Angela Bassett Altın Küre Kazanan İlk Marvel Oyuncusu Oldu

Angela Bassett, Altın Küre kazanan ilk Marvel Sinematik Evreni oyuncusu oldu. Marvel Studios'un Black Panther: Wakanda Forever filmindeki Kraliçe Ramonda rolüyle Sinema Filminde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı dalında Altın Küre kazanan Bassett, MCU için bir ilki gerçekleştirdi.

2023 Altın Küre
Angela Bassett

80. Altın Küre Ödülleri adayları Aralık ayında Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association) tarafından açıklandı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü için Carey Mulligan (She Said), Dolly de Leon (Triangle of Sadness), Kerry Condon (The Banshees of Inisherin), Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once) ve Black Panther: Wakanda Forever'dan Angela Bassett aday gösterildi.

Angela Bassett ilk Altın Küre Ödülü'nü, ülkemizde "Tina: Aşkın Bununla Ne İlgisi Var" adıyla bilinen "What's Love Got to Do with It" filmindeki Tina Turner karakteri ile Müzikal veya Komedi dalında Sinema Filminde En İyi Kadın Oyuncu seçilerek 1993'te kazanmıştı.

80. kez düzenlenen ödüllerde ikinci Altın Küre Ödülü'nü kazanan Angela Basset, Black Panther'de ilk olarak 2018'de Wakanda ulusunun lideri Kraliçe Ramonda olarak rol aldı. Daha sonra devam filmi Wakanda Forever için geri dönen oyuncu, devam filminin olay örgüsünü anlamsız bularak protesto etti.

Karakterin ölümüyle ilgili fikir ayrılıklarına ve mantıksız bulunmasına devam filminin yönetmeni ve ortak yazarı Ryan Coogler'ın cevabı; bu dünyada ölmek gerçekten ölmek demek değildir, her an her türlü çılgınca şey bu dünyada gerçekleşebilir, olmuştu.

Black Panther: Wakanda Forever, merhum Chadwick Boseman'ın Kral T'Challa / Black Panther olarak rol aldığı ilk filmin devamı niteliğinde oldu. Filminin konusu Chadwick Boseman'ın 2020'deki ölümünün ardından yeniden planlandı.

Wakanda Forever, Tenoch Huerta'yı filmin kötü adamı Namor the Sub-Mariner ve Dominique Thorne'u Riri Williams (Ironheart) olarak tanıttı. Ironheart'ın MCU çıkışı hayranlarını heyecanlandırmayı başardı. Aynı zamanda Letitia Wright, MCU'nun yeni Black Panther'i olarak karşımıza çıktı. Film Chadwick Boseman'ı klasik açılışın değiştirilmesinden birçok sahneye kadar anarak onurlandırdı. Devam filminde bizimle olamayan oyuncunun canlandırdığı karakterin çalışmaları her zaman uğruna savaşmaya değer bulundu ve Angela Bassett'in performansı ona ikinci defa Altın Küre'yi kazandırdı.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

8 Yorumlar

 1. Angela Bassett ve Jamie Lee Curtis'in oyunculuklarını beğenirim. Curtis'in oyuncu olan anne-babasının gölgesinde kalmadığını kanıtlayan bir oyuncu oldu.
  Bilgi için teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Black panther wakanda forever filmini hala izlemediğime pişmanım şu an. Oyuncunun protesto ettiği filmdeki performansıyla ödül kazanması da ilginç olmuş. Kerry Condon ve Jamie le Curtis'in filmlerini izlemiştim. Curtis'i rolünde sevmistim🙂

  YanıtlaSil
 3. Marvel izlemedim ama oyuncu için güzel bir başarı.

  YanıtlaSil
 4. hıhım ivit iyi bişi :)

  YanıtlaSil
 5. Bu bilgileri hep senin yazıların sayesinde öğreniyorum:))) Emeğine sağlık:)))

  YanıtlaSil
 6. Hiç bilmediğim bir konu hakkında bilgi sahibi oldum.Görsel de ilginç geldi bana.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 7. Marvel filminden oyunculuk ödülü çıkmasına şaşırdım. İlkini izlemiştim ama devam filmini izlemedim. Zaman bulursam bakayım. Bilgilendirme için teşekkürler.

  YanıtlaSil