Orijinal Lights Out - Kısa Korku Filmi

David F. Sandberg, uzun metrajlı filmi Shazam! Tanrıların Öfkesi ile adından bahsettirse de onun ilk filmi Lights Out, yönetmenin kariyerinde her zaman özel bir yere sahip olacak.

Lights Out, kısa film, korku

Bir süre kısa filmler yönettikten sonra ilk uzun metrajlı korku filmi yönetmen için büyük bir hamleydi. Ancak bu 2016'daki film ilk Lights Out değildi. İlk Lights Out, Sandberg'in 2013'te yönettiği aynı adlı kısa filmdi. 2 dakika 24 saniye uzunluğundaki film nihai uzun metrajlı uyarlamasından bile daha korkunç olma özelliğindeydi.

Her iki film de genel konsepti kendi benzersiz yollarıyla ilginç şekillerde keşfederken ilk gelen kısa film, uzun metrajlı Lights Out'tan fazla gerilimi, gizemi ve korkuyu 3 dakikadan az bir zamanda barındırıyordu.

Orijinal Lights Out kısa filmi, Lotta Losten'ı yatağına giderken takip ediyor. Kadın ışıkları kapatınca da karanlıkta tekrar tekrar bir görüntü beliriyor. David F. Sandberg ve eşi Lotta Losten, filmi evlerinde 0 liralık bir bütçeyle çekmeyi başarıyor. Sandberg, basit ışıklandırma ve kurgu teknikleriyle becerisini sergilerken viral olacak kısa film, Sandberg'in film endüstrisi tarafından keşfedilmesine de zemin hazırlıyor.


Kısa filmden sonra 2016'da 81 dakikalık uzun metrajlı Lights Out çekildi. Korku filmi, doğaüstü bir varlıkla yüzleşmek zorunda kalan iki kardeşin hikayesini anlattı. Kardeşlerden Rebecca'yı Teresa Palmer, Martin'i de Gabriel Bateman canlandırdı. Film, etkili bir korku deneyimi olarak anıldı.

Yine de kısa filmden uzun metraja giden yolda bocaladığı yerler fark ediliyor. İyi bir açılış sahnesine sahip olduğunu, doğaüstü varlığın ne olduğunu ve nereden geldiğini bilmememiz söyletse de yarıya gelindiğinde filmin neredeyse hiç gizemi kalmıyor.

Ancak orijinal 2013 kısa filmi yalın ve acımasız bir korku deneyimi olma ayrıcalığına sahip. Kötü adamın arka planını açıklayan belgelerden geçen uzun diyalog sahneleri yok. Burada korkulan ya da kötü adam, doğaüstü bir varlık sadece ve ilk gördüğünüzde etkili olması harika. Gölgelerde gizlense de ışığın altında durması, sadece durması yeterince etkili bir deneyim. Kısa filmde daha minimal olan ses de uzun metrajlı halinden iyi. Uzun metrajlı halini sessiz yapmak belki daha etkili olabilirdi ama yapımcıları ikna etmek kolay olmazdı sanırım.

Zachary Levi, David F Sandberg, Shazam Tanrıların Öfkesi

David F. Sandberg'in 2013'teki kısa filmi Lights Out, kariyerindeki büyük sıçramaların yolunu açtı. Annabelle: Kötülüğün Doğuşu, Shazam! Tanrıların Öfkesi gibi filmleriyle anılsa da yönetmenin adı geçince akla gelmesi gereken o kısa film unutulmamalıdır.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Kısa filmi izledim. Bence evde tek başına yaşayanlar izlemesin. Bu kısa filmi çok başarılı bulduğumu da belirtmeliyim.
    Paylaşım için teşekkür ediyorum.

    YanıtlaSil