Mandalorian İncelemesi: Dizi, Darksaber’ın Temel Kuralını Çiğnedi mi?

Mandalorian’ın 3. sezonunda, Mandalorian ve Din Djarin’in hikayesinin anlatım unsurlarından bazıları, Darksaber’ın Mandalorian kültüründeki yeri gölgede bırakılmışa benziyor.

Mandalorian, Darksaber, Karakılıç, Star Wars dizi, dizi incelemeleri

Mandalorian’ın 2. sezonunun son sahnelerinde, Din Djarin (Pedro Pascal), Moff Gideon (Giancarlo Esposito) ile girdiği mücadelede kılıcı Gideon’dan almayı başarmıştı. Herkes 3. sezonda Din’e kılıcın nasıl kullanılacağının öğretileceği ve omuzları üzerindeki bu büyük sorumluluğun Din Djarin’den bekledikleriyle uzlaşmanın yolunu bulacağını düşünmüştü.

Mandalorian ilminde bilindiği üzere, mücadelede Darksaber’ı kazanan kişi Mandalore’un haklı hükümdarı olur ve tüm halkı yönetir. Şu ana kadar 3. sezonda Darksaber küçük bir role sahip oldu ve tarihi önemi gözden kaçtı.

Büyük Arınma’dan sonra hayatta kalan Mandalorianların çoğunun galaksiye dağılmış olduğu da düşünüldüğünde, inanacak ve takip edecek birinin olması hepsini bir araya getirebilir. Bo-Katan Kryze (Katee Sackhoff) daha önce denemiş ancak başarılı olamamıştı; ancak Din Djarin yeni bir fırsat, tüm Mandalorianlar ve dünyaları için yeni bir gelecek umudu gibi görünüyordu. Mandalore’un, 3. sezonda önemli bir yerinin olmasına rağmen, özellikle 5. bölümden sonra Din Djarin’in kendisi bile hikayenin merkezinde olmadığı gibi Darksaber’ın esamesi okunmuyor.

Din Djarin, Darksaber’ı kullanıyor olabilir ama Mandalorian’ın lideri değil

Din Djarin, Darksaber’ı kazanmış olabilir; ancak bu onu Mandalore’un lideri yapmamıştır. The Mandalorian 2. sezon sonu ve The Book of Boba Fett’ten sonra Din’de Darksaber’ın olmasıyla kimse ilgilenmedi. Din’in yeni kaderi daha kapsamlı biçimde hiç incelenmedi ve hala daha bölümlerde bununla ilgili bir ipucu bulamıyoruz.

3. sezonun 2. bölümünde Din kılıcı kullanırken Bo-Katan’ın aksine sorun yaşadı. Bo-Katan, kılıcı sanki doğduğundan beri kullanırmış gibiydi; ancak Din’de böyle bir ustalık göremedik.

Bunun ötesi de var, Darksaber’ın tüm Mandalorianlar nezdinde ne olması gerektiği ortadayken, Gözcü Çocukları hala Bo-Katan’ı liderleri olarak görüyor, Din Djarin’i değil. Din Djarin bu durumda sadece loncaya ait ve yanında efsanevi bir kılıç taşıyan bir Mandalorian oluyor.

Bo-Katan, Darksaber olmadan Mandalorianların lideri haline geliyor

İlginçtir ki; 3. sezon, Din Djarin ve Darksaber ile olan yolculuğuna odaklanmak yerine ilgisini Bo-Katan Kryze’ye çevirmiş ve nasıl Mandalore’un lideri olma yolunda olduğunun hikayesini anlatıyor.

Bu, karakterin Star Wars: The Clone Wars ve Star Wars Rebels serilerinin ardından karaktere yakışır bir son olurdu; ancak ayrıca Din Djarin’in kendi şovunda ikinci plana düşmesinin de yolunu açar.

Sonunda Din ve Bo-Katan’ın yan yana Mandalore’u yönetme şansları olsa da Bo-Katan’ın Mitozor’u görmesi ve hayatta kalması bir kehanetin gerçekleşmesi demek. Darksaber tarihsel öneme sahip olsa da bir mitle karşılaşmanın yanında biraz hafif kalıyor. Son tahlilde, Din Djarin, Darksaber’ı olması gerektiği gibi kontrol edemezse, kendi dizisindeki akıbetinin ne olacağı bir muamma.
Yazan: Sevgin Dilek

Öncelikle bir sinefil ve bir yazar adayı. Kısa hikayeler yazar. Hemingway kırmızı çizgisidir.

Yorum Gönder

2 Yorumlar