Modern Klasiklerden 5 Kitap Önerisi

Pek çoğumuz adını sıklıkla duyduğumuz yazarların kitaplarını okumak istiyoruz. Ancak okuma alışkanlığı olmayan ya da daha kolay içerikli eserleri okumayı tercih eden okuyucular, modern klasik okuma isteği ve merakı içerisinde olsalar da nereden başlayacaklarını bilemiyorlar.

Modern Klasiklerden kitap önerileri.
Kitap Önerileri

Elinize aldığınızda sıkılmayacağınız, az sayfa sayısına ve içerik olarak sizi etkileyecek yeterliliğe sahip kitapları yazımızda bir araya getirdik.

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat

Stefan Zweig’ın en bilinen eserlerinden biri Bir Kadının Yaşamından 24 Saat. Stefan Zweig, hikayeleriyle çok sayıda insanın kalbinde taht kurmuştur. Onun kitaplarını alırken biliriz ki hangi eseri olursa olsun bizi etkilemeyi başaracaktır.

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, çoğu kişinin adını duyduğu ancak bir çoğunun da okumadığı bir eser. Kısa sayfa sayısı, akıcı diliyle bir sonraki sayfayı mutlaka çevirmek isteyeceğiniz bir kitap. 24 saatte bir kadının yardım eli uzattığı bir gencin ona hissettirdiği duyguları okuyacağız. Stefan Zweig’ın işlediği harabe hayatlardan birine daha yakından bakacağız. Okurken kitaptaki şu alıntıyı aklınızdan hiç çıkarmayın.

Fazla fedakarlık fazla vefasızlık getirir.

Modern Klasik okumaya yeni başlayanlar için oldukça uygun hem de Stefan Zweig kalemi geç olmadan tanışmanız gereken, size oldukça etkisi olacak bir yazar.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

F. Scott Fitzgerald’ı tanımayanlarınız var ise şöyle başlayalım. The Great Gatsby’nin (Muhteşem Gatsby) yazarı olur kendileri. Hatta kitap Leonardo Dicaprio’nun  Gatsby rolüyle boy gösterdiği, aynı adla beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Fitzgerald bu eseriyle de aynı başarıyı gösteriyor ve Benjamin Button’ın hikayesiyle okuyucunun dikkatini çekmeyi başarıyor.

Kitap, yaşlı bir adam olarak doğup, giderek gençleşen Benjamin Button’ın hayatını anlatıyor. Okurken oldukça etkilendiğim ve Benjamin Button’ın içinde yaşamak durumunda kaldığı hayata üzüldüğüm anlar oldu. Yazar ise bu hikayesinde yaşın insanın kimliği üzerinde etkisine dikkat çekmek istemiş.
Yazarın bu kitabı da beyaz perdeye uyarlanmış. Başrolleri yine çok sevdiğimiz isimlerden Brad Pitt ve oscar ödüllü Cate Blanchett üstleniyor. Her kitaptan uyarlama eserde yapılacağı gibi önce kitabı okumayı unutmayın.

Altıncı Koğuş

Anton Çehov, ismini sıklıkla duyduğumuz ancak okumadığımız belki de cesaret edemediğimiz isimlerden diyebiliriz. Altıncı Koğuş ise elinize alıp okumaya başladığınızda her şeyiyle içine çekileceğiniz, içine çekildiğiniz durumu sorgulayacağınız ve kafanızda ışıkları yakacak, Rus aydının "deliliğinin" simgesiyle tanışacağınız bir eser. Güzel ve derin anlatımıyla okuyucusunu etkilemeyi başarmış ve bu anlatımıyla listemizde modern klasik okumaya başlayacaklar için de güzel bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde

Okuduktan sonra asla pişman olmayacağınız, içinde bulunduğunuz gizemle eserin o havasının içine hemen çekileceğiniz bir kitap.

Robert Louis Stevenson, hayal gücünü ayakta alkışlamak gerektiği bir eser ortaya koymuş. Kısa sayfa sayısı, eserin etkileyici atmosferi, bir dedektif gibi çözmeye çalıştığınız olay ve sonucu karşısında küçük bir şokla kapağını kapatacağınız, kütüphanenizde mutlaka bulunması gereken bir yapıt. Başlangıç için de oldukça ideal bir eser olduğunu belirtelim.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Stefan Zweig kitapları hakkında pek çok şey söylenir. Herkesin en beğendiği farklıdır ancak bu eser üzerine eser söylemenin zor olduğunu düşünüyorum. Okuduktan sonra bir süre Stefan Zweig kitabı okumak istemeyeceksiniz çünkü en iyisini okuduğunuzu ve bir daha bundan daha iyisini okuyamayacağınızı düşünebilirsiniz.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, adını bile bilmediğiniz bir kadının hayatına tanıklık edeceğiniz, yaşadıklarıyla sizi ve mektubu yazdığı kişiyi derinden etkileyecek ve daha sonra içinizde ona ulaşmak için müthiş bir istek duyacağınız bir kitap. Kapağını kapattıktan sonra bir süre etkisinden çıkamayacağınızın spoilerını veriyorum.
Yazan: Selin Şentürk

Zamanın ne içinde ne de dışında, geniş bir anın parçalanmaz akışında olan bir yazar. Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Medya ve İletişim mezunu. Çok okuyor, çok yorumluyor.

Yorum Gönder

14 Yorumlar

 1. Zweig'in eserlerini okumuştum. Harika bı anlatımı var gerçekten.

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi okumalar...

  YanıtlaSil
 3. Altıncı Koğuş bende var, daha okumadım. :) Zweig ilgimi çekmiyor, Dr. Jekyll ile Bay Hyde merak ettiğim bir kitap.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu bence düşüncelerinizi değiştirecektir. Mükemmel bir eserdi. Okumaya ondan başlarsanız düşüncelerinizin değişeceğine eminim

   Sil
 4. Hepsi birbirinden güzel kitaplar:)

  YanıtlaSil
 5. Yine Stefan Zweıg diyeceğim:) Çok seviyorum yazarın kalemini:) Anton Çehov sevdiğim yazarlardan:) Kitapların hepsi çok güzel:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bende çok beğeniyorum. Okumamış kişilere de yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

   Sil
 6. Zweig okuyalı baya oldu. Yeniden okumak istiyorum bu aralar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zweig, okuma isteği insanın hayatında hiç bitmeyecek bir istek olabilir. Bağımlılık yapıyor resmen.

   Sil
 7. Hepsini okudum. Hepsi de güzel kitaplar ama favorim Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu. Bir oturuşta bitirilecek bir kitap.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Kitabın kapağını kapattığımda yaşadığım şoku hala unutamıyorum.

   Sil
 8. jekyll hyde bu listede favorim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu okumadıysanız eğer kesinlikle geç kalmayın derim. Oldukça etkileyici.

   Sil