Kitaplığınızda Bulunması Gereken En İyi 9 Melankolik Kitap

Her insanın içinde karanlık, bulutlu, üzgün ve yaralı bir ruh olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Yine de bazı insanlar, dünyanın sırtlarına bindirdiği bu yüke katlanamaz ve çözümü farklı yerlerde arar. Çoğunlukla da bu arayışları başarılı olur, çözümü bulurlar. Bazıları da arayışta olduğu hâlde çözüm bulamaz, ruhlarının içinde çırpınırken melankoliye yaklaşır. Sanat dallarının beslendiği melankoli, edebiyat alanında da kendini göstermektedir.

Edebiyat alanında ünlenmiş, insan hayatı ve psikolojisini en iyi yansıtan 9 melankolik kitabı sizin için derledik. Şüphesiz ki bu kitapları okurken kendinizden parçalar bulacak ve melankoli üzerinde düşünme fırsatı yakalayacaksınız.

melankolik kitaplar, karamsar kitaplar, hüzünlü kitaplar

Sırça Fanus - Sylvia Plath

Yazıları ve ölümüyle Amerikan edebiyatına damga vuran Sylvia Plath'ın Sırça Fanus adlı kitabı, melankolinin en ünlü örneklerinden biridir. Yazarın ölümünden bir ay önce başka bir isimle yayımlanan bu kitap, başyapıt düzeyinde bir eserdir.

Üniversite öğrencisi Esther Greenwood'un, New York'ta hayallerine ulaşmak için verdiği mücadelenin öyküsünü anlatan roman, aynı zamanda insanın büyük şehirde çevresine nasıl yabancılaştığını da gözler önüne sermektedir. Masumluğunu kaybeden karakterin, sorunlarının artık başa çıkamayacağı bir boyuta ulaşmasını, dolayısıyla kimlik arayışına ve ölüme karşı istekli bir hâle gelmesini konu alır.

Yazarın kendi hayatından kareler içeren bu kitap, artık modern bir klasik hâline gelmiştir. Ayrıca bizce her kitapseverin kitaplığında bulunması gereken bir eserdir.

Bir Çöküşün Öyküsü - Stefan Zweig

Stefan Zweig'ın yükseliş senelerindeyken yazdığı Bir Çöküşün Öyküsü, kurgu eserlerinden biridir. İnsanın bir anda değişen hayat şartlarına adapte olma çabası ve çektiği zorlukları gösteren bir öyküdür.

Hayatının keyfini çağrıldığı davetlerden ve saray entrikaları sayesinde çıkartan Madame de Prie, Fransız asıllı, güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakmış aristokrat bir kadındır. Bu keyfine düşkün kadının, dönemin kralı 15. Louis tarafından Courbepine'deki çiftliğe sürülmesiyle içine düştüğü ruhsal bunalımı anlatılmaktadır. Zweig; kadının rahat hayatının sona doğru ilerleyişini, yalnız kalmanın verdiği kederi, hiçlik hissinin sebep olduğu depresif ruh hâlini duru anlatımı ve muazzam ruh tahlilleriyle aktarıyor. Bu çöküş esnasında kendini yalanlara inandıran Madame de Prie, geri döneceği günü ummaya devam ederken bu hayalin gerçek olduğunu anlamayı inatla reddeder.

Bu kitap, başkalarının seçimlerine dayalı olan bir hayatın insanı ne kadar mutsuz  ve rahatsız edeceğini de göstermektedir.

Genç Werther'in Acıları - Johann Wolfgang Von Goethe

Klasisizm ve Romantizm akımlarının etkisiyle Goethe'nin yirmi beş yaşındayken, içinde bulunduğu acınası ve zor ilişkiden esinlenerek yazdığı Genç Werther'in Acıları, günümüzün umutsuz âşıklarına hitap eden bir eserdir.

Werther, içine düştüğü ruhsal bunalımdan kurtulmak için şehirden uzaklaşır ve yaşamaya başladığı yeni çevrede Lotte isimli genç bir kıza tutulur. Bu genç kız, bölgenin soylu ailelerinden birinin kızı olduğu için Werther'in aşkını saklaması gerekir. Lotte'nin nişanlı olması sebebiyle aralarındaki çekime ve güçlü bağa rağmen birlikte olmaları imkânsızdır. Zaten içinde bulunduğu psikolojik durumu yeterince ağır olan Werther, aşkına ulaşamayacağı fikrini hatırladıkça daha da dibe batar. Kendini çıkamayacağı bir kuyunun içinde bulur.

