Rüyanda Görürsün: Absürt mü? Risk mi Alınmış?

Rüyanda Görürsün, Türk filmleri arasında absürt mü? Risk alınmış enteresan bir film mi?

Murat Boz, Burcu Özberk, Rüyanda Görürsün

Yönetmenliğini Cemal Alpan'ın üstlendiği, Amazon Prime'da yayınlanan film için öncelikle beni en çok etkileyen seçilmiş şarkılardan bahsederek başlamak istiyorum.

Konusu ve kadrosu ile daha çok gençlere hitap eden filmdeki şarkıları dinlemiş olma ihtimaliniz yüksek. Şu sıralar çoğu kişinin defalarca dinleyip ezberinde olan şarkılar seçilmiş. Sertab Erener, Sezen Aksu, Dolu Kadehi Ters Tut, KÖFN ve Mo Ava izleyiciyi sıradanlıktan uzaklaştırarak filme sürükleyicilik katmış.

Türk dizilerinde ve filmlerinde klasikleşmiş zengin oğlan ile fakir kızın aşkı, Rüyanda Görürsün filminde de karşımıza geliyor. Bu aşina konu, izlemeye başlarken sonunu tahmin edebileceğimiz gibi görünse de ilerleyen dakikalar izleyiciyi şaşırtarak ilginçleşmeye başlıyor.

Komedi, dram ve romantik türlerindeki filmde zengin oğlan Engin'i Murat Boz canlandırıyor. Fakir, sıradan ve cana yakın kız rolünde ise Pelin karakteriyle Burcu Özberk yer alıyor.

Evlilik konusunda aynı düşüncede olan Pelin ve Engin, tamamen farklı dünyaların insanları olsalar da birbirlerini ilk görüşlerinden sonraki sabah evli oldukları bir hayata kavuşuyorlar.

Buraya kadar gelişen olaylar, izleyiciyi hala yanıltmayan bir başlangıç gibi hissettirse de her sabah kendilerini farklı hallerde ve ilerleyen zamanlarda görmeleri filmi ilginçleştiriyor. Geceleri ne yaptıklarını hatırlamamaları da filme çekicilik katan unsurlar arasında yerini alıyor. Adında da olduğu gibi rüyada buluşan bu ikili rüyalarında aşık oluyor.

Benim gibi romantizm sevenler filmin ilerleyen dakikalarında hafif gülümsemeyle devam edeceklerdir. Ta ki rüyadan uyanana dek. Rüyalarının etkisinden çıkamayan bu ikili, zıt kutupların birbirini çekmesi gibi birbirlerine çekildikleri rüyalarında aşık oldular. Her ne kadar sürrealist gibi olsa da aslında sadece geçiştirilmiş bir film izlenimi bırakıyor.

Ön yargılar her şeyde olduğu gibi filmlerde de söz sahibi oluyor. Tahmin edilebilir, klasik bir başlangıca sahip olması farklılık isteyen izleyiciyi filmden uzaklaştırabiliyor. Yine de senaryo bu bilindik konuya eklemeler yapabilmeyi başarmış. İzleyici şaşırtmayı bilen sahneler de filmde göze çarpıyor.

Rüyanda Görürsün'ün başrolleri ülkemizde tanınan isimler ama yardımcı oyuncular için aynı şey pek geçerli değil. Çok çabuk, tekdüze ve pürüzsüz gerçekleşen olaylar seyir keyfini düşürüyor. Canı sıkılanların veya daha çok gençlerin seveceği türden bir film ortaya çıkarılmış. Amazon, filmin yaş kategorisini 16+ Genç Yetişkinler olarak belitmiş. Rüyadan uyandıklarında aşık olmayı sürdüren çifti merak edenler, filmi izleyebilirler.
Yazan: Esra Pamuk

İletişim Fakültesi öğrencisi. Güzelliklere inanan ve Dünya'nın güzelleşmesini umut eden biri.

Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. Anlatım ve bilgi için teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık olsun.

  YanıtlaSil
 2. Merak ettiğim bir filmdi, tanıtımınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Filmi merak ediyorum, Burcu Özberk'i severim:) Henüz seyretmedim, fragmanı ilk gördüğümde erkek başrol oyuncusu için keşke başka biri oynasaydı diye düşünmedim değil:) Seyredince daha net karar veririm:) Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 4. Rüyanda Görürsün filminde rüyanın bittikten sonraki durumları nasıl gerçek hayata bağladıklarını merak ediyorum. Filmden öyle büyük bir beklentim gerçi. Şaşırtma kısımlarını da öğrenmek istedim şimdi :) Yorum için çok teşekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Kadro güzelmiş,henüz izlemedim,aklımda bulunsun

  YanıtlaSil