Güç Yüzükleri Romantizm Uğruna Bir Ana Karakteri Diziden Kaldırdı

The Rings of Power'ın ilk sezonunda Galadriel ve Halbrand'ın romantik enerjisi büyük bir rol oynadı. Aralarındaki romantizme yol açmak için de önemli bir LOTR karakteri dizinin ilk sezonundan çıkarıldı.

Rings of Power Galadriel, Güç Yüzükleri Galadriel, Galadriel

Peter Jackson'ın sevilen Yüzüklerin Efendisi filmlerinin aksine Prime Video'nun Güç Yüzükleri, duyurulduğu andan itibaren tartışmalı hale geldi. İlk sezonun rekorlar kırıp bitmiş olmasına rağmen cevaplanması gereken bir soru var. Galadriel'in kocası nerede?

Filmlerde Celeborn'un görünmesine rağmen Galadriel kocasının The Rings of Power'da Morgoth'a karşı bir savaşta kaybolduğunu belirtti. Celeborn'un sonraki hikayelerde kritik bir rol oynadığı göz önüne alındığında dizinin ilk sezonunun bu kararı garip bir yaratıcılık olarak algılandı. Ancak Celeborn'un kaybolması dizinin tuhaf romantizmini ilerletmek için verilen bir karardı.

Galadriel'in 1. sezon finalinde Sauron olduğu ortaya çıkan Halbrand ile ilişkisi en hafif tabirle tuhaftı. Hayran kurgusunda her şey olabilse de Sauron ve Galadriel romantizmi, Tolkien'in birçok nedenden dolayı asla kabul etmeyeceği bir şeydi. Bu yüzden muhtemelen Celeborn gitmek zorunda kaldı.

Galadriel ve Halbrand'ın ilk etkileşiminden itibaren ikisi arasında bariz bir kimya gözlendi. Yoğun göz teması ve anlık dokunuşlardan öfkeli tartışmalara ve birbirlerini kurtarmaya kadar aralarında bir şey olacak mı olmayacak mı merak edildi. 1. sezonun Halbrand'ın Galadriel'den kraliçesi olmasını istemesiyle de sona ermesi romantizm hakkında şüphe bırakmadı.

Halbrand ve Galadriel, Sauron Galadriel aşkı, Sauron, Halbrand

Halbrand'ın Galadriel'i sevip sevmediği tartışmaya açık olsa da Sauron'un uzman bir manipülatör olduğu biliniyor. Galadriel'i de güç için yanında istemiş olması kabul edilebilir. Düşmanlarını dostlarından daha yakın tut sözüne uygun olarak, Galadriel'in kendi tarafında olmasını istemesi mantıklı gelmektedir. Yoksa Halbrand, Galadriel'i sevdi mi?

Sauron'u canlandıran Charlie Vickers, Galadriel'in kraliçesi olma teklifinin bir bencillikten geldiğine inandığını söyleyerek rolü oynadı. Ne olursa olsun Galadriel teklifi reddetti ama cevabı tereddüt etmeden veremedi. Tam da bu yüzden Celeborn'un ortadan kaybolması ve ikili arasında sezilen romantizmin ortaya çıkması gerekiyordu.

Tolkien'in kaynak materyalinde Elfler sadece aşk için değil yaşam için de evlenirler. Tek eşlilik de kuraldı. Finwe'yi istisna olarak ayırırsak eşlerin ölümünden sonra Elflerin yeniden evlenmeleri de yasaktı. Dizide Celeborn ölmüş veya kaybolmuş olsa bile Galadriel'in yeni ilişkisi -üstelik Sauron'la- hoş karşılanmazdı.

Bunları akılda tutarak Galadriel ve Sauron'un özlem dolu bakışları en azından romantizm bağlamında büyük gerginlikti. Yine de Sauron, Galadriel'in içindeki karanlığı hissedince onunla gerçekten bir bağ kurmayı istemiş olabilir. Galadriel'e yaptığı yönetme teklifinin yarattığı etki gerek karakter oluşumu gerekse o anın büyüsü etrafında Celeborn etrafta olsaydı yaşanmazdı. Sauron'un hükmetmek ve kurtarmak arasındaki farkı kabul etme isteksizliği Galadriel'in teklifi reddetmesinde etkili olsa da ben evliyim, üzgünüm diyerek başından savması o anın etkisini izleyiciye yansıtamazdı. Yine de The Rings of Power'ın teklif sahnesi yapılan değişiklikler arasında izleyici etkileyen kısımların başındaydı.
Yorum Gönder

Yorum Gönder