Avengers Dağıldı - Karmaşa - Çizgi Roman İncelemesi

Avengers Dağıldı, The New Avengers'a geçiş çizgi romanıdır ve The New Avengers serisini okumak isteyenler için bilinmesi gereken olayları içermektedir.

Brian Michael Bendis ve David Finch'in ortak çalışması olan çizgi roman, 2000'lerin başındaki Avengers serisine bir şekilde son vererek kahramanlarımız için yeni bir başlangıç oluşturuyor.

Avengers Dağıldı İncelemesi

Avengers Dağıldı - Karmaşa çizgi roman incelememiz iki bölümden oluşacak. İlk olarak spoiler vermeden konuyu anlatacağım sonra da spoilerlı bir alan olacak ama oraya geldiğimizde haber vereceğim. Keyifli okumalar dilerim.

Çizgi romana adını veren karmaşa, öldü sanılan bir Avengers üyesinin geri gelmesi ile başlıyor ve neredeyse saatler içinde Avengers üyelerinin başına gelmeyen olay kalmıyor. Önceden spoiler yemediyseniz çizgi romanı okurken bu karışıklığa sebep olanın kim olduğunu anlamak biraz zor.

Oldukça sürükleyici bir çizgi roman, olaylar peş peşe gerçekleşirken insan hangi birine üzüleceğini şaşırıyor.

Çizgi roman incelemesi
Saldırıdan önce ve sonra Avengers Malikanesi

En kötü gününüzü düşünün... Her şeyin üst üste geldiği ve neler olduğunu anlayamadığınız bir günü. Avengers için de öyle bir gün, öldüğünü düşündükleri arkadaşlarını neredeyse canlı cenaze olarak karşılarında gördüler ve bir anda ortalık savaş alanına döndü.

Olaylar başlamadan önce Tony Stark'ın Avengers için ayırdığı malikanesinde kahramanlarımız gayet normal bir gün geçiriyorlardı. Avengers Malikanesi'nin havaya uçması ile olaylar silsilesi başladı ve Tony Stark bulunduğu prestijli konumu kaybetmekle yüz yüze geldi.

Çizgi roman haberleri

Daha soluklanamadan Ultronlar ve Kreelerin saldırısına da uğrayınca işler iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Çizgi roman haberleri

Avengerslar bu olanların üstesinden gelebilecek mi? Bu işin arkasında kim var? Birazdan bu konulara spoilerlı kısımda değineceğim, şimdi biraz çizgi romanda gözüme çarpan sevdiğim şeylerden bahsedeyim.

Öncelikle dikkatinizi çizgi romandaki kostümlere çekmek istiyorum. Marvel, sinematik evrenini oluşturduğundan beri kostümler konusunda bazı değişikliklere gitti.

Avengers Dağıldı'yı okurken dikkatimi en çok kahramanlarımızın kostümleri çekti. Dikkat çeken bir diğer konu ise Tony Stark elinde olmayan bir sebepten işleri berbat etmişti fakat bir şeylerin de ters gittiğinin farkındaydı. Bu konuda ona ilk inanan ise Steve Rogers oldu.

Çizgi romanı okurken bu ikisinin güzel dostluğunu Marvel Sinematik Evreni'nde de daha çok görseydik keşke diye geçirdim içimden...

Avengers Dağıldı

Çizgi roman içerisinde bazı kahramanlarımızı kaybediyoruz ama bir yandan da gelmiş geçmiş tüm Avengers ekibini, darmaduman olmuş Avengers Malikanesi önünde destek için toplanmış vaziyette görüyoruz.

Marvel, çizgi romanlarında olan büyük ve önemli anları iki sayfanın tamamına gelecek şekilde basıyor ve o an bütün sayfaya basılmış şekilde her bir Avengers üyesini görmek sanki hikayenin içerisindeymiş gibi bir his uyandırıyor. Sanırım çizgi romandaki en favori anım bu oldu.

Marvel çizgi roman incelemeleri

Avengers Dağıldı bildiğim kadarıyla basılmaya devam ediyor fakat The New Avengers'ın ilk ciltlerini bulmak biraz zor olabiliyor. Mesela ben bu seriye devam eden biri olarak stoklarda olmadığı için bulamadım ve bu yüzden ikinci el almak zorunda kaldım.

Çizgi romanları nereden alabiliriz? Çizgi roman okumaya yeni başlayanlar neler okuyabilir? Bu konuları ayrıntılı bir şekilde anlattığım aşağıdaki Youtube videosunu izleyebilirsiniz.


Şimdi gelelim spoilerlı bölüme. Diyeceksiniz ki o kadar anlattın, kaos dedin, karmaşa dedin... Neymiş bu olanların sebebi? Avengers üyelerini bu kadar zor duruma sokan kişi Wanda Maximoff'tan başkası değilmiş.

Biliyorsunuz ki Wanda gerçekliği değiştirebilecek kadar güçlü bir mutant veya cadı, hangisini tercih ederseniz.

Wanda'nın gerçekliği değiştirerek büyü ile oluşturduğu ikiz erkek çocukları vardı. Agatha Harkness, ikiz çocukları gerçeklikten ve Wanda'nın zihninden sildi.

