Romantik İlişkilerden Daha Kuvvetli Bağlara Sahip 10 Disney Arkadaşlığı

Disney, her zaman çetin ve sevilen karakterleriyle bilinmiştir. Bunun yanı sıra çizdiği ebedi arkadaşlık portreleriyle de ünlüdür. Disney arkadaşlıkları, bu mecrada en sıkı bağlara sahip olanlardır. Çoğu izleyici, bu arkadaşlık bağlarının Disney'in romantik ilişkilerindeki bağlardan daha kuvvetli olduğunu iddia etmiştir.

Disney animasyon filmleri, 2023 animasyon filmleri, animasyon

Yine de bu arkadaşlıklar, herkesin ders çıkarabileceği sadakatin ve fedakârlığın dinamik örnekleridir.  Disney mecrasında ikonik ikililer olmasına rağmen dokunaklı arkadaşlıklar daha çok öne çıkmıştır. Nasıl başladığına bakılmadan arkadaşlığın gücünün, birçok engelin üstesinden gelebileceğini kanıtlamıştır.

Mowgli ve Baloo (Orman Çocuğu)

Kurtlar tarafından büyütülen bir insan olan Mowgli'nin Orman Çocuğu'ndaki yerlilere dostça davranma konusunda eşsiz bir yeteneği vardır. Bu arkadaşlarından biri, Baloo adlı sevimli bir ayıdır. Mowgli'nin yeni gardiyanı Bagheera'nın fikirlerinin aksine başarılı bir hayatın, yolun sonuna kadar keyif alarak yaşamaktan geçtiğine inanır. Mowgli, bu fikirden kolayca etkilenir ve bu durum ikisi arasındaki bağı güçlendirir.

Mowgli ve Baloo, Orman Çocuğu, 2023 animasyon filmleri

Mowgli ve Baloo, sonsuza kadar beraber kalamayacaklarını bilmelerine rağmen birlikte geçirdikleri mutlu zamanları unutmaz. Hayat, Mowgli için daha karmaşık olabilir ama ne zaman ihtiyacı olsa  Baloo'nun sözleri, Mowgli'nin aklında olacaktır: "Apaçık olan ihtiyaçları ara."

Robin Hood ve Küçük John (Robin Hood)

Robin Hood ve Küçük John'un zamansız kurulan bir arkadaşlık ilişkisi vardır. Bu iki hırsız, komplo ve kurnazlıklarını birlikte kurar. Bunları yaparken çok iyi vakit geçirirler. Robin'in ya da Küçük John'un birbiri için yapmayacağı şey yoktur ki bu da onların arkadaşlıklarını, Robin Hood filmindeki en güçlülerden bir tanesi kılar.

Disney animasyon, 2023 animasyon, animasyon filmleri 2023

Sabıkalı olmalarına rağmen bu iki arkadaş, birbirlerine hayatları pahasına güvenir. Şamatalarıyla en muzırlar arasında yer alsalar da ikisinin arasındaki sadakat eşsizdir. Robin Hood nereye gitse Küçük John onu takip eder ve bu, her zaman için böyle olacaktır.

Kuzco ve Pacha (Şaşkın İmparator)

İmparator Kuzco ve Pacha, Şaşkın İmparator'da pek de ideal olmayan şartlar altında tanışırlar. Kuzco, Pacha'nın adasına bir tatil yeri inşa etmek ister ve çiftçilerin ne diyeceğini önemsemez. Yine de Kuzco'nun başı belaya girince Pacha, onu kurtarmak için bir adım atar.

Animasyon 2023, animasyon film, Şaşkın İmparator

Bu düşmanlıktan dostluğa dönüşen masal, yürek parçalayıcı ve karmaşıktır. Pacha'nın nezaketi Kuzco'nun kalbine dokunur ki bu da Kuzco'nun kendini ona açıp Pacha'ya karşılığında nezaket göstermesini sağlar. Kuzco Ilama'ya geri dönebilir ama bu deneyimden kazandığı arkadaşlık, onun hayatını daha iyiye doğru değiştirir.

Aladdin ve Cin (Aladdin)

Aladdin, kötü niyetli bir karakter yüzünden bir çöl mağarasında mahsur kalır. Tökezleyip içinde güçlü bir Cin barındıran sihirli bir lambanın üzerine düşer. Aladdin başta şüpheye düşse de Cin kendini Aladdin'e sevdirir ve bu ikili hızla arkadaş olur. Cin, aslında Aladdin'in hizmetlisi konumundadır. İkisi de tabiatı gereği ilişkilerinin bundan çok daha derin olduğunu biliyordur. Aladdin ve Cin çok iyi bir ikilidir. Aladdin, Cin'in dünyayı görmesini sağlarken Cin de Aladdin'in bunu deneyimlemesinde yardımcı olur.

Aladdin, animasyon film

Aladdin'le araları açılsa bile hemen barışırlar ve Aladdin, Cin'i özgür bırakacağına dair verdiği sözleri tutar. Aladdin ve Cin, ikisinin de birbirlerinin hayallerini gerçekleştirmek için çabaladığı gerçek bir dostluk kurarlar.

Meilin, Miriam, Priya ve Abby (Kırmızı)

Kırmızı, kız arkadaşların gücünü anlatan zekice bir filmdir. Özünde erkek müzik gruplarına takıntılı yakın arkadaşların hikâyesi vardır: Meilin, Miriam, Priya ve Abby. Bu dört kız; aşk, adalet ve hormonların durdurulamaz gücü hâline gelir.

Turning Red, 2023 animasyon filmleri, animasyon film önerileri

Dört kız arasındaki arkadaşlık, filmde Mei'nin özel destek sistemi olarak vurgulanmıştır. Özellikle de Mei, annesine güvenemeyeceğini hissettiğinde daha çok ön plana çıkmıştır. Mei onlara arka çıkamadığında kızlar bir süre yollarını ayırır. Yine de hiçbiri, böyle anlamsız bir tartışmanın birbirlerine ve 4*Town'a olan sevgilerinin arasına girmesine izin vermez.

Marlin ve Dory (Kayıp Balık Nemo)

Marlin ve Dory, ilk başta arkadaş değillerdir. Marlin başlangıçta Dory'nin baş belası olduğunu düşünür ve Kayıp Balık Nemo'da Marlin oğlunu ararken Dory'den kaçınmaya çalışır. Neyse ki Dory etrafta takılmaya devam eder ve fanlar bu yeni tomurcuklanmış, Dory'nin kendine güvendiği, Marlin'in de başkalarına güvenmeyi öğrendiği ilişkiyle ödüllendirilir.

Kayıp Balık Nemo, animasyon film önerileri, Nemo

Marlin ve Dory, birbirlerine zıt olabilir ama onların bu farklılıkları aslında birbirini tamamlamaktadır. Özellikle çıktıkları bu yolculukta daha etkindir. Birinin zayıflığında diğeri adım atar ve inisiyatifi alır. Bu balık arkadaşlığı, insanlar yüzmeye devam ederse arkadaşlığın herhangi bir fırtınayı göğüsleyebileceğini bize kanıtlar.

Tod ve Copper (Tilki ve Avcı Köpeği)

Tod ve Copper, Disney arkadaşlıklarının mükemmel örneklerinden biridir. Onların türleri aslında düşman olsa da Tod ve Cooper birbirlerine çekilir. Birlikte Tilki ve Avcı Köpeği'nde çok eğlenirler.

Animasyon önerileri, animasyon film, Disney animasyon önerileri, Disney animasyon film

Maalesef ki onların arkadaşlıkları, Tod ormana döndüğünde ve Copper da av köpeği olduğunda devam edemez. Bu yüzden bu iyi arkadaşlar, birbirlerine veda ederek her zaman kalplerinde arkadaşlıklarının bir parçasını taşıyacaklarını kanıtlarlar.

Lilo ve Stitch (Lilo ve Stitch)

Lilo, bir akşam arkadaş bulmak için dua ettiğinde kimse, onun arkadaşının başka bir gezegenden geleceğini tahmin etmiyordu. Stitch olarak bilinen Deney 626, İntergalaktik federasyondan kaçmaya çalışırken Dünya'ya çarptığında Lilo'yla arkadaş olur. İkisi de tuhaf ördekler olarak kimsenin yıkamayacağı hızlı ve sağlam bir dostluk geliştirir. Stitch'in sabıkalı geçmişine rağmen Lilo, onu olduğu gibi kabul eder ve karşılıksız sever.

Disney animasyon filmleri 2023

Lilo'nun merhameti, Stitch'e o kadar çok ilham verir ki filmin sonunda Stitch, Lilo'yla birlikte Dünya'da kalmayı tercih eder. Onların, birbirlerini bulmak için galaksileri aşan iki kırgın varlığın yürek burkan hikâyesi, Disney mecrasındaki en kalp ısıtan hikâyelerden biridir.

Timon ve Pumba (Aslan Kral)

Timon ve Pumba, Aslan Kral'daki ikonik ikilidir. İkisi de mizahi karakter olmasına rağmen arkadaşlık ilişkilerinde dokunaklı anıları da vardır. Mirket ve yabani domuzun çok fazla farklılıkları vardır ama bu eşsizliklerini, tembel bir hayat geçirmek için kullanırlar.

Animasyon film önerileri

Ek olarak Timon ve Pumba, birbirlerinin cesur hissetmesine yardım eder. Biri diğeriyle değilse duvarları yıkılır ve onların zayıf yanları açığa çıkar. Ancak bu ikili birlikteyse onları durduracak bir güç yoktur.

Buzz ve Woody (Oyuncak Hikâyesi)

Oyuncak Hikayesi'nden Buzz Lightyear ve Woody, Disney mecrasındaki en ikonik arkadaşlık ilişkisine sahiptir. İlişkilerine, Andy'nin dikkatini çekmek için savaşan feci düşmanlar olarak başlarlar. Bu iki oyuncak, zamanla birbirini anlamaya başlar ve birbirlerinin arkasını kollarlar. Özellikle Woody'yi, Buzz'la olan arkadaşlığı olgunlaştırır. Zorlukları daha kolay kabul eder ve işler istediği şekilde gitmediğinde başkalarına güvenmeyi öğrenir.

Oyuncak Hikayesi, Disney animasyon, Animasyon film

Buzz ve Woody'nin arkadaşlığı o kadar çok kuvvetlidir ki bazı fanlar, bu ikili Oyuncak Hikayesi 4'te ayrıldığında çok sinirlendiler. Bu sona rağmen Buzz ve Woody, her zaman birbirlerinin arkadaşı olarak kalacaklarını biliyorlardır.
Yazan: Aylin Arifoğulları

"Iki dünyada yaşıyorum. Biri kitapların dünyası. Diğeri de daha az ilginç karakterlerle dolu."

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. arkadaşlığın önemini anımsatan tatlı filmler...

  YanıtlaSil
 2. Çizgi filmler hakkında verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Animasyon filmlerini aşırı seviyorum, hepsi de çok güzel:))) Benim favorim en sevdiğim Oyuncak Hikayesi Buzz ve Woody:))) Arkadaşlıkları çok güzel:)))

  YanıtlaSil
 4. Benim favorim de Buzz'la Woody :)

  YanıtlaSil