Son Cüret: Milli Mücadele Kahramanlarına Saygı Duruşu

Yılmaz Özdil, 2020'nin Ekim ayında çıkan Son Cüret adlı kitabıyla Milli Mücadele'de efsaneleşen isimlerin daha önce hiç duymadığımız yönlerini önümüze seriyor.

Son Cüret, Yılmaz Özdil, kitap incelemesi, Son Cüret inceleme

İzmir'in işgaliyle başlayan kitap, İzmir'in kurtuluşuyla sona eriyor. Yazar, bu iki zaman arasında geçen olayları ve kişileri her ayrıntısına kadar tarihi araştırmalarıyla beraber okura sunuyor. Kitabın ilk bölümlerinde, yıllardır savaşlardan yorgun düşmüş Türk halkının kurtuluş mücadelesine ikna edilmesi anlatılıyor.

Kitabın ilk bölümlerinde dikkat çeken bir diğer konu, işgal kuvvetlerinin Anadolu'da işgal ettikleri her yerde yaptıkları zulüm ve işkencelerdir. İşgal kuvvetlerinin yaptıkları, katliamlar, kitapta cesurca anlatılmaktadır.

Kitapta anlatılan diğer önemli bir konu da saray hükümeti ve yandaşlarının yaptıkları haince hareketlerdir. Anadolu'da başlatılan Milli Mücadeleye yönelik yaptıkları davranışlar ve halkı kandırmaya yönelik bildirileri kitapta en çok anlatılan konulardan biridir.

Kitabı okurken dikkat çeken bir başka husus ise Milli Mücadele'de yaptıkları işlerle kahraman olmuş ama zamanla unutulmuş kişilerin çoğuna yer verilmesidir. Yılmaz Özdil'in kitapta en çok yakındığı konulardan biri olmakla kalmamış, aynı kahramanlıkları yabancı ülkelerden birinin yapmasıyla hakkında filmler yapılacağı ve kitaplar yazılacağı da belirtilmiş.

Yazarın yanlış bilinen bilgileri düzeltmesi kitabı okuyanlar için faydalı olmuş. Özellikle kitabı armağan ettiği Hasan Tahsin'in Milli Mücadele'de ilk kurşunu atan kişi olduğunun üzerinde durulmuş.

Yıllardır Türk halkına dini yönden Sütçü İmam'ın imam olduğu söylenerek, Milli Mücadele'de ilk kurşunu sıktığının anlatılmasının yanlış bilgi olduğu kitapta belirtilmiş. Sütçü İmam'ın mesleğinin imam olmadığı, isminin İmam olduğu bilgisi de kitaba dahil edilmiş.

Kitabın ortalarına gelindiğinde Milli Mücadele'nin tam anlamıyla başladığını ve halkımızın yaptığı fedakarlıkları görüyoruz. İşgal kuvvetlerinin ülkeye sızdırdığı ajanları öğreniyoruz. Vatan kurtarılmaya çalışılırken saray hükümeti ve yandaşlarının yaptıkları hainliklere tekrar şahit oluyoruz.

Okumaya devam ettikçe durumun lehimize doğru olduğunu görmeye başlıyoruz. Yavaş yavaş güçlenen Türk ordusu karşısında işgal kuvvetleri dayanamaz hale geliyorlar. Fransızlar, yapılan antlaşmalar sonucunda işgal ettikleri yerlerden çekiliyorlar. Son kalan düşmanımız Yunan kuvvetleri ise teker teker işgal ettikleri yerlerden çekilmek zorunda kalıyorlar. Geri çekilme süreçlerinde daha önce yaptıkları zulümleri artırıyorlar. Yılmaz Özdil'in kitabın son kısımlarında üzerinde durduğu en önemli konunun bu olduğunu anlayabiliriz. Yazar köy köy, kasaba kasaba ve şehir şehir yapılan zulümleri en ince ayrıntılarıyla okura aktarıyor.

Son Cüret, büyük bir Atatürk hayranı olan Yılmaz Özdil'in kaleminden vatanımızın nasıl kurtulduğunu öğrenmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitap. Özdil, Milli Mücadele'de aktif bir rol alan Mustafa Kemal Atatürk'ü de kitabında anlatmıştır.
Yazan: Burak Taşkıran

Okumayı, yazmayı ve izlemeyi severim. Sanatla ilgilenmeyi severim.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Yılmaz Özdil'in Kadın kitabını okuyup çok sevmiştim:) Bu kitabını henüz almadım, merak ediyorum:) Emeğinize sağlık:)

    YanıtlaSil