Bir mektuplar silsilesi şeklinde yazılmış bu kitap, dönemine damga vurmuş eserlerden biridir. Öyle ki bıraktığı etki sebebiyle okuyanlarının intihara teşebbüs ettiği bu kitap, başta Danimarka olmak üzere birçok ülkede yasaklanmıştır.

melankolik kitaplar, karamsar kitapların listesi

İntihar Dükkânı - Jean Teule

Önceki kitaplara göre daha yeni bir eser olan İntihar Dükkâ, ele aldığı konuyu alaycı bir dille insanlara sunan düşündürücü bir öyküdür.

Zorluklarla dolu yaşamlarına nokta koymak isteyen insanların, son alışverişlerini yaptıkları İntihar Dükkânı'nda biri ihtiyacı olan her şeyi bulabilir: zehirler, halatlar, tıraş bıçakları, silahlar ve birçok farklı malzeme...

Diyaloglar hâlinde ilerleyen bu kitapta bir çok hissi birlikte yaşayabilirsiniz. Yer yer bazı göndermelere sahip olan kitabın içinde sürprizlerle karşılaşacağınızı bilmenizde fayda var. Bizce bu modern kitap, herkesin okuması gereken, hayatın insanlara neler yaptığını, neye sürüklediğini gösteren bir eserdir.

İnsanlığımı Yitirirken - Osamu Dazai

Osamu Dazai, Uzak Doğu yazarlarının ünlendiği bu dönemde en çok bilinen yazarlardan biridir. Hayatı ve çarpıcı ölümüyle oldukça ilgi çekmiştir. Ölümünden önce bitirdiği son kitap olan İnsanlığımı Yitirirken, yazarın başyapıtı varsayılır ve Japonya'nın en çok satan ikinci kitabıdır.

Bu kitap, bize saygın bir ailenin en küçük çocuğu olan Yozo'nun yaşadığı yabancılaşmadan dolayı, almak istediği zevkte hayat bulma çabasını gösteriyor. Gündelik yaşamın küçük ama acı verici detaylarının, bir insanın hayatını nasıl etkileyebileceğine şahit oluyoruz.

Dazai, kitabında yabancılaşmanın sonuçlarını, alkolizm, madde bağımlılığı ve ölüme karşı duyulan sempatiyi duru bir dille okuyucuya aktarılıyor. Yazarın hayatından da izler barındıran, bu otobiyografik özellikler taşıyan romandaki bunalım öyküsü oldukça iyi aktarılmış. Adım adım insanlık duygularını kaybetme ve yaşayan bir insandan sadece var olan bir et parçasına dönüşme hikâyesi, bu kitapta kusursuzca işlenmiş.

Kasiyer - Sayaka Murata

Yazarlığın yanı sıra kasiyerlik de yapan Sayaka Murata'nın yazdığı Kasiyer, anormal bir insanın rol yaparak toplum içinde bir yer edinmeye çalışmasını anlatıyor.

Normal olmayı başaramayan Keiko Furukura, on sekiz yıldır aynı markette kasiyerlik yapan kadın bir karakterdir. Bir türlü diğerleri gibi olamayan Furukura, toplumun ondan istediklerini yapmayarak kendisine yöneltilen soruları türlü yalanlar söyleyerek cevaplar.

Üniversiteyi bitir, iş bul, evlen, çocuk yap...

Normal insanların hayatlarının parçası olan bu süreci yaşamayan Furukura'nın hayatından kareleri inceleyen bu kitap, aslında bir insanın topluma nasıl yabancılaştığını da gözler önüne seriyor.

