Şahmaran 1. Sezon İncelemesi

Başrollerini Serenay Sarıkaya (Şahsu) ve Burak Deniz'in (Maran) paylaştığı, senaryosunu Pınar Bulut'un yazdığı, Umur Turagay'ın yönettiği, Tims&B Productions yapımcılığında Netflix platformunda yayınlanan, Türk yapımı bir internet dizisi olan Şahmaran, ilk yayınlandığı tarih 20 Ocak 2023'ten itibaren çok konuşulan bir dizi olmayı başardı.

Son zamanların beğenilen ismi Mert Ramazan Demir'in (Cihan) de rol aldığı, fantastik bir dizi olan Şahmaran, yayınlandığı tarihten itibaren geçen 3 günde tüm dünyada 17 milyon saat izlendi ve 25 Ocak 2023 Çarşamba günü Netflix platformunda en çok izlenenler arasında 2. sıraya yerleşti.

Şahmaran

Serenay Sarıkaya (Şahsu) ve Burak Deniz'in (Maran) cesur sahneleri kimi izleyiciler tarafından beğenilse de kimi izleyiciler tarafından da bir o kadar eleştirildi ve abartılı bulundu. +18 sahnelerin de olduğu Şahmaran dizisinin 8 bölümden oluşan 1. sezonunda işi bahanesiyle Adana'ya gelen Şahsu'nun annesini küçük bir çocukken bırakıp giden dedesiyle yüzleşmesini, kehanetin varlığına inanmayan Maran'ın Şahsu ile tanışmasını, Maran ve Şahsu'nun birbirlerine karşı hissettikleri duyguların gitgide büyük bir aşka dönüşmesini, Cihan'ın Maran'a karşı olan kıskançlığını ve öfkesini, kehanetin gerçekleşmeye başlamasını ve son olarak Şahsu'nun kehanetin aslında gerçek olduğunu öğrenmesini izliyoruz.

Şahmaran oyuncuları

Şahmeran efsanesinden esinlenilen Türk yapımı Şahmaran dizisi her ne kadar bazı izleyiciler tarafından beğenilmese de büyük bir izleyici kitlesinin izleyip eleştirilerde bulunsa bile beğendiği bir dizi olmayı başardı. Özellikle Türk yapımı fantastik bir dizi olduğu için bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyor, ikinci sezonunun daha iyi, daha heyecanlı ve ilk sezonda olduğu kadar durağan olmayacağına inanıyorum.

2. sezon çekimlerinin tamamlandığını bildiğimiz fakat ne zaman yayınlanacağı bilinmeyen dizinin aldığı bütün eleştirilere rağmen ülkemizde de çokça izlenmesini fantastik ögelerin bulunduğu dizilere olan açlığımızdan kaynaklandığını düşünüyor, yıkıcı değil yapıcı eleştirilerimizi belirterek ülkemizin yapımcılığında çıkan özellikle fantastik türündeki dizilere destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Unutmamalıyız ki gelişim anlık bir olay değil, uzun bir süreçte gerçekleşen bir olgudur.

Şahmeran Efsanesi

Efsaneye göre Tarsus'ta binlerce yıl önce yeraltında Meran adı verilen barış içinde yaşayan yılanlar varmış. Meranların Şahmeran adında genç ve güzel bir kadın olan kraliçeleri varmış. Daha önce hiçbir insanın görmediği kraliçe Şahmeran'ı gören ilk insan Cemşab'mış. Cemşab fakir bir ailede büyüyen, geçimini odun satarak sürdüren bir insanmış.

Günlerden bir gün Cemşab arkadaşlarıyla birlikte içi bal dolu olan, yerin altına doğru uzanan bir mağara bulmuş. Cemşab'ın arkadaşları bal çıkartmak için yerin altındaki mağaraya inen Cemşab'ı paylarına daha çok bal düşmesi için yerin altındaki mağarada tek başına bırakıp kaçmışlar. Yerin altındaki mağarada ışık sızan bir delik gören Cemşab, cebindeki bıçağı çıkarıp deliği oymaya başlayınca hayatı boyunca görmediği güzellikte bir bahçe görmüş. Bu bahçede eşsiz güzellikte ağaçlar, çiçekler, bir havuz ve birçok yılan varmış.

Şahmeran efsanesi

Yıllarca bu bahçede yaşayan Cemşab, yılanların kraliçesi olan Şahmeran'ın da güvenini kazanmış. Ailesini çok özlediğini fark eden Cemşab, bir gün Şahmeran'a ailesinin yanına gitmek için yalvarmış. Bu isteğini geri çevirmeyen kraliçe Şahmeran, Cemşab'dan bu eşsiz güzellikteki bahçenin yerini kimseye söylemeyeceğine dair söz vermesini istemiş. Söz veren Cemşab ailesine kavuşmuş.

Şahmeran efsanesi

Uzun yıllar boyunca kraliçe Şahmeran'a verdiği sözü tutan Cemşab eşsiz güzellikte olan bahçenin yerini ve kraliçe Şahmeran'ı kimseye söylememiş. Yıllar sonra bir gün Cemşab'ın ülkesinin padişahı hastalanmış. Cemşab'ın ülkesinin veziri hastalığın çaresinin kraliçe Şahmeran'ın etini yemek olduğunu söylemiş ve böylece her yere kraliçe Şahmeran'ın bulunması için haber verilmiş. Cemşab yerin altındaki mağaranın yerini söylemeye zorlanmış. Zorlamalara karşı dayanamayan Cemşab yerin altındaki mağaranın yerini gösterince kraliçe Şahmeran bulunup dışarı çıkarılmış. Şahmeran Cemşab'a "Beni toprak çanakta kaynatıp suyumu vezire içir, etimi de padişaha yedir." demiş. Suyu içen vezir ölmüş, padişah da iyileşip Cemşab'ı ülkenin veziri yapmış.

Efsaneye göre kraliçe Şahmeran'ın öldürüldüğünü yılanlar hâlâ bilmemektedirler. Bir gün Tarsus'un, kraliçe Şahmeran'ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından istila edileceği söylenir.
Yazan: Kübra Demir

Herkese merhaba! Ben Kübra. Yirmi bir yaşındayım. İzmir'de yaşıyorum. Yazmaya, okumaya, gezmeye ve çizmeye aşık bir insanım. Yazılarımı okumayı ve yorum yapmayı unutmayın lütfen. Güzel yazılarda görüşmek dileğiyle...

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Güzel bir inceleme olmuş izleyeceğim ☺️

    YanıtlaSil
  2. ben de sevmeyenlerdenim sadece meraktan 8 bölüm izledim
    ayrıca med-cezirdeki serenay sarıkaya nın büyük değişimi ve bir olmamışlık duygusu ile izledim diziyi
    nedendir bilinmez

    YanıtlaSil