İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz Sitcom Önerileri

Sitcom (durum komedisi, situation comedy) radyo çıkışlı olmasına rağmen yaygın biçimde TV için üretilen bir program türüdür. Ülkemizden, günümüz için, en bilinen örnekleri arasında Avrupa Yakası, Yalan Dünya ve Çocuklar Duymasın gösterilebilir.

Yabancı dilini geliştirmek isteyenler için sıklıkla önerilen televizyon sitcomları, kelime dağarcığını geliştirerek akıcı şekilde konuşmaya ve konuşulanları kolayca anlamaya olanak sağlamaktadır.

Sizlere zevkle izleyeceğiniz, izlerken de İngilizcenizi geliştirebileceğiniz 3 sitcom önerisi ile geldik.

Friends


22 Eylül 1994 ile 6 Mayıs 2004 tarihleri arasında yayınlanan dizi 10 sezondan oluşuyor. Dizinin genel olarak ilgi çeken tarafı sitcom olmasından ziyade oyuncuların kendi rollerini tamamen gerçek hayata yansıtıyormuş gibi oynamalarından kaynaklanıyor.

Sette gerçekleşen röportajlar, çoğu çekim hatasının sitcoma doğallık katması için kesilmeden diziye eklendiği bilgisini veriyor. Başroller Jennifer Aniston, Lisa Kudrow, David Schwimmer, Matthew Perry, Courteney Cox ve Matt LeBlanc tarafından üstleniyor. Bu altı oyuncunun yanı sıra dizinin içerisinde Brad Pitt gibi birçok ünlü oyuncu da yer almakta.

Friends

Friends, eğlenceli bir gençlik dizisi ve daha çok genç izleyicilerine mesajlar veriyor. Gençliğin etkisine kendimizi çok fazla kaptırarak bazı konularda yaptığımız hataların hayatımızı etkileyebilecek yönleri ele alınıyor dizide. Genel olarak komedi türünde olmasına rağmen bazı sahneler izleyicileri duygusal olarak etkisi altına almayı da başarıyor.

Dizi aynı zamanda neredeyse izleyen herkesin favori dizilerinden biri konumunda yıllardır. Bunun sebeplerinden bazılarını güncel konuları ele alması ve insanların hala bu diziyi komik bulması oluşturuyor.

Oyuncuların samimi tavırları izleyen kişileri içine çekiyor diyebilirim. Friends, benim favori dizilerim arasında üst sıralarda, izlemediyseniz zamanı gelmiş demektir.


Gilmore Girls


Friends gibi Gilmore Girls de popüler sitcomların arasına girmiş başarılı dizilerden bir tanesi. 2000-2007 yılları arasında yayınlanan dizi 7 sezondan oluşuyor. 16 yaşında lisedeyken hamile kalmasına rağmen asla hedeflerinden vazgeçmeyen ve kızıyla beraber kendisine yeni bir hayat kuran bir kadının hikayesini ele alıyor. Anne ve kızın iletişimi, arkadaşlığı aralarındaki yaş farkına rağmen oldukça etkileyici.

Gilmore Girls

Başrol oyuncularını Alexis Bledel, Lauren Graham ve Milo Ventimiglia oluşturuyor.

Dizi toplumdaki kadın erkek eşitsizliğini objektif bir şekilde ele alıyor. Kadınların bireysel olarak çoğu şeyi yapabileceğini, evli ya da bekar olmaları fark etmeksizin erkekle kadının eşit ve aynı şekilde sorumluluk alması gerektiğini vurguluyor.

Gilmore Girls izleyenlerini güldürürken aynı zamanda toplumda karşılaşılan sorunlara da dikkat çekiyor.

Brooklyn Nine-Nine


Brooklyn'in 99 numaralı polis bölgesinde görev yapan komiser ve çalışanlar arasında geçen olayları ele alan eğlenceli ve gerçekçi bir durum komedisi örneği. Dizide Andy Samberg, Melissa Fumero, Stephanie Beatriz, Chelsea Peretti, Terry Crews, Andre Braugher, Joe Lo Truglio gibi isimler rol alıyor.

2013-2021 yılları arasında yayınlanan dizi toplamda 8 bölüm ve 2014 Altın Küre Ödülleri'nde Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Dizi Ödülü'nün sahibi ayrıca aynı yıl ana karakter Jake Peralta'ı canlandıran Andy Samberg, Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü'nü kazandı.

Brooklyn Nine-Nine

Önerdiğim sitcom dizilerle İngilizcenizi sıkılmadan geliştirebilirsiniz.
Yazan: Nisa Korkmaz

18 yaşındayım. Uzun zamandır kişisel bloğumda kitap alıntıları paylaşıyorum. Dizi izlemeyi, RnB dinlemeyi seviyorum.

Yorum Gönder

8 Yorumlar

 1. öneriler için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. bu öneriler benim için iyi oldu, teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 3. Gilmore Girls'te çok fazla ve çok hızlı konuşuyorlar. Yeni başlayanlar anlamakta zorlanabilir bence.

  YanıtlaSil
 4. Yabancı diziler dil geliştirmek isteyenler için çok iyi bir kaynak bence. İngilizce seviyem için beni ancak animasyonlar paklar ama daha ileri seviyede olanlar için harika sitcom önerileri. Çok teşekkür ediyorum. Gilmore Girls'ü izlemiştim. Son çıkan 4 bölümü izlemeye yeni başlamışken adını listede görmek hoş oldu :))

  YanıtlaSil
 5. Ah bir gün Friends i izleyip bitirdiğim o an gelecek mi? O kadar duyuyorum ki ismini. Tavsiye için teşekkürler.)

  YanıtlaSil
 6. Bu harika bir yazı olmuş, teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. hepsini severim bunların, daha birçok var böyle, mom, abishola gibi :)

  YanıtlaSil