Oscar Adayları Arasında Korku Filmlerinin Yine Olmaması Üzerine Mia Goth Düşüncelerini Açıkladı

Mia Goth, Pearl'deki oldukça başarılı bulunan performansıyla Oscar adaylığı elde edememesinin ardından, Akademi Ödülleri'nin korku filmleriyle ilgili tanınma eksikliğini ele alıyor.

Korku Filmleri Akademi Tarafından Yine Görmezden Gelindi

2023'ün Oscar adaylıklarını takip edenler, ne yazık ki yeni bir şey olmasa da, korku türünün apaçık bir şekilde bir kez daha reddedildiğini fark edebilirler. Sinemaseverler, Jordan Peele'in Nope'u ve Mia Goth'un Pearl'deki performansının bir adaylığı hak ettiğini düşünseler bile bu projeler Akademi tarafından kabul görmedi.

Korku türünün Akademi ile olan ilişkisine baktığımızda, daha önce yalnızca 6 korku filminin En İyi Film dalında aday gösterildiği görülüyor. 1991 yapımı Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs), Akademi Ödülleri'nde En İyi Film Ödülü'nü kazanan ilk ve tek korku filmi bugüne kadar ve yakın zamanda bu rekorun kırılacağı da pek öngörülmüyor.

İzleyiciler yıllarca korku filmlerinin küçümsenmesini durdurmak için kampanyalar yürüttü ancak bir yıl daha geçerken Akademi'nin bu konudaki duruşu belli ki değişmedi.

Yıllar boyunca korku filmleri sinematografi, görsel efektler ve makyaj tasarımı gibi unsurlarda mükemmelleşti ama hala Oscar trendini kırabilecek bir korku filmi olmadığına karar verildi. Çoğu sinemasever 2023'te gelecek olan korku filmlerinin bu küçümsemeyi bitireceğini umut ediyor.

Sinemaseverler 2022'de bir dizi göze çarpan korku performansı izlediler. Ancak çok azı Mia Goth'un oyunculuğu kadar beğeni topladı. Yönetmen Ti West'in X filmindeki performansıyla izleyenleri şaşkına çeviren oyuncu, filmin devamı niteliğinde olan Pearl'deki muzaffer dönüşünden sonra birçok kişi Goth'un Oscar adaylığını garantilediğini düşündü.

Ama 2023 Oscar adaylıkları ile Akademi, sadece Goth'un performansını değil bir dizi diğer korku filmini de pek şaşırtmayan bir şekilde küçümsediğini gösterdi.

Forbes tarafından en iyi şov dünyası gazetecilerinden biri seçilen Jake Hamilton, Akademi'nin korku türünü görmezden gelme alışkanlığı hakkında Mia'nın düşüncülerini sordu.

Samimi cevaplar veren oyuncu, Oscar adaylıklarının projelerin kalitesine bağlı olmadığını düşündüğünü belirtti. Konu kategorilere ve adaylıklara karar vermeye geldiğinde işin içinde çok politik durumların olduğuna inandığını söyleyen Goth, Akademi Ödülleri'nin sisteminde bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bu değişikliğin de Akademi için iyi olacağını, daha geniş bir izleyici kitlesiyle etkileşim kurmalarının önünü açacağına olan inancından bahsetti. Çoğu insanın kendisi gibi düşündüğüne inanan Mia Goth, adaylıkların filmlerin kalitesine göre seçildiğine inanmadığını söyledi.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

8 Yorumlar

 1. Doğru söylemiş; Akademi korku filmlerini sürekli olarak yok sayıyor, nadiren ilgilendikleri filmler de daha çok gerilime yakın olanlar oluyor. Nope'un özellikle ses konusunda teknik kategorilerde adaylığı alması gerekiyordu diye düşünüyorum. X ve Pearl'ü maalesef henüz izleyemediğim için onlar hakkında yorum yapamıyorum ama 2022'nin en çok konuşulan performanslarındandı.

  YanıtlaSil
 2. Oyuncunun bu konudaki çıkışı bence çok yerinde olmuş. Seslerini duyurmalılar. Büyük kitlesi olan bir türü, Korku türünü Akademi'nin görmezden gelmesi pek mantıklı değil bence. Diğer ödül veren kurumlardaki (ilk aklıma gelenler Golden Globe, BAFTA) durum ne, korku türüne nasıl yaklaşıyorlar onu merak ettim şimdi.

  YanıtlaSil
 3. Hakikaten politik olmayan ne var ki, film endüstrisine bile kendi çaplarında yön veriyorlar. Sektör olarak tepki verirler ise belki sonuç alırlar fakat zor tabii...

  YanıtlaSil
 4. Oscar inandırıcılığını ve tarafsızlığını uzun zaman önce kaybetti bence. Yine de en büyük sinema ödülleri olduğu için takip ediyorum.

  YanıtlaSil
 5. Çok uzun zamandır Oscar ödüllerini takip etmiyorum, Artık pek önem arz etmiyor. Elinize sağlık

  YanıtlaSil
 6. bu izlediğimiz korku filmlerinde mia goth gibiler oscar adayı olabilir evet ama filmler oscar adayı olmazlar bence de olamaz, teknik açıdan belki iyi olabilirler amcak sinema sanatı açısından kötüler, ama iyi korkular var tabii, suspiria gibi :) geçmişte yani :)

  YanıtlaSil
 7. Asil odul kurumsal olanlar degil seyirci oluyor bu noktada

  YanıtlaSil
 8. Korku ve komedi genelde arka planda kalıyor. Bir de belli başlı konular öne çıkınca (ırkçılık vb.) yapıtın çok iyi olup olmadığını da umursamıyorlar bence. Sadece mesaj verme amacı gütmemeli bence filmler, doğruyu savunuyor diye her film güzel olacak diye bir şey yok.

  YanıtlaSil