John Wick 4’ün Kanlı Sonu Bazı Kapıları Kapatıp Bazılarını Açıyor

John Wick 4, Keanu Reeves’in suikastçısı için kötü ve yürek burkan bir sona sahip; ancak bu, John Wick 4'ün, Wick’in son mermi dolu macerası olduğu anlamına gelmiyor.

John Wick 4, John Wick 5, Keanu Reeves, John Wick inceleme

Chapter 4'te Keanu Reeves hayatının kavgasını veriyor. Bundan önceki üç film, aktörü oldukça uğraştırmıştı; ama bu son filmde Masa’nın Wick’i öldürmek için doğrudan bir suikastçı göndermesiyle bu kavga çok daha tehlikeli bir hal aldı. Masa, John’a önceden yardım eden Kontinental Otelleri'ni devreden çıkarmaya ve John Wick üzerinde tam bir açık kontrat yürütmeye karar veriyor.

Film oldukça acımasız ve kanlı bitiyor; ancak filmin son sahnelerine göre istenirse beşinci bir film de çekilebilir.

John, Belarus klanına geri dönmenin bir yolunu bulduktan sonra Marquis ile hesaplaşmayı deniyor. Klan sayesinde bir düello oluyor; ama eski usulde, eski kurallarla… Böylelikle John, Paris’teki kiliseye gün batımından önce dönmek zorunda kalıyor.

Kurallar böyle işliyor işlemesine ama Marquis’in adamlarının sayısı fazla ve hepsi John Wick’in peşine düşüyor. Donnie Yen’in Caine’i John’un yardımına geliyor; çünkü eğer John’u öldüren Caine olursa, Masa’nın kızı Mia ve kendi üzerindeki süregelen üstünlüğü sona eriyor. 

Sonuçta John kiliseye ulaşıyor ama Caine’in mermisi John’u kötü bir yerden yaralıyor. Hatta Marquis gelip John’un işini bitirmek üzereyken Winston (Ian McShane tarafından oynanıyor) gelip John’un son bir vuruş hakkı olduğunu ve son bir mermisi olduğunu söylüyor. John hemen Marquis’i vuruyor ve sonunda özgürlüğünü kazanıyor. Masa, Winston’ın imparatorluğunu yeniden kurması konusunda anlaşıyor ve Caine gidip kızını aramaya başlıyor. Ancak tüm bu güzel haberlere rağmen John merdivenlerde kendinden geçiyor ve karısını düşünerek son anlarını yaşıyormuş gibi görünüyor. 

Sonda Winston ve Laurence Fishburn’ün Bowery King’i John’un mezarına gidiyor ama bu öldüğü anlamına gelmiyor. Birbirleriyle John’un cennette mi cehennemde mi olacağı ile ilgili şakalaşıyorlar. Tabii suikastçıyı isterse geri getirebilecek olan Stahelski ve kendisi şimdilik John Wick’i dinlendirdiklerini ifade ediyor. Elbette eleştiriler ve bilet satışları bir film daha çekilmesiyle ilgili son kararın verilmesinde rol oynuyor; ancak John tabutunda gösterilmediği için dönüş şansını elinde tutuyor. 

Mezar, John’un dinlenmesi için sembolik bir öğe olabilir; çünkü John biliyor ki eğer Masa isterse konsül toplanır ve onu tekrar göreve çağırabilirler. Aynısı Caine’e olduğu için John bunu düşünerek ölümünü tezgahlamış olabilir. Sonuçta John’un tek isteği Helen’in anısıyla baş başa kalarak yaşlılığını huzur içinde geçirmektir. Eğer Stahelski ve Reeves seriyi bitirmek isterse de King, John’un köpeğine bakmakta ve Winston da yeniden eski hataları yapmamak için New York’ta eski kuralların işleyeceğinin işaretlerini vermektedir. Böylelikle John’un şiddet yüklü mirası o öldükten sonra da yaşayacaktır.
Yazan: Sevgin Dilek

Öncelikle bir sinefil ve bir yazar adayı. Kısa hikayeler yazar. Hemingway kırmızı çizgisidir.

Yorum Gönder

1 Yorumlar