DC, Batman (1989) için Modern Bir Fragman Yayınladı

1989 yapımı Batman, Warner Bros. şirketinin ilk Batman filmidir. Tim Burton tarafından yönetilen filmde Batman'i Michael Keaton, Joker'i de Jack Nicholson canlandırmıştır.

Oyuncuların ikonik performanslarını ve filmin güçlü yanlarını sergileyen yeni, modern bir fragman DC'nin Youtube kanalında paylaşıldı. Modern fragman, Michael Keaton'ın da yer aldığı Haziran 2023'te gösterime girecek The Flash filminden hemen önce geldi.

1989 Batman

Filmin birçok önemli anını gösteren fragman, Joker'in ikonik sözlerinden biri ile bitiyor. Fragmanın açıklamasında "1989'da, ilk modern süper kahraman filmi geldiğinde dünya sonsuza dek değişti. Tim Burton'ın bir klasik yaratmak için bir araya getirdiği Michael Keaton, Jack Nicholson ve Kim Basinger'in (filmde Vicki Vale'i canlandırmıştı) unutulmaz performanslarına yeni bir ışık altında göz atmanın herkese ilham vereceğini umuyoruz." yazıyor.


Bilindiği üzere Keaton'ın Batman'i, annesini kurtarmak için zamanda yolculuk yapan Barry Allen'in modern DC filmi The Flash'a katılıyor. 2011 DC çizgi roman hikayesi Flashpoint'i takiben, The Flash'ın çoklu evrende kendisinin birden fazla versiyonu var ve karakter Tim Burton'ın Batman'inin yer aldığı evrende Kara Şövalye ile karşılaşır.

Michael Keaton'ın bugün Batman olarak saygın bir statüye sahip olmasına rağmen, 1989 yapımı Batman filminde rol alacağı tartışmalarla karşılanmıştı. Bunun başlıca sebepleri aktörün daha önce yer aldığı komedi türündeki yapımlardı. 1983 yapımı Mr. Mom (Babam Annem Olunca adıyla ülkemizde biliniyor) ve 1988 yapımı fantastik korku Beetlejuice (Beterböcek) gibi filmler onun Batman olmaya uygun görülmemesine yol açmıştı. Yine de bir şekilde Keaton'ın rolünden şüphe duyan hayranlar, performansı nedeniyle aktörü tebrik etmek zorunda kalmışlardı.

62. Akademi Ödülleri, 47. Altın Küre Ödülleri ve Satürn Ödülleri'nde birçok adaylık elde eden Batman, gişede 400 milyon doların üzerinde para kazandı. Michael Keaton ve Jack Nicholson'ın performansları övgü alırken, film o kadar ilgi topladı ki Marvel bile çizgi romanlarında filme atıfta bulundu. Tim Burton film hakkında, Bruce Wayne'i iki insanın birleştiği bir Amerika simgesi olarak gördüğünü ve filmin tamamen garabetlerin düellosu olduğunu söyledi. Joker'in deliliği hakkında da konuşan yönetmen, bunun sahip olabileceği en korkunç özgürlük olduğunu belirtti.

Batman (1989), günümüzde modern çağdaki süper kahraman filmlerinin tonunu belirleyen önemli bir film olarak anılıyor.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Michael Keaton'lu Batman'in yeri bende ayrıdır. Nicholson ve Basinger faktörü de bunda büyük rol oynamıştır. Bale rolde iyiydi ama o mesafesi yok mu bu yüzden biraz soğuk hatırlıyorum onun serisini. The Flash'ın çok eskilerde bir dizisini izlemeye çalışmıştım. Ama devam ettirememiştim. Dizi çıksın bir şans veririm. :)

    YanıtlaSil
  2. keaton'ın batman ı favorim değil :)

    YanıtlaSil