The Rings of Power 2. Sezonda Yapay Gizemden Uzaklaşmalı

Amazon'un The Rings of Power 2. sezonu, gizemli kutu kinayelerini geride bırakmalı ve dizinin iyiliği için Tolkien'in destansı dünyasına daha fazla odaklanmalıdır.

Güç Yüzükleri'nin 1. sezonu, İkinci Çağ olaylarını detaylandırdığı için ilgi çekiciydi. Ancak ikinci sezonun ilkinin başarısıyla eşleşmesi gerekiyorsa gizemli kutu kinayelerinin bir kenara bırakılması gerekiyor: Dizinin ilk sezonda odaklandığı karakterlerin yaptıkları, Yüzüklerin Efendisi olaylarının geçtiği zamanda yapılanların bir yankısı olacak. Özellikle de tek yüzüğü dövecek olan Sauron'un yaptıkları...

The Rings of Power'ın 1. sezonundaki anlatı odağının önemli bir kısmı, sonunda Halbrand olduğu kanıtlanan Sauron'un gizemli kimliğine odaklandı. Hikayenin İkinci Çağ'da geçmesi ve yüzüklerin yapımına odaklanması, Sauron'un her zaman önemli bir figür olacağı anlamına geliyordu. Genişleyen oyuncu kadrosu arasında kimin kılık değiştirmiş Karanlık Lord olduğu sona kadar açıklanmadığı için bu gizem ilk sezonun diğer bazı daha büyüleyici ve iyi yazılmış yönlerini gölgede bıraktı.

Rings of Power 2. sezon

Sauron'un kimliğinin gizemi, Durin ve Elrond'a odaklanan hikaye de dahil olmak üzere 1. sezondaki diğer tüm hikayeleri gölgede bırakmayı başardı. Hikaye, Halbrand ve Galadriel arasında ortaya çıkan bağı ve potansiyel romantizmi keşfetmeye başladığında Halbrand hakkında edinilen her bilgi, diziden beklentileri olan izleyiciyi yapay olarak oluşturulmuş gizemin daha karanlık köşelerine itti.

Güç Yüzükleri'nin 1. sezonu hem Yabancı'nın hem de Halbrand'ın kimliğinin, sezonun gerçek sürprizleri olacakmış gibi görünmesini sağladı. Bu gizemli hava, savaşçı Galadriel'i de geride bırakarak dizide kimlerin ortaya çıkacağı konusunda spekülasyonlara ortam hazırladı. Istari büyücülerinden olduğunu anladığımız Yabancı'nın Sauron olabileceğine ilişkin zayıf tahminleri dizi son bölümde çürütürken, Yabancı'nın kimliği de Gandalf ile örtüştü.

Galadriel, Rings of Power, Morfydd Clark

Halbrand'ın kötü potansiyeline dair sürekli hatırlatmalar içeren ilk sezon, kimliğini resmi olarak açıklamadan önce çeşitli ipuçlarını bölümlere yerleştirmişti. Halbrand'ın öfkesi, Sauron'u Ork arkadaşlarına yaptığı muameleden dolayı öldürdüğünü iddia eden Adar'a karşı hissediliyordu.

Bu gizemleri çözmek için anlatıya bu kadar çok zaman ayırmak ve izleyicileri de bunu yapmaya teşvik etmek nihai getiriyi hiç de tatmin edici hale getirmedi.

Adar, Rings of Power

2. sezonun kendi başına bir dizi olabilmesi için Yüzüklerin Efendisi'nden gelen gizemlere ihtiyaç duymadığı anlaşılabilir. Tolkien'in çalışmaları, izleyicinin ilgisini çekmek için yapay gizemler yaratmak zorunda kalmadan kendi başına zengin hikayelerle doludur. Orta Dünya'daki İkinci Çağ, izleyicilerden defalarca kendi başlarına çözmelerinin istendiği bir tür muammaya çok fazla eğilmeye gerek kalmadan yeterince içsel dram ve gerilim sağlayan çeşitli olaylarla doludur.

Numenor'un düşüşünden Cüceler ve Elfler arasındaki sürtüşmeye henüz tam keşfedilmemiş ama odaklanılması gereken olayların yanı sıra tek yüzüğün ve diğerlerinin hikayelerine ikinci sezonun daha detaylı değinebileceği kısımlar da İkinci Çağ'da yer alıyor. Doğuya doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkan Istari üyesi Yabancı'nın da ikinci sezonda detaylandırılması gerekiyor.

The Lord of the Rings: The Rings of Power 2. sezon, gizem mecazını bir kenara atıp, Tolkien'in daha görkemli dramatik anları içeren eserinin unsurlarına odaklanırsa dizinin harika bir dizi olma potansiyeli devam ediyor.
Yazan: Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

Yorum Gönder

3 Yorumlar

 1. Merhabalar Ahmet Bey.
  Kurguhane'yi bu kadar güzel bir şekilde güncelliğini sağlamak çok zordur. Ben benim fakirhanede paylaşacak doğru dürüst bir şey bulamazken, maşAllah sizin sayfanız değirmen taşı gibi dönüyor ve buğdayları da öğütüyor.
  Nazar değmesin, Allah kem gözlerden esirgesin ve kolay gelsin.
  Değirmenden mektup var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dilekleriniz ve destekleriniz için çok teşekkür ederiz :)

   Sil
 2. Diziyi izlemedim henüz, bu gidişle de biraz zor izleyeceğim gibi ama çok da merak ediyorum:))) Senin bu yazılarını seviyorum, emeğine sağlık:)))

  YanıtlaSil