Quentin Tarantino'nun Son Filmi Açıklandı

Quentin Tarantino, onuncu ve son filmi The Movie Critic'i yönetmeye hazırlanıyor.

Quentin Tarantino, Quentin Tarantino son filmi

Akademi Ödüllü film yapımcısının son uzun metrajlı filminin yapımına bu yıl sonbaharda başlanması bekleniyor.

Tarantino'nun yazdığı senaryonun başlığının The Movie Critic olduğu bildiriliyor. Filmin 1970'lerin sonlarında Los Angeles'ta bir kadın başrol etrafında geçeceği biliniyor.

Film için henüz bir stüdyo bulunmadı ama bu hafta gibi erken bir tarihte potansiyel alıcılarla görüşüleceği bildirildi. Hikayenin ayrıntıları şimdilik gizli tutulsa da 2001'de vefat eden ve hem kurgucular hem de film yapımcılarıyla çatışmasıyla tanınan, etkili film eleştirmeni, Pauline Kael hakkında olabileceği düşünülüyor.

Tarantino'nun Kael'e büyük saygı duyduğu biliniyor ve 1970'lerde geçen filmin adı da Kael'e işaret ediyor.

Pauline Kael Kimdir?

Amerikalı film eleştirmeni Pauline Kael, 1967'den emekli olduğu 1991 yılına kadar The New Yorker dergisi için sinema eleştirileri yazdı.

Pauline Kael, Pauline Kael kitapları

1968'de Bonnie and Clyde filmi için yazdığı eleştirinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra derginin film eleştirmeni oldu. The New Yorker'dayken yüzlerce sinema sütununun yanı sıra çok sayıda kısa film eleştirisi de yazdı.

"Kiss Kiss Bang Bang", "I Lost It at the Movies", "5001 Nights at the Movies" ve "Deeper Into Movies" (ABD Ulusal Kitap Ödülü'nün sahibi - 1974) dahil 13 kitap yazdı.

Döneminin en nüfuzlu eleştirmenlerinden biriydi. İnsanların beğenisine aldırmaz, lafını esirgemezdi. Bazı lafları ezbere bilinir, insanlar o hafta ne yazdığını merakla takip ederdi. Bir keresinde "Sound of Music" filmine "Paranın Sesi" adını takmıştı.

Hayranı olduğu kadar düşmanı da çoktu. Auteur teorisinin (Auteur kuramı; iyi ve kötü filmlerin olmadığını iyi ve kötü yönetmenlerin olduğunu, yönetmenin ressam ekibin de boya olduğunu söyler) eksik olduğunu düşündüğü için meslektaşı Andrew Sarris ve Renata Adler tarafından sertçe eleştirildi.

Pauline Kael kimdir, Pauline Kael

Yirminci yüzyılın en ünlü film eleştirmenlerinden Pauline Kael, sertliği ve esprili diliyle sinema bilgisini göstererek yazdığı eleştirileri ile sinema zevkinde bir devrimin habercisi oldu.

Quentin Tarantino Filmleri

Tarantino ilk uzun metrajlı film yapımcılığını kendi yazıp yönettiği Rezervuar Köpekleri (1992) ile yaptı.

1994'te Ucuz Roman ve 1997'de Jackie Brown'ı yazıp yönetti.

2003'te Kill Bill: Volume 1 ve 2004'te Kill Bill: Volume 2 filmlerinin yönetmenliğini yaptı. (İki filmi tek film olarak sayan Quentin Tarantino, 60 yaşında onuncu filmiyle emekliye ayrılacak)

2007 yılında Ölüm Geçirmez, 2009'da Soysuzlar Çetesi, 2012'de Zincirsiz ve 2015 yılında The Hateful Eight (Nefret Dolu) filmlerini yazıp yönetti.

2019'da Once Upon a Time in Hollywood (Bir Zamanlar... Hollywood'da) filminden sonra 2020'de yaklaşan onuncu filminin, yönetmen olarak son filmi olmasını planladığını duyurdu.

Quentin Tarantino'nun onuncu ve son filmi, muhtemelen Pauline Kael odaklı, The Movie Critic olacak.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

Yorum Gönder