Liam Neeson'un 100. Filmi Marlowe'un İlk Fragmanı

İrlandalı aktör Liam Neeson, etkileyici kariyeri boyunca tam 99 filmde rol aldı. İnanması zor olmayabilir ama yüksek sesle söyleyince şok edici bir etkiye sahip olan 100. filmi Marlowe da geliyor.

Marlowe
Marlowe

Başarılı aktörün oynadığı roller, izleyiciler üzerinde hep bir iz bıraktı. Marlowe'daki rolü de hem 100. filmindeki rolü olmasıyla hem de usta oyunculuğuyla seyircinin akıllarına kazınacağa benziyor.

Liam Neeson, Marlowe'da kayıp bir kişiyi bulması için tutulan bir dedektifi canlandırıyor. Film yaklaşık bir ay sonra, 15 Şubat'ta gösterime girecek.

Filmin fragmanı stil ve zarafet bakımından 1930'ların eski Hollywood'unu ve 1974 yapımı Çin Mahallesi'ni (Chinatown) andırıyor. Neeson'un karakteri olan Philip Marlowe, zengin bir film yıldızının kızının eski sevgilisini bulmakla görevlendiriliyor. Başarılı aktörle beraber rol alan diğer oyuncular arasında 2009 yapımı Soysuzlar Çetesi'nden (Inglourious Basterds) Diana Kruger ve American Horror Story'den Jessica Lange de yer alıyor.

Liam Neeson'un canlandırdığı karakter Philip Marlowe, Raymond Chandler tarafından Büyük Uyku ve Uzun Veda kitapları için yaratılmış bir kurgusal karakter, kitaplar ülkemizde de satılıyor. Daha önce okumadıysanız bu suç romanlarını film gösterime girene kadar okuyabilirsiniz.


Raymond Chandler'ın karakterine hayat veren senaryo, Akademi Ödüllü senarist William Monahan tarafından yazıldı. Filmin yönetmenliğini Greta, Byzantium ve The Brave One'ın yönetmenliğini yapmış olan Neil Jordan üstleniyor. Başarılı yönetmen Neil Jordan, Liam Neeson ile bu derece sembolik bir projede çalışma fırsatı yakaladığı için çok mutlu olduğunu belirten açıklamalar yapmıştı ve bu ekip filmi bekleyenler için harika şeyler sunabilecek bir kapasiteye sahip.

Filmin resmi özetine baktığımızda dedektifin söylenen yalanları ortaya çıkaracağı görülüyor. Olaylara dahil olan herkesin sakladığı, tehlikeli sırları çözecek olan karakter kendini ölümcül bir soruşturmanın ortasında bulacak.

Liam Neeson'un kariyerine bakıldığında son derece eklektik rollerde oynadığını görmek mümkün. 96 Saat (Taken) ve Schindler'in Listesi (Schindler's List) oyuncunun en çok bilinen filmleri arasında yer alırken 100. filmi Marlowe'da çok beğenileceğe ve çok konuşulacağa benziyor.

Şu an 70 yaşında olan aktör, kariyerini ne zaman sonlandıracak diye merak edenlere herhangi bir açıklama yapmadı. Kaliteli yapımlarda akıllara kazınan rolleriyle daha uzun bir süre sevenlerinin karşısına çıkmayı istemesi oldukça muhtemel ama hayranları 100. filmiyle zirvede bırakabileceğini de düşünmüyor değil.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

7 Yorumlar

 1. Schindler'in Listesi,en favori filmlerimden biridir. Liam Neeson'un izlediğim tüm filmlerini severim. Bu filmini de izlemek şart oldu. Tavsiye ettiğiniz kitapları da yazdım not defterime.
  Anlatım ve bilgi için teşekkür ediyorum Ahmet Bey.

  YanıtlaSil
 2. Liam Neeson çok sevdiğim oyunculardan biridir:) Filmlerini çok severim, 96 Saat çok güzeldi, sıkılmadan izlenen filmlerden. Schindler'in Listesi benim film sıralamamda ilk 5'te:) O filmdeki oyunculuğu mükemmel, ayakta alkışlanır kesinlikle:)))
  Büyük Uyku ve Uzun Veda kitaplarını da defterime not alıyorum şimdi:))) Oyuncunun 100. filmi olması da çok güzel bir başarı:) İnstagram paylaşımında görünce yazıyı merak ettim ama ancak şimdi okuyabildim, emeğine sağlık:))))

  YanıtlaSil
 3. neeson pek severim, en sevdiğim filimi de taken 1 :) çok iyi oyuncu da işte aksiyon rolleri üstüne yapıştı :) star wars tan beri :) iyi para veriyolar napsın :) chandler marlowe evet gelse de izlesek nette :)

  YanıtlaSil
 4. 100 film ve çok da başarılı bir aktör

  YanıtlaSil
 5. Liam Neeson, filmlerini en çok izlediğim oyunculardan. Üretkenliğiyle resmen içimize işlemiş. Marlowe'u da seveceğim bundan eminim :)

  YanıtlaSil
 6. Yeşilçam'da yüzlerce filmde rol almış oyunculara alışkınız ama Amerikan sineması için inanılmaz bir sayı bu.

  YanıtlaSil