Rise of Empires: Ottoman'da Fatih Sultan Mehmet ve Kont Dracula

Çok beklenen dizi Rise of Empires: Ottoman'ın 2. Sezonu çıktı. İlk sezonuyla büyük yankı uyandıran dizinin sevenleri heyecanla ikinci sezonu bekliyorlardı. İkinci sezonun onay almasının arkasından açıklanan konusu da izleyiciyi oldukça meraklandırdı. Fatih Sultan Mehmet ve Vlad Dracula ya da Kazıklı Voyvoda olarak da bildiğimiz Eflak Prensi’nin hikayesi izleyiciyi heyecanlandırdı.

Rise of Empires Ottoman
Rise of Empires: Ottoman

Dizi ilk sezonunda olduğu gibi görsel efektleri ve oyunculuklarıyla kalitesini bir kez daha gösterdi. Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran Cem Yiğit Üzümoğlu seyircisinin bir kez daha takdirini topladı. Bu başarı onun sosyal medyada da büyük ilgi görmeye başlamasına yardımcı oldu.

Sevilen isimlerden biri de yakından tanıdığımız Mara Ana rolündeki Tuba Büyüküstün. Mara'nın Mehmet'in arkasında her zaman destekçisi olması, izlerken tebessüm ettiren detaylardan biriydi. Tuba Büyüküstün'ün rolüne çok yakıştığını ve çoğu işinde olduğu gibi bununda üstesinden başarıyla geldiğini görebiliyoruz.

Vlad Dracula rolü için ise Romen oyuncu Daniel Nuta'nın dış görünüşü ile gerçek Dracula’ya olan benzerliği görenleri şaşkına çevirdi. Daniel Nuta’nın başarılı performansı ile tam bir Kazıklı Voyvoda izlediğimizi söylemek mümkün.

Dracula Osmanlı
Daniel Nuta ve Dracula

Dizinin, tarih sevenler için bulunmaz bir nimet olduğunu söylesek yanlış olmaz. Ama konuya yabancı olanlar, Dracula ve Fatih arasındaki bağlantıyı çözemeyenler için bir bilgilendirme yapalım.

Vlad veya Kont Dracula, Osmanlı’ya esir düşmüş ve çocukluğunu Osmanlı Sarayında Fatih Sultan Mehmet ile geçirmiş, beraber büyümüşlerdi. Yaşı ilerlediğinde Eflak Prensliğine getirilmiş ve Osmanlı tarafından vergi vermekle sorumlu tutulmuştu. Prensliğinin ilk yıllarında bu vergiyi düzenli öderken daha sonra ödememeye başlamış ve Osmanlı’ya baş kaldırmıştı. Bunun üzerine beraber büyüyen iki arkadaş karşı karşıya gelmişti.

Vlad Dracula, Osmanlı askerlerine yaptığı işkencelerle, Fatih Sultan Mehmet’i kışkırtmış, Osmanlı askerlerini yağlı kazıklara oturtup sergilemiş, geçtiği her yerde arkasında bir ceset yığını bırakmıştı. Dizide de oldukça etkileyici şekilde gösterilen bu sahneler Vlad Dracula’nın acımasızlığını gözler önüne seriyor.

Sonunda yakalanan ve Fatih Sultan Mehmet tarafından kellesi alınan Dracula’nın hikayesi aslında burada başlıyor diyebiliriz. Dracula’nın büyü ve simya öğrendiği ve kellesi alındıktan sonra yeniden hayata döndüğü ve vampir olduğu söylenenler arasında ancak Bram Stoker’ın Vlad’dan esinlenerek Dracula’yı yazdığı bu sebeple Vlad’ın bugün herkesçe bilinen Kont Dracula’ya dönüştüğü daha yaygın ve makul bir ihtimal diyebiliriz.

Günümüzde Kont Dracula’ya ait olduğu bilinen ve dizide de geçen Romanya’nın Braşov kentinde bulunan Poenari Şatosu, ziyaretçilere açık bir müze olarak hizmet vermektedir.

Dizi daha çok ikisi arasındaki rekabet ve dönemin tarihine yönelik bilgiler içerse de bugün hala pek çok insanın bilmediği detayları izleyicisine sunuyor. Fatih’in zekasına ve bilgisine sıklıkla değinen dizi, bütün dünyanın bildiği Kont Dracula’nın Osmanlı Devleti’yle olan yakın ilişkisini tarihi açıdan gösteriyor.

Günümüzde Romanya’nın Ulusal Kahramanı olarak kabul edilen ve oldukça saygı gören Dracula, aslında bir zamanlar Osmanlı Sarayında eğitim görmüş, Fatih Sultan Mehmet ile büyümüş bir Eflak Prensidir.

İkinci sezonunun yayınlanmasının ardından gelen 3. sezon olacak mı soruları için ise henüz bir açıklama yapılmadı ancak Netflix Türkiye Instagram hesabından "Kalbimde hüküm süren biri var..." açıklamasıyla paylaşılan set fotoğraflarının altına Cem Yiğit Üzümoğlu bıraktığı "Benimde kalbimde hüküm süren bir üçüncü sezon var." yorumuyla 3. sezona ışık yaktığını söyleyebiliriz.

Sizin bu konuda düşünceleriniz neler? Dizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Yazan: Selin Şentürk

Zamanın ne içinde ne de dışında, geniş bir anın parçalanmaz akışında olan bir yazar. Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Medya ve İletişim mezunu. Çok okuyor, çok yorumluyor.

Yorum Gönder

6 Yorumlar

 1. Dizi hakkında daha fazla bilgiye sahip oldum teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 2. bunu, yurtdışında, abd de filan da izliyorlarmış :)

  YanıtlaSil
 3. Rise of Empires Ottoman'ın ilk sezonunu izlememiştim. Ama Kazıklı Voyvoda ile ilgili tarihi bilgiler dikkatimi çekti. İlk sezona baksam mi ki diye düşünmekteyim şu an. ;) Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
 4. Dizi hakkında fazla bilgi sahip oldum. Ve bende merak uyandırdı galiba başlayacağım derhal diziye..

  YanıtlaSil