Adım Farah: Mistik Başlangıcıyla Dikkatleri Üzerine Çekti

FOX TV'de 1 Mart'ta yayınlanmaya başlayan Adım Farah, mistik başlangıcıyla dikkatleri üzerine çekti.

Adım Farah

Başrollerde Demet Özdemir ve Engin Akyürek'i buluşturan dram dizisinin yönetmenliğini Recai Karagöz üstlendi. 03 Medya imzalı Adım Farah'ın senaryosu Cenk Boğatur, Deniz Dargı ve Cem Görgeç tarafından yazıldı.

Adım Farah, 2017 Arjantin yapımı La Chica Que Limpia'dan 2022'de uyarlanan The Cleaning Lady dizisinden tekrar uyarlanarak ekranlarımıza geldi. Dizi, uyarlandığı dizide olduğu gibi istemeden bir suça tanıklık eden ana karakterin hayat mücadelesini anlatıyor.

Farah Erşadi (Demet Özdemir) İran'dan Fransa'ya kaçmak isteyen bir kadındır. Ancak Fransa'ya ulaşamadan hamile olduğunu öğrenir ve İstanbul'da kaçak olarak yaşamaya başlar. Aslında doktor olan Farah, temizlik işlerinde çalışarak hasta oğlu Kerimşah ile birlikte bir mücadele içindedir.

Adım Farah, Demet Özdemir

Doğuştan balon hastalığı (bağışıklık yetersizliği, PİY) olan Kerimşah'ı tedavi ettirmek isteyen Farah, 6 yaşındaki oğlunun sağlığına kavuşmasından sonra Fransa'ya gitmeyi istemektedir.

Küçük Kara Balık adlı 1. bölümün ilk dakikaları izleyenleri heyecanlandıran bir açılış yaptı. Kediyle ilgilenirken aceleyle minibüse çağrılan Farah, minibüsün polis çevirmesine takılmasına kadar izleyenlerin merakını üst seviyelerde tuttu. Şoförün minibüsün arka tarafında yolculuk eden kadınlara aradaki perdeyi aralayıp sessiz olmalarını, çevirmeye takıldıklarını söylemesi ve polise de temizlik malzemesi taşıdığını belirtmesi erken ulaşılan merakı söndürürken ne izleyeceğiz acaba diye sordurttu.

Devam eden dakikalar, babasının adıyla var olmaya çalışan Kaan karakteriyle seyirciyi buluşturduğunda dizinin başlangıçta yarattığı mistik hava tamamen kayboldu. Oktay Çubuk'un canlandırdığı Kaan Akıncı karakteri diziden beklentileri sıfırlamak üzereyken tam zamanında ortaya çıkan Engin Akyürek, Tahir karakteriyle hala bir umut var dedirtti. Farah'a da iyi davranan Tahir, Kaan'ı susturunca ülkemizde çok konuşulacağına emin olduğumuz dizinin ilk belirtileri görülmeye başlandı.

Engin Akyürek, Demet Özdemir, Adım Farah

Mafyanın içine gizli görevle gönüllü olarak sızan bir polis memuru, Kaan'ın babasının açacağı bir tür eğlence mekanının başına getirileceği için Kaan hiç hoşnut değildir. Önceden gerçekleşen tartışmaya Tahir müdahale etse de Kaan yeni sorunlar yaratmaktadır. Polis olduğunu bilmediği, babasının adamı sandığı kişiyi tehdit ederken silahın patlaması sonucu yanlışlıkla öldürür.

Başkomiser rolüyle dizide izlediğimiz Fırat Tanış, öldürülen polisin yakınıdır ve kimliği açığa çıktığı için öldürüldüğünü düşünmektedir. Dizi bu sahnelerde heyecanın eksik olmayacağını hissettirirken ilginç bir şekilde Farah'ın yaşadığı ev, öldürülen polisin yakınlarına aittir.

Farah istemeden suça tanık olmuş ve olay yerinin temizlenmesine yardım etmiştir. Doğruyu anlatmak istese de gelişen olaylar buna engel olmuştur.

Farah'ın oğlu Kerimşah'la ilgilenen Gönül, çalıştığı hastanede çocuğun tedavi edilebilmesi için uğraşmaktadır. Doktor da tüm riskleri göze alarak çocuğun tedavisi için uğraşmaktadır ama kaçak konumunda olduğu için tedavinin gereği henüz yapılamamaktadır.

Derya Pınar Ak, Oktay Çubuk, Fırat Tanış

Gönül karakterini canlandıran Derya Pınar Ak, enerjisiyle dizide fark edilmektedir.

Farah işlenen suçtan dolayı kendisinin ve oğlunun başına bir şey gelmemesi için şehirden kaçmaya karar verir. Peşine düşen adamlardan kurtulduğunu düşünürken o adamların patronu ile karşılaşır ama bunu bilmemektedir. Saldırıya uğrayan adam ölmek üzereyken Farah müdahale eder ve hayatını kurtarır. İlginçleşen olaylar diziden beklentilerin yönünü değiştirir. Farah'a ne olacağı ilk bölümün sonlarında biraz gösterilirken başı beladan kurtulmayacağı kesin gözüyle görülebilir.

Adım Farah'ın yeni bölümleri yayınlandıkça uyarlandığı diziyle olan bağlantıları daha net anlaşılabilir. Başarılı oyuncu kadrosuyla uzun soluklu, çok izlenen bir dizi olacağına şüphe yok.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. Erken yatıp erken kalkan biri olduğumdan dizilerle aram hiç iyi değil. Anladığım kadarıyla bol aksiyonlu bir dizi filmmiş. Bu tarz dizileri seven birilerine güzel bir alternatif olabilir.
  Paylaşım için teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 2. Diziyi hiç sevemedim, ilk bölümü seyrettim ama sadece 40 dakika dayanabildim, aşırı sıkıldım. Seyretmem sonrasında da. Demet Özdemir'i sevmediğimden psikolojik olarak da etkilenmiş olabilirim:)
  Emeğine sağlık:)))

  YanıtlaSil
 3. Tanıtımlarına rastladığım Adım Farah'ın konusunu merak ediyordum. Demet Özdemir'i daha önce Romantik Komedi olmayan bir dizide izlememiştim hiç. Engin Akyürek bir ara İtalya'ya gitmişti. Orada kalır diye düşünmüştüm ama geri dönmüş. (Oyuncuları karıştırmıyorsam tabi.)
  Bilgilendirme için çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. Ben diziyi seyrettim konusu ilginç geldi, özellikle Engin Akyürek ve çocuk oyuncuyu başarılı buldum...Devamında sanırım Tahir Farah'a aşık olup onu korumaya çalışacak diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 5. güzel bir dizi analizi olmuş emeğinize sağlık
  başrol oyuncuları işi taşıyabilir
  ancak mafya senaryosuna dönmesi klasik dizi senaryosu beni çok sıkıyo artık
  manifest yabancı dizi öneririm izlemediyseniz
  farklı bir senaryo adeta lost u hatırlattı bana

  YanıtlaSil