Alışverişlerinizden sonra kasiyerin size gülümseyerek sorduğu o soruyu düşünün. Toplumun üstünüze yüklediği aile kurma, iş bulma, iyi bir eş bulup evlenmek, çocuk yapmak gibi görevlerden sonra bir kasiyer olarak şunu soruyorsunuz aslında: "Başka bir isteğiniz var mı?"

karamsar kitaplar, melankolik okuma listesi

Veronika Ölmek İstiyor - Paulo Coelho

Paulo Coelho, kitapları dünya çapında yüz milyon satmış, dünyanın her yerinde çeşitli kitlelere hitap eden usta bir yazardır. Veronika Ölmek İstiyor, diğer kitabı 'Simyacı' kadar iyi bilinmese de tıpkı onun gibi mutlaka okunması gereken bir kitaptır.

Görünüşte sorunsuz bir hayata sahip olan Veronika'nın aslında içinde bulunduğu mutsuzluk hâlinin ele alındığı bu kitap, hayatın monotonluğundan bıkan kadının intihara karar vermesiyle başlar. Yazar, bize ölüm ve yaşam arasındaki çizginin inceliğini ve aslında yaşamakla ölmek arasında bir karar vermemiz gerektiğini anlatır.

Önceki kitaplarda ve eserlerde olduğu gibi Coelho da bu kitabı yazarken kendi deneyimlerinden etkilenmiştir. Gençken ailesi tarafından üç kez akıl hastanesine gönderilip elektroşok ve sakinleştiricilerle tedavi edilmeye çalışılmıştır. Simyacı'yı okumuş olan her okur, bize göre Coelho'yu ve yazısını daha iyi tanımak için bu kitabı da okumalıdır.

Yaşamak - Yu Hua

Yu Hua'nın Yaşamak isimli kitabı, köy köy dolaşıp halk şarkıları derleyen bir adamın, uğradığı bir köyde tanıştığı yaşlı adamın hayatını anlatmasını konu edinir.

Kitapta Fugui'nin kendisiyle birlikte altı insanın hayatını, kaderi, acıları, sevinçleri anlatılır. Aile, sevgi, kardeşlik bağları gibi duygular işlenir. Fugui, gençliğinden yaşlılığına kadar olan hayat hikâyesini bir otobiyografi şeklinde anlatır. Yazarın sade ve akıcı anlatımı oldukça güçlü bir hikâyeyi ortaya çıkarıyor. Yaşamak, hayatı olduğu gibi kabul eden bir kitaptır. Acısıyla tatlısıyla, doğumlarla ölümlerle, umutlar ve hayal kırıklıklarıyla...

Her ne kadar birçok ülkede yayımlanmış olsa da kendi ülkesinde yayımlandığı dönemde hemen yasaklanmıştır. Çinli yönetmen Zhang Yimou tarafından filme uyarlanmış ancak film de tıpkı kitap gibi yasaklanmıştır. Yine de gördüğü ilgi sayesinde şu an modern klasiklerin başındadır.

Gece Yarısı Kütüphanesi - Matt Haig

Yakın tarihlerde yayımlanan Gece Yarısı Kütüphanesi, bu listeye girmeyi sonuna kadar hak eden kitaplardan biridir. Matt Haig'in sağlam anlatımı ve kurgu yeteneği aracılığıyla fantastik ögeler, melankolik karakterle mükemmel bir şekilde harmanlanmıştır.

Nora Seed, hayatından bıkmış genç bir kadındır. İşinden kovulması, kedisinin ölmesi ve abisiyle konuşmaması gibi olayların üst üste gelmesiyle kimsenin ona ihtiyacı kalmamıştır. Hayatın anlamsızlığını düşünmeye başlayarak kendini bir karanlığın içinde bulan Nora, tek çıkış yolunu seçerek canına kıyar. Kendini ölüm ve yaşam arasındaki Gece Yarısı Kütüphanesinde bulur. Sonsuz sayıda olasılığın, sonsuz sayıda kitabın arasında kalan Nora burayı keşfetmeye, hayatın ona sunabileceği olasılıkları incelemeye başlar.

Modern İngiliz Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Matt Haig, Nora'nın pişmanlıklarla, ihtimallerle ve yeniden seçme imkânına dair çıktığı yolculuğu bizlere en iyi şekilde sunmaktadır.
Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Birkaçını okumuştum. İntihar Dükkanı ve Kasiyer merak ettiğim kitaplar içinde.

    YanıtlaSil
  2. Stefan Zweıg kitaplarını çok seviyorum:))) Gece Yarısı Kütüphanesi okuyacaklarım arasında:)

    YanıtlaSil