Cihat Yaycı: "Millennium Challenge" Komplo Teorisi Değildir

NATO ülkelerinin 2002 yılında yaptığı Millennium Challenge (Bin Yılın Meydan Okuması) isimli tatbikat ile Türkiye deprem sonrasında işgal ediliyordu.

Deprem

Tatbikatın Türkiye ve NATO ile ilgili olmadığı, ABD'nin 22 gün boyunca bu tatbikatı gerçekleştirdiği gibi bilgilere de ulaşılıyor.


2002 yılında yapılan Millennium Challenge, ABD ordusunu baskın bir savaşa hazırlamak için hedef ülke üstü kapalı olarak Türkiye gösterilerek yapılmıştı. Tatbikatta Kırmızı ve Mavi olmak üzere iki takım vardı ve tatbikat raporunda Kırmızı ülkenin bir deprem sonrası işgali, sahip olduğu adaların da Mavi'ler tarafından ele geçirilmesi yer alıyordu.

Tatbikatın senaryosunda yer alan işgal edilecek ülkede büyük bir deprem sonrası, hükümetin depremle mücadele edememesi üzerine ülkede bir kaos çıkıyordu. Uluslararası yardım çağrısına ABD yardımların kendi askerleriyle yapılmasını şart koşarak ülkeye girmeye başlıyordu. Sonrasında da planlanan savaş gerçekleştirilerek, hedef ülke kısa bir zamanda işgal ediliyordu.

Associated Press'in iddiası hedef ülkenin Türkiye olduğu yönünde olmuştur.

Tatbikat senaryolarının askeri birlikleri gerçeklere hazırlanması için yapıldığına dikkat çeken Cihat Yaycı, bu senaryoların komplo teorisi olarak algılanmaması gerektiğini söylüyor.

Lozan Antlaşması'nın yıl dönümünde (24 Temmuz) yapılan tatbikata diğer NATO üyeleri katılırken, 18 Şubat 1952'den beri NATO üyesi olan Türkiye dahil edilmemişti.

Açıkça ülkemizi hedef alan tatbikatta, iki kıtada toprağı olan ve deniz yolları üzerinde hakimiyeti bulunan bir ülke hedefteydi.

Bu senaryonun boşuna yazılmış olamayacağına dikkat çeken akademisyen ve asker Cihat Yaycı, insanlarımızı uyarmaya çalışıyor.

Cihat Yaycı, Yunanistan'ın adalar etrafında silahlı eğitim kararı aldığına ve Yunan analistlerinin Türkiye'nin bu anından faydalanmalıyız açıklamalarına da dikkat çekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden önce iş adamlarını, müteahhitleri ve onların operatörlerini, iş makinelerini deprem bölgesine çağrılması gerektiğini söyleyen Cihat Yaycı, askerlerimizin sınırlardan çekilmemesi gerektiğini savunuyor.

Terör örgütü PKK'nın neden Türkiye 2. Ordu'sunu deprem bölgesine göndermiyor açıklamasından da bahseden Cihat Yaycı, düşmanın ülkemiz için iyi bir şey istemeyeceğini Ferda Yıldırım'ın Youtube kanalında söylüyor.

Ülkemizde gözü olanların eksilmediği bu dünyada, ABD'nin tatbikat senaryosunun gerçek olup olmayacağı düşünülürken, bir yanda göçük altındaki insanların mallarını yağmalayanların haberleri diğer yanda yardım tırlarına saldırıların olduğu bilgileri insanlarımızı sarsıyor. İnsanlıktan nasibini alamamış bu hırsızların serbest kalmamasını, ülkemizin de her türlü kötü senaryoya hazırlanmasını diliyorum.
Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

6 Yorumlar

 1. Çarpıcı ben bu tatbikata ilişkin herhangi bişey okumamıştım daha önce oldukça düşündürdü de beni şu an...

  YanıtlaSil
 2. Bu senaryoyu ben duymuştum ve komplo teorisi deyip gecilemeyecek kadar iyi kurgulanmış. O yüzden uyanık olmalı hem devlet hem de millet...

  YanıtlaSil
 3. Hiç böyle bir tatbikattan haberdar olmadık, fakat ülkenin dışarıdan müdahale olmadan kendi yarasını sağaltamadığını da görmüş olduk, hep aynı yerde dönüp durduğumuz saçma sapan bir labirentte gibi hissediyorum kendimi...Hiçbir şeye gücümüzün yetmediği, bir şeyleri değiştirmeyi bile dile getirmenin suç olduğu, hak hukuk kavramlarının sözlük işgalinden öte gidemediği, coğrafyanın kader olduğu bir labirent . Onca giden cana, boşa geçen ömre, hiçliğe, her şeye... yazık....

  YanıtlaSil
 4. açıkçası ben de kesinlikle komplo teorisi olmadığını düşünenlerdenim
  oyun oynanıyor
  takip etmediyseniz Mukaddes Pekdil''in yayınlarını izlemenizi öneririm

  YanıtlaSil
 5. amaniiiin yaaa olmasın böyle şeyler.

  YanıtlaSil
 6. Milenyum 2002 tatbikatının Türkiye ile bir alakası yok. Tamamen komplo teorisi. ABD neden bir NATO ülkesini işgal etsin? Kendi ittifakını dağıtır. Sözkonusu tatbikatta deprem senaryosu diye birşey yok. Bununla ilgili Ayhan Tarakçı'nın videosunu öneririm. O tatbikat Irak'ın işgaline hazırlık.

  Herşeye inanmayalım önce mantık süzgecinden geçirelim.

  YanıtlaSil