Aşk-ı Memnu’nun Yeni Filmi “Bihter"in Kadrosu Açıklandı!

Halit Ziya Uşaklıgil’in Servet-i Fünun dergisinde tefrika edildikten sonra kitap olarak basılan eseri Aşk-ı Memnu, 2008 yılında dizi olarak karşımıza çıktığında ilgiyle karşılanmıştı. Başrollerinde Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Selçuk Yöntem'in oynadığı dizi yayınlandığı günler izleyicileri ekran başına toplamış ve günümüzde bile hala en çok konuşulan yapımlar arasında yer almıştır.

Aşkı Memnu film oyuncuları

Dizinin final bölümü Türk televizyon dizileri arasında izlenme rekoru kırarak zirveye yerleşmiştir. 24 Haziran 2010'daki final bölümünün yayınlandığı tarih hala Beren Saat’in canlandırdığı Bihter karakterinin ölüm yıldönümü olarak anılmaktadır. Bu da izleyicinin bu işi ne kadar benimsediğinin kanıtlarından biridir.

Şimdi ise Aşk-ı Memnu’nun filminin çekileceği iddiası gündeme bomba gibi düştü. İzleyici bu çok beğendiği ve zirve olarak gördüğü yapımın yeniden çekilecek olmasından pek hoşnut olmadı diyebiliriz. Ama yine de hemen Bihter karakterinin kim olacağı konuşulmaya başlandı.

Dizinin Nihal karakterini canlandıran Hazal Kaya katıldığı programda Aşk-ı Memnu’nun filmi  için “Çok merak ediyorum, tabii ki yapsınlar. Şahane bir roman Aşk-ı Memnu ve duyduğuma göre onlar dönem olarak yapacaklar, merakla bekliyorum, kim oynayacak Nihal’i en çok onu merak ediyorum.” yorumunu yaptı.

Daha sonra gelen habere göre ise Nihal karakterini en son Duy Beni dizisiyle ekranlarda izlediğimiz Helin Kandemir’in canlandıracağı açıklandı. Helin Kandemir son dönemin sevilen ve beğeniyle takip edilen genç oyuncularından olmasıyla Nihal karakterine yakıştırıldı.

Kimsenin yakıştıramadığı ise Bihter karakterini canlandıracağı açıklanan Farah Zeynep Abdullah oldu. Unutursam Fısılda, Masumlar Apartmanı, Şampiyon, Öyle Bir Geçer Zaman ki ve en son Bergen filmindeki rolüyle büyük beğeni toplaması, yer aldığı yapımlarla büyük ses getirmesine rağmen Farah Zeynep Abdullah, Bihter rolü için seyirciyi pek tatmin edemedi. Bunun Farah Zeynep ile bir ilgisi olmaması, Beren Saat’in etkileyici ve inanılmaz performansıyla zirveye oturmasından sonra yerine kimsenin düşünülememesi gibi sebepler olduğunu da söylemeliyiz.

Ne kadar yeni bir Bihter düşüncesi pek hoş gelmese de başarısı ve üstlendiği rollerle adından söz ettiren Farah Zeynep’in bu rolün üstünden de rahatlıkla gelebileceğinden şüphemiz yok. Beklenen diğer isimlerden biri ise Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Behlül karakteriydi. Sina Koloğlu’nun haberine göre bu isim de, Vatanım Sensin, Saygı gibi dizilerle adını geniş kitlelere duyuran Boran Kuzum oldu. 

Oyunculuğuyla sevilen Boran Kuzum’un nasıl bir Behlül olacağını ise izleyerek göreceğiz.
Zerrin Tekindor’un canlandırdığı Matmazel karakterini, salı akşamları ekranlarda Ben Bu Cihana Sığmazam dizisinde izlediğimiz usta oyuncu Ebru Özkan, yine sevilen ve performansıyla büyük beğeni toplayan Nebahat Çehre’nin canlandırdığı Firdevs karakterini ise Hande Ataizi’nin, Nur Fettahoğlu’nun canlandırdığı Peyker karakterini Nezaket Erden’in  canlandıracağı açıklandı.

