Ateşböceği Yolu İncelemesi: Tully Hart Rolünde Başkası Düşünülemezdi

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah’nın 2008 yılında yayınlanan romanıdır. Yayınlandığı anda çok sevilen ve çok okunan roman, okuyucusunun kalbinde büyük bir yer edinmiştir.

Tully ve Kate adında iki genç kızın dostluğunu anlatan kitap, kendi yaşamlarıyla beraber dostluklarının da nasıl geliştiğini ve değiştiğini gözler önüne seriyor. Oldukça samimi ve etkileyici bir dil kullanan yazar, karakterleri sizin dostlarınız gibi hissettirmeyi çok iyi başarıyor.

Tully ve Kate’in zaman zaman birbirleriyle ya da hayatla olan mücadeleleri o kadar doğal ki okurken kendinizi olaylara müdahale etmek isterken buluyorsunuz. Bir Kristin Hannah kitabı klasiği olarak ağlamamanın mümkün olmadığı bu kitabı okurken yanınızda mendil bulundurmayı unutmamalısınız.

Ateş Böceği Yolu incelemesi
Ateşböceği Yolu

Kitabın bu başarısı elbette yapımcılarında dikkatini çekti ve Ateşböceği Yolu 3 Şubat 2021’de ilk sezonuyla izleyiciyle buluştu. İzleyicinin beğenisini kazanan dizi Türkiye’de en çok izlenenlerde kendine yer bulmakta gecikmedi.

Dizinin başrollerinde Tully Hart rolüyle Emmy ödülü sahibi, Altın Küre’ye aday gösterilmiş, sevilen oyuncu Katherine Heigl ve Kate Mularkey rolünde ise How I Met Your Mother ve Rick and Morty gibi dizilerle tanıdığımız Sarah Chalke canlandırmaktadır.

Dizide Katherine Heigl, rolünü o kadar başarılı canlandırmış ki, kitabı okuyanlar için başka bir Tully Hart düşünülemezdi. Kıyafetleri, tavırları ve mimikleriyle ortaya seyir zevki yüksek bir karakter koyan Katherine Heigl izleyiciden takdiri topladı. Kate Mularkey karakterini canlandıran Sarah Chalke ise başarılı bir oyunculuk sergilese bile kitaptaki Kate karakterine pek uygun olmayan davranışlarının göze battığını söylemek yanlış olmaz. Ancak ilk sezona göre daha başarılı olan ikinci sezonla açıklarını kapattığını da söylemeliyiz.

Çok beğeni alan ilk sezonun ardından ikinci sezon 2 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı. İlk sezona göre çok daha akıcı ve başarılı bir sezon olduğunu ve kitaba ilk sezona göre daha sadık kalındığını gördük. Kate ve Tully dostluğunun daha derinden işlenişi hem okuyucuyu hem de kitabı okumadan diziye başlayanları oldukça etkiledi.

İlk sezon -Kate ile arasındaki tutarsızlık sebebiyle- sinirlerimizi bozan Kate’in kocası rolünü canlandıran Ben Lawson (Johnny Ryan) bu sezon seyircinin yüzünü güldürdü. Kate ile olan derin bağlılıklarının seyirciye daha detaylı gösterilmesi, geriye dönüşlerle ilişkilerinin nasıl ilerlediğini görmek ve güzel bir sonuca bağlanmasını izlemek yüzlerde tebessüm yarattı.

Dizide Johhny ve Kate çiftinin boşandığını görüyoruz ancak kitapta Kate ve Johnny'nin boşanmadıklarını hatta Tully’nin bile imrendiği bir ilişkilerinin olduğunu okumuştuk. Kate ve Johnny arasındaki bağı dizide ancak ikinci sezonda izleyebiliyoruz.

