You'nun 4. Sezon 6. Bölümündeki Erotomani Hastalığı

You'nun 4. sezon 6. bölümü, gizemli fotoğrafçı Dawn'ın erotomani hastalığını ortaya çıkardı.

You 4. sezon erotomani hastalığı, erotomania

Phoebe bir süredir takip edildiğini hissetmektedir ve bunu Joe'ya anlatır. Joe, 4. sezonun katilinin kim olduğunu bildiği için o anı çok dikkate almaz. Phoebe hislerinde haklıdır ama takip edilme hissi belediye başkanı adayından kaynaklanmamaktadır.

You'nun önceki bölümlerinde gördüğümüz fotoğrafçı kadın, Phoebe'den çok Joe ile ilgileniyor gibiydi. 6. bölümde Joe'yu takip etmesi sahte profesörün kimliğini ortaya çıkaracağı hissi uyandırsa da beklenen olmadı. Ancak fotoğrafçıyla ilgili gelişmeler beklentilerin üzerine çıktı.

Dizinin asıl katilini ilk bakışta tanıdığı düşünülen Dawn, Joe'yu takibinden sonra kılık değiştirerek, personel gibi Joe'nun 4. sezon takıntısı Kate'in oteldeki sanat etkinliğine sızdı. Phoebe'ye -herkesin dikkati dağıldığı bir anda- tehlikede olduğunu ve polisin onunla konuşmak istediğini söyledi. Onu otelin bir odasına güvenlik bahanesiyle götürüp kapıyı kilitledi.

Dawn'ın düzensiz davranışlarından polisin gelmeyeceğini anlayan Phoebe gibi izleyici de şaşırdı. Fotoğrafçı katil değildi. Phoebe bilmese de 4. sezonun ilk kısmını izleyenler katili biliyordu.

Phoebe'yi korumak için bunu yaptığını söyleyen kadın, hayalindeki arkadaşlığın detaylarını verdikçe erotomanik olduğu ortaya çıktı. Phoebe'nin bir tweet aracılığıyla ona mesaj ilettiğinden geçmişte kollarına yaptıkları aynı dövmeye kadar zihinsel bozukluğunu açık eden davranışlar sergiledi. Phoebe'yi korkutup izleyiciyi şaşırtsa da Dawn'ın niyeti zarar vermek değildi. Onu korumak istemesi hastalığından kaynaklanıyordu.

Joe, yokluğu fark edilen Phoebe'yi zeki öğrencisinin yardımıyla buldu ve odanın kilidinin açılması için sakince rol yaptı. Phoebe'nin etkili sözleri Dawn'a kilidi açtırdı. Joe'yu içeri almazsa ve katil Joe'ya zarar verirse arkadaşının onu affetmeyeceğini anlayan fotoğrafçı, kapıyı tekrar kilitleyerek hala Joe'nun önceki sezonlarda kim olduğunu ortaya çıkarabilecekmiş gibi kısa bir an tekrarlattıysa da bu gerçekleşmedi.

You 4. sezon 6. bölümdeki hastalık, erotomani

Dawn'ın hastalığı Phoebe tarafından erotomani olarak dile getirildi ve kadın talihsizce 4. sezonun ilk kısmındaki cinayetlerin de sorumlusu tutuldu.

Erotomani Sendromu

Erotomani, sanrılı (hezeyanlı) bozukluklar grubunda yer alan psikiyatrik bir rahatsızlıktır.

Psikolojide sanrı, tersinin doğru olmasına rağmen değiştirilemeyen yanlış inançlar için kullanılır.

Erotomanik kişi, genellikle kendisinden daha yüksek bir konumdaki (ulaşılması zor konumdaki) birinin kendisiyle aşk veya bir ilişki yaşadığı düşüncesinde olup buna inanır.

Hastanın kendisine aşık olduğunu sandığı taraf genellikle evli veya konumu gereği ulaşılmazdır ve kendini açık edemez. Karşı tarafın aşkının kanıtları, sendrom nedeniyle hastanın doğrularıdır. Sözde kanıtların içeriğini göz göze gelmekten medya organlarıyla gönderildiğine inanılan imalara kadar çeşitli unsurlar oluşturur. Kendisine aşık olduğunu sandığı insanla temas halinde olduğuna inanır. Ancak bu ya tamamen uzaktan ve tesadüfi ya da hiç olmamıştır.

Hasta genellikle karşı tarafla temas arayışındadır. Takip edebildiği gibi sahte tesadüfler düzenlemeye de çalışır.

Erotomani bir kişinin dünya görüşünü ve gerçeklik algısını tamamen çarpıtabilir. Tedavisi olan bir hastalıktır. Psikoterapi ile birlikte hastaya uygun ilaçlar belirlenerek kontrol altında tutulabilir. Hastalığın iyileşmesinde kişiye özel tedaviler uygulanır. Hastada erotomaniden başka zihinsel bozukluklar da varsa tedavinin yönü değişebilir.
Ahmet Ozan

Fantezi edebiyatı hayranı. Çizgi roman, fanzin ve hayran hikayeleri okuru. Forum RPG'leri özlüyor.

2 Yorumlar

  1. İlk defa duyuyorum erotomani hastalığını. Bilgi için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Dizi vesilesiyle öğrendim, daha önce hiç duymamıştım ben bu rahatsızlığı. Sanırım bizim bildiğimiz obsesyonun da ötesinde olan vakalar için kullanılıyor. Sahiden korkutucu.

    YanıtlaSil