Dizinin yeni isminin ise Aşk-ı Memnu değil "Bihter" olacağı düşünülüyor. Çekilmemesi gerektiği düşünülüp tartışılsa da izleyici bu yeni kadroyla ortaya nasıl bir iş çıkacağını merak ediyor. Eskisinin yerine geçemeyeceği düşünülse de umarız daha güzel işler ortaya koyulur ve seyirci de bunu büyük bir keyifle seyreder.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yeniden çekilmeli miydi? Kadroyu nasıl buldunuz?
Yazan: Selin Şentürk

Zamanın ne içinde ne de dışında, geniş bir anın parçalanmaz akışında olan bir yazar. Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Medya ve İletişim mezunu. Çok okuyor, çok yorumluyor.

Yorum Gönder

12 Yorumlar

 1. Gerek yok. Zirve her zaman daha kıymetli. Yenisini izlemem izlesem de şöyle bir bakmak olur.

  YanıtlaSil
 2. Aşk'ı Memnu dizisi deyince 1975 yapımı Müjde Ar ve Salih Güney'in olduğu eski dizi geliyor aklıma. O zaman 6 bölümdü yanlış hatırlamıyorsam. Şimdiki dizilerin süresi uzun ve bölümleri çok olunca izlemek sıkıcı geliyor bana. 2008 yapımı olanını da ancak rast geldiğimde öylesine bakmıştım. Bence yeniden çekilmesine gerek yok. Yok, illa çekilecekse Farah Zeynep Abdullah, Bihter rolünü başarıyla canlandırır.
  Paylaşım için teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 3. Oyuncular ayrı ayrı iyiler de bir arada bu karakterlerle pek yakıştıramadım ben. Dizi uyarlaması biteli 13 yıl olmasına rağmen hiç gündemden düşmeyen bir yapımın bir de filminin çekilmesi bana gereksiz geldi, uyarlamanın popülaritesinin ekmeğini yemeye çalışmak gibi olacak sanki. Yine de nasıl bir dönem işi olacak merak etmiyor değilim.

  YanıtlaSil
 4. Bence çok gereksiz. Efsane olmuş bir dizi var ortada.

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten hiç ama hiç gerek yoktu.....

  YanıtlaSil
 6. Her döneme özel, her dönemin bileceği şekilde çekilmesi bana anlamlı geliyor aslında. Çünkü şuan eskileri izlemeyecekler, her dönem aşkı memnuyu böyle böyle öğrenecek :) Çekilsin bakalımmm :)

  YanıtlaSil
 7. Türk edebiyatında bu kadar başarılı ve uygun eserler varken neden zaten çok iyi uyarlanmış ve herkesin sevdiği Aşk-ı Memnu'yu tekrar uyarlıyorlar ki? Çok gereksiz.

  YanıtlaSil
 8. Son izlenen dizinin tekrarları hala çok izleleniyor.Bakalım bu çıtayı aşabilecekler mi?

  YanıtlaSil
 9. diziyi izlemiştim başarılıydı, bakalım filmi nasıl olacak:)

  YanıtlaSil
 10. Bence çok gereksiz oldu, 2008-2010 yıllarında çekilen ve zirvede kalan bir dizinin tekrarı olmasa daha güzel olurdu.
  Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ mükemmel oynamışlardı ve onların yerini kimsenin alabileceğini sanmıyorum. İyi olan bir şeyi niye mahvetme gereği duyarlar onu da bilmiyorum. Benim hafızamda her zaman o haliyle kalacak ve bence çoğu kişi için de aynı şey geçerli. Tekrarları rekor kırıyor hala izleniyor, o yüzden gereksiz, çekilmese.

  YanıtlaSil