Çizgi roman incelemeleri

Tabii Wanda'nın gerçekleri öğrenmesi çok da uzun sürmedi.

Türkçe çevirisi yapılan Avengers Dağıldı çizgi romanı, Avengers 500 - 503 ve Avengers Final sayılarının birleşmesi ile oluşturulmuştur ve çizgi romanın 503. bölümünde bir geriye dönüş yaşanmaktadır. Wanda ve Janet havuz başında keyif yaparken Janet her şeyin başlamasına sebep olacak potu kırıyor. Eskiden Wanda'nın çocukları olduğunu ima edince Wanda soluğu Agatha'nın yanında alıyor.

Agatha Harkness karakteri aslında Wanda'nın akıl hocası ve arkadaşı gibi bir şey ve aynı zamanda yaşlı bir kadın aslında.

Bu olanların Avengers ile ne alakası var derseniz, Wanda tanıdığı herkesin ona ihanet ettiğini düşünerek bu olanlara sebebiyet veriyor olabilir mi acaba?

Olayı çözen Doctor Strange oluyor, Strange aslında Wanda'nın zihinsel durumunu en iyi çözümleyen kişi ve dediğine göre; Wanda'nın bu tarz taşkınlıklarının sebebi aslında özünde normal bir hayat istemesi.

Normal bir kadın gibi eşinin ve çocuklarının olmasını istiyor ama Wanda elindeki güçleri eğitilerek değil de kendiliğinden kazandığı için güçlerinin getirdiği sorumlulukların ve etik anlayışının farkında değil.

Bu kadar büyük bir güç içerisinde bulunurken zihni yeterince eğitilmediği için aslında o güçlerini değil güçleri onu kontrol ediyor. Bu bakımdan Wanda gerçekten de çok tehlikeli bir karakter. Hatta Avengers Dağıldı'yı okuduktan sonra Marvel Now Scarlet Witch serisini de okumanızı tavsiye edebilirim.

Peki bu olanların sebebinin Wanda olduğunu çizgi romanın en başında anlamak mümkün müydü? Benim fark ettiğim detaylar şunlar:

Çizgi romanın ilk bölümü olan 500'ün sonunda karanlıklar içerisinde iki kişi görüyoruz.

Çizgi roman önerileri

Ben buradaki iki kişinin Wanda ve Kreelerin komutanı olduğunu düşünüyorum. Wanda neredeyse yapacağı her şeyi planlamış.

Peki gerçekten amacı neydi?

Wanda'nın amacı intikam almak mı yoksa bir daha rahatsız edilmemekten emin olmak mıydı? Bence ikinci seçenek daha uygun çünkü sonrasında olanlara bir bakalım:


Doctor Strange, Wanda'nın yaptığı büyülerin izlerini takip ederek Wanda'nın yerini buluyor ve çok trajik bir sahne ile karşılaşıyoruz.

Wanda - Vision dizisinde Wanda biliyorsunuz ki koca bir kasabanın gerçekliğini değiştirmişti. Burada da benzer bir senaryo var.

Wanda'nın akli dengesinin yerinde olmadığını kanıtlar nitelikte bir sahne çıkıyor karşımıza, gerçek hayatta çocuklarına kavuşmak uğruna ölümüne sebep olduğu kocası Vision ve arkadaşı Agatha ile çocuklarının da bulunduğu bir gerçeklik yaratmış.

Avengers

Kaptan Amerika, Strange sayesinde Wanda'nın yerini bulunca Wanda'nın çok şaşırdığını aynı zamanda da korktuğunu görüyoruz.

Onları yok etmeye çalışarak rahat bırakılmak istiyordu sanırım fakat işler düşündüğü gibi olmadı.

Tabii çizgi romanın sonunda Wanda birçok arkadaşının trajik bir şekilde ölümüne sebep olarak nefret kazandı, kimi onu affetti kimi affedemedi. (Siz olsaydınız affeder miydiniz? Lütfen yorumlarda belirtin.)

Bunun sonucunda Avengers üyeleri maalesef gerçekten dağıldı ve beni son sayfalarda duygulandıran şey eskiden yaptıklarını, kazandıkları savaşları - mücadeleleri düşünerek okuyucuya duygusal anlar yaşatmalarıydı.

Bu çizgi romanı elzem yapan nokta, bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olamaması. Çizgi roman okumaya yeni başladıysanız bu çizgi roman sizi çok üzebilir ama bir efsanenin bitişine ve yeni bir efsanenin doğuşuna şahit olmuş olacaksınız.

Sizce Wanda bir Avengers olmayı hak ediyor muydu? Bu çizgi roman hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yazan: Seray Ceylan

Felsefe bölümü öğrencisi, çizgi roman hayranı ve yarı zamanlı Youtuber.

Yorum Gönder

3 Yorumlar

  1. Çizgi romanlara ilgim artı sanırım artık okuma listeme dahil edeceğim :)

    YanıtlaSil
  2. Çizgi romanları okuması keyifli oluyor:) Uzun zamandır okumuyorum. Emeğinize sağlık:)

    YanıtlaSil