Halide Edib'in Az Bilinen Polisiye Romanı: Yolpalas Cinayeti

Polisiye roman sevenler Agatha Christie, Ahmet Ümit, Edgar Ellan Poe gibi yazarları bilirler ve severler. Bunlar polisiye edebiyatta ün yapmış başarılı yazarlardır. Peki ya polisiye roman yazarı olmamasına rağmen bu türe katkı yapmış yazarlarımız? İşte bunlardan biri de Halide Edib Adıvar. Her alanda kendini kanıtlamış başarılı yazarımız, bizi bu alanda da yalnız bırakmamış ve bize Yolpalas Cinayeti gibi etkileyici ve aynı zamanda düşündürücü bir eser bırakmış.

Halide Edib, Halide Edib Adıvar, Yolpalas Cinayeti

Yolpalas Cinayeti 1936 yılında tefrika edilmiştir. Kitabı elinize aldığınızda farklı bir akışla karşılaşıyorsunuz çünkü bu kitapta bildiğiniz polisiye roman akışı yok. Klasik polisiye romanda cinayet işlenir, bir dedektif onu araştırır ve katili bulur. Ancak bu kitapta katil baştan belli. Bunu spoiler olarak algılamayın tabii. Bu kitabın dinamiği bambaşka. “Katil cinayeti neden işledi?” Kitabın başından itibaren bu soruyla karşı karşıyasınız. Oldukça sakin ve kendi hâlinde yaşayan evin dadısı, evin şoförünü neden öldürür? Kendisi bu soruya tek bir cevap verir. “Anamın emmisinin oğlu da onun için öldürdüm.” der.

Bunun dışında katil dadımız şoförü neden öldürdüğüne dair bize hiçbir ipucu vermez. Dadının şoförü neden öldürdüğünü düşünürken inanılmaz bir psikolojik analizle karşı karşıya kalacaksınız. Yaşadığı olayların bir insanın psikolojisini ne derece etkilediğini göreceksiniz. Yaşadıklarını bilinçaltında nasıl anlamlandırdığını görmek eminim ki her okuyucuyu etkileyecektir.

Oldukça kısa olan bu kitap elinize aldığınız gibi bitecek, farkında olmadan kendinizi bu akışa kaptıracaksınız. Başta asla tahmin edemeyeceğiniz olaylar karşınıza çıktığında ise şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Yolpalas Cinayeti bir cinayetin ardında yatan yürek burkan dramı gözler önüne seriyor. Hem de Halide Edib’in kalemi, bu alanda bile okuyucuda etkileyici bir iz nasıl bırakılır bize öğretiyor. Bu farklı deneyimi yaşamanızı ve bu kısacık kitaba bir şans vermenizi temenni ediyorum.
Yazan: Selin Şentürk

Zamanın ne içinde ne de dışında, geniş bir anın parçalanmaz akışında olan bir yazar. Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. Medya ve İletişim mezunu. Çok okuyor, çok yorumluyor.

Yorum Gönder

3 Yorumlar

  1. 👏👏👏

    YanıtlaSil
  2. Yazarın bu kitabını ben de bilmiyordum ve şaşırdım açıkçası. Not aldım:) Emeğinize sağlık:)

    YanıtlaSil
  3. Okunacaklar listeme ilk sıralardan girdi. Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil