Nobel Ödüllü Yazar Annie Ernaux, 13 Nisan'da İstanbul'a Geliyor

2022 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Annie Ernaux, 13 Nisan'da İstanbul'daki sevenleriyle buluşacak.

Annie Ernaux, İstanbul Film Festivali

42. İstanbul Film Festivali kapsamında Türkiye'ye gelecek olan Annie Ernaux, oğlu David Ernaux-Briot'la birlikte Super 8 Yılları filmine eşlik edecek.

1982'den beri İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu sene 7-18 Nisan 2023 tarihleri arasında kapılarını açıyor. Gösterime girecek filmlerin yönetmenleri arasında Metin Erksan, Mesut Tufan, Sezer Ağgez, Önder Esmer, Derviş Zaim, Filiz Kuka gibi isimlerin de yer aldığı film festivaline dünyanın dört bir yanından birçok yönetmen katılacak.

Nobelli yazar Annie Ernaux'un yazıp anlattığı, David Ernaux-Briot'un yönetmenliğini yaptığı Super 8 Yılları filmi de 42. İstanbul Film Festivali'nde gösterime giriyor. 13 Nisan'da Fransız Kültür Merkezi'nde gösterime girecek filmin ardından söyleşisi yapılacak.

Annie Ernaux, kişisel hafızanın ve deneyimlerin oto-kurmaca tekniğiyle okuruna aktardığı yirmiye yakın eserin sahibidir. Eserlerini okuduğumuzda Ernaux'un kişisel deneyimlerinin, aslında evrensel sorunlar olduğunu fark ediyor ve kendi deneyimlerimizle bütünleştiğini görüyoruz.

Kadın özgürlüğü, hastalık, evlilik, kürtaj, çocukluk, yaşlılık gibi konuları dert edinen yazarı, Türkçeye çevrilen Seneler, Boş Dolaplar, Babamın Yeri, Kürtaj ve Yalın Tutku kitaplarıyla tanıyoruz. Y
azarın, Nisan ayında yayımlanan Oyun ve Bir Kadın isimli kitapları da okurlarıyla buluştu.

Fransa'nın en önemli isimlerinden biri olan ünlü yazar, yönetmenle yapılacak söyleşiden sonra saat 18.00'de sevenleriyle buluşup yeni kitabını imzalayacak. Kayıt zorunludur.
Yazan: Esengül Ersoy

Editör, Yazar, Okur... Mutlu sonları klişe bulan, melankoliyi edebiyattan ayıramayan kitap elçisi!

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Yazarın adını duydum ama kitaplarını henüz okumadım, yazınızdan sonra merak ettim:) Emeğinize sağlık:)

    YanıtlaSil