Hellboy: The Crooked Man (Ön İnceleme)

Hellboy: The Crooked Man ile Hellboy'un yeniden ekranlara gelecek olması, izleyicilerin ve çizgi roman hayranlarının merakla beklediği konulardan bir tanesi. 2019'daki üçüncü Hellboy filminin ticari başarısızlığına rağmen sevilen çizgi roman karakterinin yeniden uyarlaması için daha iyi olacağına dair gözlenen ipuçları da merakı artırıyor.

Hellboy: The Crooked Man inceleme, Hellboy filmleri

Ünlü yazar / yönetmen Guillermo del Toro, çizgi roman karakterini beyaz perdeye taşıdığında gişedeki başarısı mütevazı olarak adlandırılmıştı. Eleştirmenlerden de pek övgü alamayan filmler, genel olarak beğenilmese de kült klasikler içinde bir yer edindiler.

Çizgi romanlar göz önüne alındığında Hellboy serisinin gotik ve ürkütücü bir korku olduğunu varsaymak güvenli olacaktır. Ancak önceki film uyarlamaları bundan çok uzak. Guillermo del Toro'nun filmleri yaratık tasarımları açısından yaratıcı bir parıltıya sahip olsa da hiçbir zaman korku filmleri değillerdi. Yine de gizem unsurları çizgi roman hayranları ve izleyiciler tarafından bir noktaya kadar beğeniyle karşılandı. Del Toro, Hellboy'u izleyicilerin korkması gereken birinden çok sempatik bir canavara dönüştürmüştü.

Ancak Hellboy: The Crooked Man'in yönetmeni Brian Taylor, yeniden başlatmanın bir halk korku filmi olacağını doğrulayınca serinin hayranları için beklentiler yükseldi. Bu yaklaşım, diğer filmlerin sahip olduğu gişe rekorları kıran süper kahraman filmi yaklaşımından büyük bir değişiklik yaratıyor ve bu ton, yeni yapımı çizgi roman filmi türünde öne çıkarabilecek bir potansiyele işaret ediyor.

Şu ana kadar bir çizgi romandan uyarlanan harika bir korku filmi olmadı. Ancak Hellboy: The Crooked Man, kaynak materyale sadık kalıp ekranlara bir korku filmi getirebilirse sadece çizgi roman hayranlarının değil tüm izleyicilerin takdirini kazanabilir ve dünya çapında sadece 55 milyon dolar kazanabilen 2019'daki Hellboy filminden çok daha yüksek rakamlar sergileyebilir. Böyle bir seriyi yeniden başlatmanın da en iyi yolu korkuyu dahil etmenin olduğu dikkatli bakıldığında görülebilir.

Yeni filmle ilgili bir diğer iç açıcı konu da kaynak materyalin belirli olması ve filmin tamamen o hikayeye bağlı kalacak olması denilebilir. Film, Hellboy'un The Crooked Man çizgi romanından uyarlanıyor ve karakterin yaratıcısı Mike Mignola, senaryonun yazımında aktif olarak görev alıyor. Bir çizgi roman uyarlamasının, karakteri yaratandan aldığı destekle harika işler ortaya çıkardığı Sin City ve Sandman uyarlamalarında olduğu gibi kolayca görülebiliyor. Mike Mignola, önceki filmlere kıyasla en iyi Hellboy filminin geldiğini düşündüğünü de söylemekten çekinmiyor.

Daha önce belirtildiği üzere Hellboy: The Crooked Man korku filmleriyle dolu bir Hellboy serisinin başlangıcı da olabilir. 2019 filmini telafi edebilir. Mike Mignola'nın aktif olarak senaristlik yapması, çizgi romanlara çok daha sadık bir uyarlamayı ekrana getirebilir. Film, R dereceli olmasından sonuna kadar faydalanabilir ve bolca kan ile korkuyu birleştirebilir. İlk kez bir Hellboy filmi belirli bir hikayeye dayanacağı için dağınık anlatıdan kendini kurtarabilir ve izleyicilerin görmek istediği karakteri sunabilir.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

1 Yorumlar