Times'ın en çok satanları arasında yer alan İnsanları Okumak  kendinizi ve çevrenizi tanımada adeta bir kılavuz rolü üstlenmiştir.

Bir bireyin gözlerine bakıldığında sizde uyandırdığı izlenimler geçicidir. Çünkü dış görünüş bazen aldatıcı olabilir. İnsanları dış görünüşlerine göre sınıflandırmak yerine yaptığı davranışlarla o kişiyi tanıyabiliriz. Veyahut tanımaya çalışabiliriz. Kitaba göre bu ikisinden birini yapabiliyorsanız siz insansınız ama eğer yapamıyorsanız kalıplaşmış düşünce yapılarına sahip bir avuç insanlardansınız demektir.

İnsanları birbirlerinden farklı kılan şey bakış açılarıdır. Bir çiçeğe hatta bir böceğe bile farklı yaklaşabilmelisiniz. Yani insanlarla sınırlı değil bu durum. Bakış açınız değiştiği zaman mutluluk kavramını anlayış biçiminiz de değişecektir. Hayatınızın daha renkli olması için de bu adımları bir bir uygulamanız gerekmektedir.

Tabii her şeyden önce insanın kendisini okuması gerekir. Yani her şeyden önce kendinizden emin olmalısınız, kendinizi tanımalısınız. Daha sonra da insanları okumak adına çalışmalar yapabilirsiniz. Jo-Ellan Dimitrius ve Wendy Patrick Mazzarella'dan İnsanları Okumak kitabı, pek çok şeyi fark etmeyi kolaylaştırırken davranışların arkasındaki gizemleri de anlamamızı sağlayacak.

Yazan: Leyla Dumlu

İyi bir araştırmacı ve tecrübe edinmeyi sevmektedir. Umutla çıktığı bu yolda kendini yazmaya ve insanlığa adamıştır.

Yorum Gönder

8 Yorumlar

 1. Nasıl bu kadar kör olabilirim?

  YanıtlaSil
 2. Kitap ilgimi çekti. Tanıtım ve paylaşım için teşekkür ederim. Kalemine, emeğine sağlıklar dilerim.

  YanıtlaSil
 3. Biraz önce başka bir yerde şöyle bir yorum yapmıştım "insan ve ilişkileri muğlak bir muamma benim için" muamma kelimesi bildiğim kadarıyla âmâ kelimesinden türeyen aslında gözün görmezliğini değil, gören gözün farketmezliğini ifade eder. Insanı anlamak ömür gerektiren bir şeydir ki kişi kendini dahi belki bir ömürde anlar. Teşekkürler kitap tanıtımınız için beni muazzam bir tefekküre yöneltti

  YanıtlaSil
 4. Böyle kitapları okumayı çok severim ve farklı bakış açıları, farkındalıklar kazandırdığını düşünürüm:) Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 5. hımm bunu okuyabilirim saol :)

  YanıtlaSil
 6. Hala kendimi tam olarak tanıyabildiğimi düşünmüyorum. Bu kitap bana yardımcı olabilir

  YanıtlaSil
 7. Alınacaklar listeme ekliyim. Tanıtım için teşekkürler.

  YanıtlaSil