Yalı Çapkını: Yalı'da Kaos

Star TV'nin ilk günden beri severek izlenen ve geniş kitlelere ulaşan dizisi, Yalı Çapkını, son günlerde büyük tepkilerle karşı karşıya.

Yalı Çapkını

Kadrosunda Afra Saraçoğlu, Mert Ramazan Demir, Çetin Tekindor, Emre Altuğ, Gülçin Santırcıoğlu, Gözde Kansu gibi isimleri barındıran dizi ilk bölümünden itibaren seyircinin beğenisini kazanmış ve reytinglerde güzel bir başarı elde etmişti. Ancak son bölümlerde senaryonun gidişatını beğenmeyen seyirci tepki olarak diziyi televizyondan izlememe kararı aldı.

Dizinin ana karakterlerinden Seyran'ın düştüğü durum ve diğer ana karakter Ferit'in tutarsız davranışları, bu ikili arasında aşk görmek isteyen fakat sürekli Ferit karakteri ve kız arkadaşı Pelin'in ön planda tutulması seyirciyi kızdırdı.

Yalı Çapkını Senaristine Büyük Tepki

Seyirci bunların suçlusu olarak senaristi gördü ve bütün tepkisini ona yöneltti. Pelin karakterinin mağdur gösterilmesi üzerine seyirci Twitter'da metres hashtagiyle TT oldu. Sürekli dizi setinden haber almaya çalışan seyirci, Pelin karakterinin diziden çıkması için gün sayarken Pelin ve Ferit yakınlaşmalarını izleyip çileden çıktı. Reytinglerde düşüş gözlemlendi.

Gülseren Budayıcıoğlu Fırtınası

Senaryodan memnun olmayan bir diğer isim ise dizinin hikayesinin kendisine ait olduğu Gülseren Budayıcıoğlu'ydu. Dizinin onun hikayesine uygun olmadığını savunarak seti bastı haberleri gündem oldu. Budayıcıoğlu'nun, "Bu benim hikayeme uygun değil. Böyle gidecekse final olsun." şeklinde konuştuğu ortaya çıktı. Bunun üzerine 19. bölümün son sahnesi revize edildi. Kazım ve Ferit arasında duygusal bir sahne çekilip seyircinin Ferit'e olan tepkisi azaltılmaya çalışıldı. Bu hamle üzerine biraz da olsa yumuşayan seyirci yine de kararından vazgeçmedi ve senaryonun yenilenmesi gerektiğini savundu.

Cuma akşamı ekranlara gelen 20. bölümde ise Seyran, Pelin'i saçından sürükleyip evden atıyor. Bu sahnenin de daha sonradan seyirci tepkisi üzerine eklendiği aslında Ferit'in son sahnede dedesine Seyran'dan boşanmak istediğini söyleyeceği konuşuluyordu. Buna da büyük tepki gösteren seyirci asıl boşanmak istemesi gereken karakterin Seyran olduğunu söyleyerek senaryodaki tutarsızlıklara değindi.

Fragman'da Ferit'in Seyran'a kurduğu "Keşke şu kızın yarısı kadar sevseydin beni" şeklinde ki cümlenin bölümde olmadığını gördük. Bu da seyirci tepkisi üzerine revize edilmiş sahnelerden biriydi.

Yalı Çapkını son iki bölümüyle ciddi revizeye gitse de karakterlerin bölüm bölüm değişen halleri, seyirciye güven vermekten çok uzakta. Dizinin senaryosu bu halde devam ederse var olan kitlenin kaybedileceği aşikar.

Star TV'nin en çok sevilen ve reyting getiren dizisi için acilen harekete geçmesi gerekiyor. Yoksa bu tepkilerle dizi daha ne kadar ilerleyebilir orası meçhul.

Şu an seyirci tepkisinin, yapımı ve senaristi köşeye sıkıştırdığını da görüyoruz. Ancak bu kadar geniş kitlelere ulaşmış, birbiriyle uyum sağlamış oyuncuların tutarsız bir senaryoyla harcanmaması gerektiği taraftarıyız.

Umarız Yalı Çapkını dizisi için en kısa sürede gereken yapılır ve metres sevdasından vazgeçilir diyoruz. Ekranlarda dik duruşlu, ezilmeyen kadınları görmek herkesi mutlu edecektir.
Yazan: Selin Şentürk

Zamanın ne içinde ne de dışında, geniş bir anın parçalanmaz akışında olan bir yazar. Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Medya ve İletişim mezunu. Çok okuyor, çok yorumluyor.

Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. Dickensdan Oliver Twistin hikayesinin hafta hafta gazetede tefrika edilerek olustugu icin seyircinin istegine gore hikaye degistiginden dolayı basi ve sonu arasinda tutarsızlık dengesizlikler olmasi durumu geldi aklima. Eskiden gazetelerde edebiyata müdahele eden okuyucu gibi gunumuzde de dizilere mudahele eden seyirciler var. Illa ki birseyler değişiyor ama tarih boyunca Ana unsurlar hep tekrarlaniyor demek

  YanıtlaSil
 2. Cidden son yıllarda hiç bu dizi olayına takılmıyorum. Netten sevebileceğim dizileri seçip seyrediyorum. Zaten bu yıol bizde sıkıyönetim var. Benim küçük üniversite sınavına hazırlandığı için mümkün olduğunca sessizlik hakim evde

  YanıtlaSil
 3. Instagram da sık sık gördüğüm ama hiç izlemediğim dizi. Bence aşırı gereksiz güzelleme yapılan bir dizi. Artık kadınların aşağılandığı diziler görmek istemiyorum. Erkekler kim ki biz onlar için birbirimize girelim :D. dün çok saçma bir kesit izledim aşırı aşırı iticiydi hem kadının kadına şiddetini hem de gururunu kadınlık onurunu hiçe sayılan dizileri kabul etmiyorum.

  YanıtlaSil
 4. Diziyi izliyorum, kadının aşağılandığı sahneler aşırı sinir bozucu, daha doğrusu dizi konu itibariyle de sinir bozuyor ve bunların gerçekte yaşanmış olmasını düşünmek çok daha kötü. Senaryo hakkında yazılanları ben de okudum, final yapacaklarını hiç sanmıyorum ama yine de belli olmaz

  YanıtlaSil