Lili May Kitap Serisi İncelemesi

Çocuklar kadar yetişkinlere de hitap eden Lili May serisinin yazarı Hatice Aksüt, Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. UCLA’de (University of California, Los Angeles) çizim dersleri alan yazar, Barselona Escola Joso’da iki yıl illüstrasyon eğitimi aldıktan sonra resim tutkusunu profesyonel anlamda hayatına yerleştirerek, kendisi gibi yazar olan eşi Arnau Lesperut’un iki romanını ve Lili May serisini resimlemiş.

12 yaş ve üzeri herkes için uygun bulduğu kitaplarının dili oldukça akıcı ve daha ilk sayfalarda okuru heyecanlandırmayı başarıyor. Sıfırdan Yayınları etiketiyle çıkan fantastik roman serisi; Ada Krallığı, Saf Topraklar ve Karakatman adlı üç kitaptan oluşuyor.

Lili May inceleme

“Hayalleriniz ne kadar zengin olursa, ufkunuz da o denli açık olur. Umut karanlığı yok edebilecek tek ışıktır, bunu aklınızdan çıkarmayın.”

Lili May serisinde ilk durağımız iyilik ve kötülüğün can bulduğu Ada Krallığı olacak.

Bu topraklarda yaşanan büyük bir savaş ve o savaşın neden olduğu korkunç bir uçurum görüyoruz. Uçurumun karşısında ise huzurla yaşayan Yüksektepe halkı var. Yüksektepe kasabasında her yıl bir şenlik düzenleniyor ama uçurumun diğer tarafında yer alan Ada Krallığı'ndan gelen misafirler ile bu yılki şenliğin ayrı bir önemi var.

Başkahramanımız Lili May, büyükannesi Nura ile Yüksektepe kasabasında yaşamaktalar. Kasabanın hem çok sevilen bir ailesi hem de şifacıları konumundalar. Kasaba halkına yardım ederek huzurla yaşıyorlar ama bu durum çok da uzun sürmeyecek.

Serinin ilk kitabı olan Ada Krallığı, Lili May’in kendini bulma hikayesidir. İçinde bulunduğu hayatta bir amacı olduğunu yakın zamanda, okuru 30 yıl öncesine götüren, büyük bir savaşla anlayacaktır. Ada Krallığı çepeçevre saran zehirli ve sihirli bir uçurumla kuşanmışken, uçurumun karşısına geçmek neredeyse imkansızdır. Otuz yıl önce Servet Krallığı ve Kopan Krallığı arasında başlayan savaşın sonunda Kopan Kralı yapmaması gereken bir şey yapar ve Karabasan denilen karanlık bir gücü uyandırır ve de savaşın sonunda zehir saçan lanetli bir uçurum oluşur. Ada Krallığı ise Kopan Krallığı’nın kendisidir. Etrafını çepeçevre saran aşılmaz uçurum onu Ada Krallığına çevirmiştir. Büyüyle, sihirle ya da başka yollarla Servet Krallığına geçişin imkanı yoktur. 

Ancak bilge bir cadı olan Suzan Senaluf bu laneti aşmayı başaran tek kişi olacaktır. Sonrasında ise olaylar bir şekilde Lili'nin kendini hiç istemediği bir yerde bulmasına neden olacaktır. Başından geçen her şey onun nazik kişiliğini hırpalasa da dönüştüğü kişi de en az ilk hali kadar mükemmel. Lili May her olayda fedakarlığın, iyi niyetin ve insancıl ne varsa onun elçisi olmaktan hiçbir zaman geri durmayacak yoluna son hızla devam edecektir. Kendine Lili’yi yoldaş edinen Cin Falkon ile Suzan Senaluf okuru tatlı tatlı gülümsetirken, Kol Wilder ise bir insanın sert görünümünün ardında nasıl da pamuksu bir kalp taşıyabileceğini gösterecek, ayrıca okur, Lili ve Kol Wilder arasında başlayan aşka da şahit olacaktır ilk kitapta.

"Her yolculuğun sonunda değişirsin, aynı kalmazsın."

Saf Topraklar ise gücünü ve gerçek kişiliğini bulmuş bir Lili sunmaktadır. Lili bu macerasında babasının onun için kurduğu ülke olan gizli Saf Topraklar için yola düşmektedir. Yanında Kol Wilder ve Falkon, arkasında ise aralarındaki buzları eriten Suzan Senaluf ve Nura’nın destekleriyle bir maceraya atılmaktadır.

Saf Topraklar, adı gibi saf yürekleri evimize taşırken bir yandan da kararmış, hırsla ve kibirle yanan kişileri ve onların hazin sonlarını bizimle buluşturan bir hikaye anlatmaktadır.

"Işığımızı kaybettiğimizde güvenebileceğimiz tek bir yer vardır, o da kalbin yoludur."

Karakatman, şimdiye kadar ki bütün zorlukları aşmış olan Lili’nin en büyük mücadelesini ortaya koyan son kitaptır.

Karakterler olması gereken karakter gelişimini sürece uygun olarak yaşarlarken, hikayeye dahil olan Dezire karakteri her yönüyle ilgi çekici ve farklı birisi olarak hikayeye giriş yapacaktır.

Kol Wilder artık inkar ettiği ne varsa kabullenip büyük bir yükü serinin son kitabında omuzlayacak ve Lili hiç bilmese de onu koruyan gizli bir güç daima yanında olmayı sürdürecektir.

Hüzünlü, sevinçli, mutlu ve eğlenceli birçok sahnesiyle keyifle okuyabileceğiniz Lili May serisi, okuyucunun kalbine taht kurabilecek bir fantastik seri. Hatice Aksüt hep yaşatılması gereken bir yetenekle yeni kurgular üzerinde çalışırken, Lili’yi ve arkadaşlarını yad ederek hasret gidermiş olduk.
Yazan: Gonca Ozan

Kendi dünyasından kitapların ütopyasına kaçan, okuya okuya ruhunu güzelleştiren bir yazar.

Yorum Gönder

4 Yorumlar

  1. hımm iyimiş aklımızda olsun :)

    YanıtlaSil
  2. Kitapların kapağını da kitapların içinde bulunan çizimlerini de yazarın kendisi yapmış . Kitaplar oldukça kaliteliydi. Kitapların kapaklarının cezbettiği kadar hikayenin içeriğide bir o kadar doyurucu . Şu anda film uyarlaması yok ama olsaydı çok güzel olurdu ve seyire doyardık diye düşünüyorum:)

    YanıtlaSil
  3. Kitapları hiç bilmiyordum, konusu da ilgimi çekti:) Kapak çalışmaları da oldukça güzel olmuş bence:)))

    YanıtlaSil