Televizyonu Televizyon Yapan Yüzünü Hiç Görmediğimiz Karakterler

Yüzlerini hiç görmememize rağmen Charlie’nin Melekleri’ndeki Charlie ve The Big Bang Theory’deki Mrs. Wolowitz yine de ikonik karakterlerdir.

Genelde TV karakterlerini görüntüleri tanımlar; mesela fiziksel özellikleri, moda anlayışları veya onlara özgü bir ifade şekli… Ancak sadece birkaç tane karakter var ki; görünen değil görünmeyen özellikleriyle var olmuştur. Bugünkü televizyonu televizyon yapan ve yüzünü görmediğimiz karakterlerin birçoğu seslendirilmiş kötüler ve anlatıcılardır.

BoJack Horseman hiçbir zaman yas, akıl sağlığı ve bağımlılık gibi karanlık temalardan kaçınmamıştır. Mr. Peanutbutter’ın yüzü görünmeyen arkadaşı Erica için de aynı şeyi söylemek mümkündür. Erica hiç duyulmamış ve görülmemiş bir karakterdir; ancak karakterine yapılan göndermelerden yaşadığı zorluklar anlaşılabilir. Erica’nın yüzü olmayan bu varlığı, Mr. Peanutbutter’ın daha yumuşak ve ılımlı yanını ortaya çıkarır.

Charlie’nin Melekleri’nin tüm adaptasyonları ve yeniden çekimleri düşünüldüğünde bir konu hiç değişmeden kalmıştır; Charlie’nin görünmeyen yüzü. Meleklerin liderinin çok fazla düşmanı olduğu bir gerçektir. Belki bundandır Charlie’yi hiç görmeyiz. Karakteri izleyiciler sadece sesinden tanır ama bazen, özellikle Melekler’in en çok ihtiyacı olduğunda fiziksel olarak belirdiği olmuştur. Tabii ki her zaman kılık değiştirerek belirmiştir.

Arrested Development’ın kaotik ve komik aile draması ortasında diziyi dizi yapan bir karakter vardır ki onu herkes hatırlar: Anlatıcı Ron Howard. Dizide genelde alaycı yorumlarıyla göze çarpan ve özellikle karakterlerin geçmişlerini bize anlatan bir yardımcı öğe olarak kullanılan bu anlatıcı 7’den 70’e herkesi güldürmeyi başaran bir aktör olarak hafızalarda yer etmiştir. Howard, televizyonun en konuşulmaya değer yüzü olmayan karakteridir.

Hiçbir zaman gösterilmemesine rağmen Debbie Wolowitz, The Big Bang Theory’nin en unutulmaz ve en komik karakterlerindendir. Mrs. Wolowitz’i bilen bilir: Süreli oğlunu rahatsız eden ve bunu da yaparken oldukça sesli bir şekilde yapan karakter kısa zamanda dizinin enleri arasına girer. Debbie’nin büyük kişiliği ve dinleyenleri kahkahadan kırıp geçiren şakaları onu televizyonun unutulmaz, yüzünü görmediğimiz karakterlerinden biri yapar.

Müfettiş Gadget, yüzünü görmediğimiz karakterler, hikaye anlatıcıları

Tabii yüzünü görmediğimiz ama sesini duyduğumuz karakter deyince hemen akla Inspector Gadget’tan Doctor Claw gelir. M.A.D’in arkasındaki beyin Doctor Claw’dur ve Inspector Gadget’ın bilinen en büyük düşmanıdır. Her zaman varlığını hissetsek de onu asla görmeyiz. Sadece kedisi, kedisini sevdiği yapay kolu ve sesi ile var olan karakter, Charlie ve Wolowitz ile tanınırlık konusunda yarışır.
 
Sizin yüzünü görmediğimiz bu karakterler arasından favoriniz kim peki?
Yazan: Sevgin Dilek

Öncelikle bir sinefil ve bir yazar adayı. Kısa hikayeler yazar. Hemingway kırmızı çizgisidir.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Tarihte de bazı kralların yüzüne peçe taktığını biliyoruz, sümer gibi antik şehirlerde tanrıkral bir tabutun içine konarak sehirde gezdirilirdi cunku siradan insan onu gormemeliydi, islam hakimiyeti olan emirlikler ya da osmanlıya dönersek ya da belki batıda dahi kral ve kralicenin perdedar ve Hacip kullanmalari onların otoritelerini perçinleyen bir unsurdu. Görünmezlik güç ve otorite ile ilişkili sembolik bir kullanımdır. Siz de filmlerden görünmeyen karakterleri çok güzel yakalmışsınız. Başka bir teorimiz yoksa bu anlamda bu filmlerde görünmeyen bu karakterlere yeni bir gözle bakmak lazım.

    YanıtlaSil