Mitoloji Dedikoduları: Zeus'un Sevgilileri

Olimpos tanrılarından yerin ve göğün yöneticisi, herkesin tanıdığı Zeus, mitolojik kitapların ve filmlerin demirbaşıdır.

Atinalı heykeltıraş Phidias'ın, elinde tuttuğu şimşek ve beyaz sakallarıyla tasvir ettiği Zeus, doğa olaylarının tanrısı olarak da biliniyor. Evlilik tanrıçası Hera'yla birlikte olmasına rağmen kaçamaklarını ihmal etmeyen Zeus'un hayatına giren efsanelerin birkaçına yakından bakalım.

Alcmene

Ölümlü bir kadın olan Alcmene, Amphitryon'la evliydi. Zeus, Alcmene'nin kocası kılığına girerek kadınla birlikte olur. Asıl Amphitryon eve geldiğinde duyduklarından hiç memnun kalmaz. Fakat artık iş işten geçmiş ve dönüşü olmayan bir yola girilmiştir. Bu ölümlüler, rakibi Zeus karşısında çaresiz kalır. Alcmene ve Zeus'un Herakles adında bir çocuğu olur.

Alcmene, Alkmene, Zeus'un sevgilileri, mitolojik kadınlar

Danae

Danae, bir kehanet yüzünden kuleye kapatılmıştır. Kehanette Danae'nin bir oğlu olacağı ve bu çocuğun Argos Kralı'nı, yani Danae'nin babasını öldüreceği söylenmektedir. Argos Kralı, torun sahibi olmamak için kızını ölümlülerden uzak tutmaya ant içmiştir. Ancak Zeus, altın yağmuruna dönüşerek Danae'nin kulesine yağar ve Danae'yle birlikte olur. İkilinin Perseus adında bir oğlu olur.

Danae, Zeus'un sevgilileri, mitoloji kadınlar

Elektra

Kız kardeşleriyle birlikte günümüzde Ülker yıldızlarından biri olarak anılan Elektra'nın, Zeus'un ağına nasıl düştüğü tam olarak bilinmiyor.

Elektra, Zeus'un sevgilileri, mitolojik kadınlar

Elektra, Zeus'tan olan çocuğuna Dardanus adını vermiştir. Bu çocuk büyüdüğünde Truva Krallığı'nı kuracaktır.

Maia

Zeus, Atlas'ın kızlarının peşini bırakmaz. Sırada Maia vardır. Elektra'nın kız kardeşi olan Maia, yedi kızdan en büyüğüdür. Ayrıca haber tanrısı olarak birçok mite konu olan Hermes'i doğurur. 

Hermes, Maia

Semele

Semele, diğer kadınların aksine Zeus'un kimliğini bilmektedir. Ancak Semele bir ölümlüydü ve Zeus'u gerçek kimliğinde görmek isteyince tanrının enerjisine dayanamayıp alevler içinde kalmıştır. Bu birliktelikte şarap ve eğlence tanrısı Dionysos'u doğurur.

Semele, Zeus'un aşkları, mitoloji

Leda

Zeus, hayvanların ve insanların kılığına girmesiyle bilinmektedir. Leda'ya kuğu olarak görünür. Birlikteliklerinden sonra Leda doğum yapar fakat çocuklarını yumurta şeklinde doğurur. İlerleyen zamanlarda Helen ve Polydeuces'in başka kardeşleri de olur.

Leda, Zeus'un aşkları, mitoloji

Europa

Zeus'un en çok bilinen sevgililerinden biridir. Söylentiye göre Zeus, Europa'yı beyaz bir boğa kılığında ziyaret etmiştir. Beraber Girit Adası'na giderler. Orada Minos, Rhadamanthys, Sarpedon isimli çocukları olur. Europa, Girit'in ilk kraliçesi ilan edilmiştir.

Europa, Mitoloji, Zeus

Elbette Zeus'un eşi Hera, bu olanları görmezden gelmez. Sevgililerin izini sürerek çocukları öldürmeye kalkışır. Ancak Zeus, her seferinde paçayı kurtarmayı başarır.
Yazan: Aylin Arifoğulları

"Iki dünyada yaşıyorum. Biri kitapların dünyası. Diğeri de daha az ilginç karakterlerle dolu."

Yorum Gönder

Yorum Gönder