Boston Strangler: Yeni Uyarlama İki Kadın Gazeteciye Odaklanıyor

Keira Knightley ve Carrie Coon, "İpek Çorap Cinayetleri"nin arkasındaki katili ortaya çıkaran kadınları Boston Strangler'da canlandırıyor.

Keira Knightley, Boston Strangler

Ne kadar hastalıklı olursa olsun, seri katiller film ve televizyon uyarlamaları için oldukça popüler bir konu haline geldi. Özellikle Netflix, Jeffrey Dahmer'ın korkunç hikayesini anlatan Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story (2022) ile izleyicilerin bu hikayelerden ne çok etkilendiğini gösterdi. Öne çıkan gerçek suç hikayelerine dayanan birçok başka yapım da izleyiciler tarafından takip edildi. Bu yılın Mart ayında da Hulu dağıtımında bir başka gerçek suç hikayesi olan Boston Strangler dünyaya sunulacak.

Boston Strangler (2023), meşhur "İpek Çorap Cinayetleri" ve onları işleyen adam hakkındaki hikayenin ilk uyarlaması değil. Strangler'ın hüküm giymesinden ve davanın kapanmasından birkaç yıl sonra 1968'de vizyona giren Tony Curtis ve Henry Fonda'lı Boston Canavarı (The Boston Strangler), katilin ilk uyarlaması olmuştu. 1968 yapımı film, Strangler'ın izini süren dedektiflere ve katile odaklanmıştı.

Ancak yeni uyarlamayı benzersiz kılan şey, katilin hikayesini gündeme getiren iki gazeteciye odaklanacak olması. Record American muhabirleri Loretta McLaughlin ve Jean Cole, katile unvanını veren çalışmalarıyla yeni uyarlamada yerlerini alacaklar.


Gerilim suç filminin fragmanı Keira Knightley'in canlandırdığı gazeteci Loretta McLaughlin'i anlatıyor. McLaughlin, gazetenin lifestyle departmanında çalışırken bir dizi cinayet onu ortalarda dolaşan bir seri katilin varlığı hakkında şüphelendiriyor. Müdüründen olumlu tepki alamayan gazetecinin şüpheleri sonunda haklı çıkıyor ve Boston sokaklarında dolaşan gizemli bir katilin varlığı kanıtlanıyor. Loretta, cinayetleri çözmek için Jean Cole'u (Carrie Coon) işe alıyor. İki kadın, azim ve cesaretle, Boston'da kadınlara karşı işlenen suçları cinsiyet normlarına ve iş yeri ayrımcılığına meydan okuyarak ortaya çıkarıyor.

Boston Strangler'ın kurbanlarının hepsi kadındı. Strangler, kadınları sadece öldürmedi onları manipüle ederek evine aldı ve kendi imzası olan çoraplarla boğdu. Cinayeti çözen iki gazeteci, 1960'larda erkek egemen bir alanda çalışan kadınlar olarak iş yerinde sıkça cinsiyetçilikle karşı karşıya kaldılar. Çeşitli kadın cinayetlerini potansiyel bir seri katille ilişkilendiren bir konuyu ortaya çıkardıklarında, bu manipülatif manyak hakkında farkındalık yaratmanın görevleri olduğunu hissettiler.

Boston Strangler'ın yazar ve yönetmeni Matt Ruskin. Filmin yapımcılığını gerçek hikayeleri uyarlamada deneyim sahibi olan Ridley Scott üstleniyor.

Film, Hulu'nun kullanılamadığı yerler için Disney+'ta da yayınlanacak. Boston Strangler, 17 Mart 2023'te izleyici ile buluşacak.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. Keira Knightley'nin oyunculuğunu beğeniyorum.Bu filme de bakabilirim.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. sabırsızlıkla bekliyorum, gerçek yaşam kesitlerini de çok seviyorum açıkçası.

  YanıtlaSil
 3. Hikayeyi de yapımı da ilk defa duyuyorum, gazetecileri odağına alacak olmasına sevindim. Bakalım Dahmer gibi büyük ses getirecek mi bu dizi de, öyle olunca kaçamıyoruz dizilerden :)

  YanıtlaSil
 4. Böyle filmleri merak ediyorum ama umarım çok korkutucu değildir, öyle olunca izleyemiyorum:)

  YanıtlaSil
 5. Gazetecilerin tarafından anlatılması bence olayı daha ilginç kılıyor. Biz nerden bulup izlesek acep?

  YanıtlaSil