The Mandalorian'ın 4. Sezonu Çoktan Yazıldı

The Mandalorian dizi sorumlusu, Jon Favreau, 4. sezon senaryosunun çoktan yazıldığını doğruladı.

Pedro Pascal'ın Din Djarin rolünde oynadığı Baby Yoda'lı Disney+ dizisi The Mandalorian, bir pop kültürü fenomeni haline geldi. İlk bölümü Disney+'ın 2019'daki lansman gününde gösterilen dizi, ilk live-action Star Wars dizisi oldu.

Mandalorian, Disney+ dizi

Din Djarin -Mandalore hükümdarlarının atalarından kalma kılıç Darksaber'a sahip olduğu düşünülürse- halkı arasında tam olarak hangi rolü oynaması gerektiğini anlamaya çalışırken, Fransız haber programı BFMTV'ye konuşan Jon Favreau, 4. sezonu önceden hazırlamanın Ahsoka ve Star Wars: Skeleton Crew dahil olmak üzere diğer Star Wars serileriyle sürekliliği koordine etmesine yardımcı olduğunu söyledi. The Mandalorian'ın bilim kurgu jargon ağırlıklı diyaloglarının oyuncular tarafından hazmedilmesinin bu şekilde kolaylaştığından bahsetti.

Yaklaşan diğer Star Wars Disney+ dizilerinde dikkate alınması gereken çok fazla değişken olduğu için yazma sürecinin zamana yayılmaması gerektiğini anlatan dizi sorumlusu, zaman çizelgesinin bu kısmındaki her şeyin birbirine bağlı olduğunu söyledi. Bu da Lucasfilm'in neden bu kadar ileriyi planladığını netleştirdi.

Amy Sedaris, yakın tarihli bir röportajda karakteri Peli Motto için yazılan satırları nadiren anladığını itiraf etmişti. Sedaris, Favreau ve sorumlu yapımcı Dave Filoni'nin ona bu konuda koçluk yapma çabalarının da diyalogları ezberlemeye yardımcı olmadığını anlatmıştı.

The Mandalorian kadrosunda Star Wars dizisini çekmeyi zor bulan bir başka isim de Bo-Katan Kryze rolünü canlandıran Katee Sackoff olmuştu. Setin gerçekliğinden ve LED'lerle çevrili duvarlardan yakınan oyuncu, çekimler sırasında genellikle midesinin bulandığını söylemişti.

Lucasfilm'in ilk yan ürün denemesi olan The Book of Boba Fett, genellikle bir eksiklik olarak görülüyordu; tutarlı bir anlatı akışından yoksundu ve son bölümler başkarakteri ikincil bir role indiriyordu. Azalan izleyici sayısı, Din Djarin ve Grogu'nun devam eden hikayesi için olumsuzluklar oluşturabileceğinden Lucasfilm reklamlar aracılığıyla izleyicilerini geri kazanmayı hedefledi.


Lucasfilm'e karşı dürüst olmak gerekirse ilk live-action Stars Wars TV dizisi bir öğrenme eğrisiydi. Yanlış adımlar kaçınılmazdı. Önemli olan erken hatalardan ders alıp geçişleri daha iyi uygulanmış bir şekilde yürütmeye çalışmaktı. Tabii birkaç haklı eleştiri almasına rağmen dizi oldukça beğenildi. The Mandalorian'ın başarısı, oyuncu kadrosunun ve tüm ekibin yeteneklerine büyük bir iltifat olarak görüldü.

The Mandalorian 3. sezon, 1 Mart 2023'te yayınlanıyor.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Üstüne detaylıca düşünülen bir iş olduğu belli. Yeni sezonun bu kadar yakın olduğunu bilmiyordum, çok sevindim :) Pedro Pascal'ın Last of Us dizisi de şu anda yayında, iki dizisi çakışacak demek :)

    YanıtlaSil
  2. Hiç seyretmedim ve bilmiyordum. Fragmanı izleyince merak ettim, dikkat çekiyor kesinlikle:)

    YanıtlaSil