Yeni Yüzüklerin Efendisi Filmlerinde Neden Tom Bombadil İsteniyor?

Warner Bros. yeni Yüzüklerin Efendisi filmlerini çekmek için Embracer Group AB ve New Line ile anlaşma imzaladığını duyurduğundan beri hayranların merak ettiği konulardan biri filmlerde hangi karakterlerin yer alacağı oluyor.

Tom Bombadil, Yüzüklerin Efendisi

The Rings of Power'ın ilk sezonundan sonra WB'nin yeni LOTR filmleri Tolkien'in irfanına ne kadar bağlı kalacak tahmin etmek pek mümkün olmasa da Peter Jackson'ın filmlerini yeniden anlatmayacağı düşünülüyor. Warner Bros. yeni filmler için eski filmlerde yer almayan çok sayıda hikayeye sahipken üçlemenin anlattığı hikayeyi tekrar sunmayacağı tahmin ediliyor. Hayranların bir kısmı Galadriel, Gandalf veya Aragorn gibi klasik karakterlerin arka plan hikayelerini görmek istiyor. Ancak yeni filmler, Orta Dünya'nın en gizemli karakterini keşfetme şansı da sunuyor.

Hala düşük bir olasılık olarak değerlendirilse de efsanevi Tom Bombadil'in filmlere dahil edilmesi gerektiğine inanan çok sayıda Orta Dünya hayranı bulunmakta. Peki neden Tom Bombadil? Onu bu kadar özel yapan ne?

Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi uyarlaması pek çok şeyi iyi yaptı. Senaryo, setler ve oyuncular Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'nin özünü yakalayabildi. Ancak birkaç şey de dışarıda bırakıldı.

Glorfindel'in yerini Arwen aldı. Tom Bombadil ve eleştirmenlerin en önemli bölümlerden saydıkları Subaşı Muharebesi -Shire'da Hobbitler ve Saruman'ın emrindekiler arasındaki savaş- üçlemeye dahil edilmedi.

Jackson'ın Tom Bombadil'i dışarıda bırakmasının ana sebebi, filmin hızına ve uzunluğuna zarar verecek olmasıydı. Kitaplarda önemli bir gizemi barındıran karakter, hayranların karşısına beyaz perdede çıkamadı. Yine de yeni filmler, Bombadil'e karakteri ve Orta Dünya'daki statüsü hakkında bitmeyen tartışmaları netleştirmeye yardımcı olabilecek antoloji tarzı bir yapım kazandırabilir.

Tom Bombadil'in ne olduğunu kimse bilmiyor. Tolkien bile karakteri tartışmaya açık bir şekilde bıraktı. Morgoth'un gelişinden önce Orta Dünya'daki en yaşlı varlık olduğu söylendi ve Elrond tarafından doğrulandı. Onunla ilgili belki de en dikkate değer olay, Tek Yüzük'e nasıl davrandığıydı. Frodo, Bombadil'in yüzüğü incelemesine izin verdiğinde yüzük ona etki etmedi. Yüzüğü taktı ama kaybolmadı. Daha sonra Gandalf, yüzüğün Bombadil'i etkilemeyeceğini belirtti ama bilgi edinilemedi.

Tüm bunları bilen hayranlar, Tom Bombadil'in durumu hakkında sayısız teori öne sürdüler. En popüler teorilerden biri onun bir Valar olduğunu söylerken diğeri onun dünyanın ruhu olduğunu iddia etti. Zamanın somutlaşmış hali olduğunu savunanlar da oldu.

Tom Bombadil'in belirsiz doğası onun hakkında bir film yapmayı zor kılsa da bu değmeyeceği anlamına gelmiyor. Yüzüklerin Efendisi hayranları da karakterin keşfedilmeye değer olduğunu biliyor ve yeni Yüzüklerin Efendisi filmlerinde görmeyi istiyorlar.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Karakterlerin arka planları ve yeni karakterleri keşfetmek gerçekten güzel olur

    YanıtlaSil