Dizide kitaba göre farklılıklar olduğunu gözlemliyoruz ancak bu farklılıklar kitabın genel kurgusunu bozmadan yapılmış. Dizi için eklenen kimi detaylar kitabın okuyucusunu çok memnun etmese de kitabı dizi formatına getirebilmek için gerekli olan şeyler olduğunu söylemek gerekiyor.

İkinci sezonun sonunda ise kitaba sadık kalan gelişmeler meydana geldiğinde, artık arkadaşınız haline gelen bu iki karakter için gözyaşlarınızı tutamıyorsunuz.

Ateşböceği Yolu, kitabı ve dizisiyle insanın içine işleyen, samimi ve duygusal yoğunluğuyla seyircisi ve okuyucusunun takdirini kazanmıştır. Tully ve Kate’in hikayesinin bu şekilde de ölümsüzleştirilmesi sadık okuyucusunun da beğenisini kazanmıştır.

Kristin Hannah her kitabıyla okuyucusunun beğenisini kazanan bir yazar, Kate ve Tully karakterleri de kalplerde farklı bir yer edinmiş, hafızalara kazınmıştır. Kristin Hannah’nın başarılı kaleminin takdiri hak ettiğini söylemeliyiz.
Yazan: Selin Şentürk

Zamanın ne içinde ne de dışında, geniş bir anın parçalanmaz akışında olan bir yazar. Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Medya ve İletişim mezunu. Çok okuyor, çok yorumluyor.

Yorum Gönder

15 Yorumlar

 1. Kitabını okuyamam ama iki kadının dostluğunu anlatan Ateşböceği Yolu dizisinin konusu hoşuma gitti. Başrollerdekiler de iyi. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir anlatım olmuş. Ne var ki ne kitap ne de dizisi hakkında hiç bir bilgim yok. İnanın, satırları okudukça ne kadar cahil kalmışım dedim kendi kendime. İyi ki okumuşum yazınızı. Sayenizde öğrenmiş oldum kitabı.
  Size çok teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle Krıstın Hannah mutlaka deneyimlemeniz gereken bir yazar. Yazımdaki kitabını ya da Gece Yolu'nu tavsiye ederim. Sizin için güzel bir başlangıç olabilir.

   Sil
 3. Ben tam bir Kristin Hannah hayranıyım. Birkaç kitap hariç hepsi var bende :) ve bu diziyi de merakla ama biraz ön yargı ile izlemiştim çünkü işi görsel kısma sürüklediklerinde bazı ciddi değişiklikler yapılıyor ve özünden uzaklaştıkça ben rahatsızlık duyuyorum bundan. Benim nacizane fikrim dizide bir değişimin değil sadece daha uzun işleyişin olduğu idi. İki kitap halinde yazılmış olan bu eserin 2 sezondur henüz asıl konuya ulaşmadığını belirtebilirim :) Ayrıca yazının başlığını çok beğendim çünkü kesinlikle Heigl dışında bir karakter asla bu kadar kusursuz olamazdı.

  YanıtlaSil
 4. aaaa izleyim bunu romanı da heigl i de severim :)

  YanıtlaSil
 5. Kitabını görmüştüm filmi de güzel duruyor.

  YanıtlaSil
 6. Bu kitabı ve pek çok kitabını okuduğum sevdiğim bir yazardır.Diziyi henüz izlemedim ama kitap çok hoşuma gitmişti

  YanıtlaSil
 7. Yazarın kitaplarını henüz okumadım, çok başarılı bir yazar:) Kitabı okuduktan sonra diziyi izlerim muhtemelen:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı okuduktan sonra izlemek çok daha iyi olacaktır eminim.

   Sil
 8. Kitabını okumadığım için dizisini izlemek istemedim. Yazarın seveni çok ama ben henüz bir kitabını okumadım. Belki bu sene okurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle tavsiye ederim. Ateşöceği Yolu, Gece Yolu, Bir Tutam Gündüz Bir Tutam Gece başlamak için güzel olabilir. :)

   Sil