Flaubert'in Başyapıtı: Madam Bovary

Tutkulu, hayalperest, karanlık ve etkileyici bir kadın... Kendisi Gustave Flaubert'in dünya edebiyatına kazandırdığı Sayın Madam Bovary.

Madam Bovary, Flaubert kitap incelemesi, Madam Bovary incelemesi

Çağının edebiyatında çığır açan bir roman olarak kabul edilen eser, 19. yüzyıl Fransa'sında bir aşk hikâyesini anlatır. Aynı zamanda dönemin toplumsal yapısını fazlasıyla eleştiren bu kitap, bulunduğu döneme göre de oldukça cüretkâr ve korkusuz olaylar barındırmaktadır.

Flaubert, romanın başkarakteri Emma Bovary'yi, sıkıcı hayatından kaçmak için hayal dünyasına dalmış ve aşkın hayalini kurmuş bir kadın olarak tasvir eder. Ancak Emma'nın hayalleri ve istekleri gerçekleşmez ve karanlık bir depresyonun içine sürüklenir.

Madam Bovary, aynı zamanda Fransa'nın o dönemdeki toplumsal yapısı hakkındaki eleştirileri nedeniyle edebiyat tarihinde büyük bir önem taşır. Flaubert, Emma Bovary'yi hayal kırıklığına uğramış bir kadın olarak tasvir eder ve onun aracılığıyla toplumun kadınlara biçtiği sınırlamaları da sorgular.

Romanda, Madam Bovary'nin mutsuz evliliğini, cinsel arzularını, çevresindeki insanların ikiyüzlülüğünü, zenginlerin yaşam tarzını ve hırslarını işler. Emma Bovary, bir anlık heyecana kapılarak yaptığı mutsuz bir evliliğin içine hapsolmuş bir kadın olarak çıkar karşımıza. İçinde bulunduğu sıradan hayatı değiştirmek için sürekli çabalar. Fakat bu değişimler onu trajik sonuna daha da yakınlaştırır.

Flaubert, Emma Bovary karakteri aracılığıyla insanların iç dünyalarına ve onların acılarına, sevinçlerine, arzularına, pişmanlıklarına yer verir. Emma'nın kendi hayatını değiştirme arzusu, onun birçok hatalı kararlar almasına ve aldığı kararların hiçbirinin sonucundan tatmin olmamasına neden olmuştur.

Madam Bovary, edebiyat dünyasında birçok eleştirmen tarafından bir başyapıt olarak kabul edilir. Flaubert, romanında dönemin Fransa'sının günlük yaşamını detaylı bir şekilde yansıtırken, insanın iç dünyasını da cesur bir ustalıkla işlemiştir. Roman, sadece bireysel arayışlara değil, toplumsal ve ahlaki değerlere de yer vererek yalın cümle yapısı ve betimlemeleriyle etkileyici bir yaklaşım sunmaktadır.

Sonuç olarak Madam Bovary bir kadının iç dünyasındaki duygusal çekişmeleri anlatmaz. Bu eşsiz roman, dönemin toplumsal eleştirileri, kadının toplumdaki yeri ve insan doğasına bakış açısı ile okuyucuya unutulmaz bir okuma deneyimi sunar.

Ve Tolstoy'un Anna Karenina'sına ilham kaynağı olan Madam Bovary; eşsiz, etkileyici cümleleri ve güçlü anlatım biçimi ile bugün hâlâ kitaplıklarımızda yerini almakta ve edebiyat tarihinde kendisine ölümsüz bir yer edinmektedir.
Yazan: İrem Demirci

Hayatı kitaplardan, filmlerden ve keşfetmekten ibaret. Şiir aşığı, Özdemir Asaf tutkunu.

Yorum Gönder

13 Yorumlar

 1. En sevdiğim klasiklerden biridir:) Çok güzel anlatmışsınız, emeğinize sağlık:)))

  YanıtlaSil
 2. Mü kem mel 🫶🏻

  YanıtlaSil
 3. Mükemmel bayıldım🫶

  YanıtlaSil
 4. güzel bir yazı olmuş anna karenina incelemesi de okumak isterim sizden.

  YanıtlaSil
 5. daha sık yazı bekliyoruz 🤩🤩🤩🤩

  YanıtlaSil
 6. Harikasın yazıların devamını bekliyoruz çok iyi betimlemişsin tebriklerr

  YanıtlaSil
 7. hikaye vs de okumak isterim sizden kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 8. aşkı memnu gelir mi bak onu da merak ettim şimdi

  YanıtlaSil
 9. sosyal medyada rastgele karşıma çıktı ve okudum, böyle devam edin

  YanıtlaSil
 10. mükemmelsiniiiiiiiizzzz🤩🤩🤩🤩

  YanıtlaSil
 11. öykü beklşyorum sizden 👌🏻

  YanıtlaSil
 12. konu bakımından kapsamlı bir klasik, teşekkürler...

  YanıtlaSil