Oscar Ödül Töreni'nde Mavi Kurdelelerin Anlamı

2023 Oscar Ödülleri Töreni'nde mavi kurdeleler dikkat çekti.

2023 Oscar, mavi kurdeleler, Cate Blanchett

İnsanların kırmızı -bu yıl şampanya rengi- halıda giydikleri her zaman önemli bir konuşma noktası oldu. 95. Akademi Ödülleri'nde ise birkaç yıldızın kıyafetlerine iliştirdikleri kurdeleler merak konusuydu.

Siyasi ve toplumsal açıklamalara yabancı olmayan Oscarlarda takılan mavi kurdeleler derin bir anlam ve amaç taşıyordu.

#WithRefugees ile süslenen mavi kurdeleler, Birleşmiş Milletler Genel Meclisi tarafından kurulan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu'nu desteklemek için ödül töreninde yıldızların kıyafetlerinde yer aldı. Kurdelelerin amacı; dünyanın dört bir yanında yerinden edilmiş, savaş ve zulüm nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalmış insanlara şefkat göstermek ve onlarla dayanışma halinde kalmayı hatırlatmaktı.

Oscar 2023'te mavi kurdelelerin anlamı, Guillermo del Toro

Kurdeleler, 2022'de en az 100 milyon kişinin yerinden edildiğini bildiren ve devam eden mülteci krizinin kurbanları ve hayatta kalanlarıyla dayanışma içinde olmayı hatırlatmak için seçildi.

Cate Blanchett, Bill Nighy ve Guillermo del Toro gibi isimler tarafından takılan mavi kurdeleler, Denver'daki mültecileri destekleyen ABD'li Knotty Tie Co. şirketi tarafından yapıldı.

Cate Blanchett "Lübnan, Ürdün, Bangladeş veya memleketim Avustralya'da ne zaman mültecilerle karşılaşsam beni etkileyen onların ötekiliği değil paylaştığımız birçok ortak nokta oldu" dedi.

Blanchett'in isteği üzerine mavi kurdele taktığını belirten Bill Nighy "120 milyon insan yerinden ediliyor ve çocuklar büyük sıkıntılar içinde, bunun siyaset olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Oscar'daki mavi kurdeleler, 2023 Oscar, Bill Nighy

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanan Ke Huy Quan yaptığı konuşmada yolculuğum bir teknede başladı dedi ve ailesinin Vietnam'dan kaçma girişiminden bahsetti. Gözyaşlarını tutamayan oyuncu, 1979'da ABD'ye göç etmeden önce Hong Kong mülteci kampında yaşıyordu.

Kırmızı halıda kurdelelerin takılması, herkesin -kim, nerede, ne zaman olursa olsun- güvenlik hakkına sahip olduğunu belirten görsel bir mesajdı.

2023 Oscar Ödül Töreni'ne özel olmayan mavi kurdeleler, BAFTA 2023'te de yıldızlar tarafından kullanıldı.
Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

4 Yorumlar

 1. Çok ilginç gerçekten, sanırım ilk defa böyle bir ödül töreninde böylesi bir farkındalık eylemi gerçekleştiriliyor, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. Böyle önemli bir sorunun böyle ses getiren bir etkinlikte dile getirilmesinin önemi büyük gerçekten. Umarım istenen farkındalık da oluşur...

  YanıtlaSil
 3. Haberlerde hiç denk gelmemiştim bu kurdele olayına. Sayende bilgimiz oldu.

  YanıtlaSil
 4. çok sessiz bir eylem olmuş fakat tabii önemli...

  YanıtlaSil